Wiki-újságírás

Celik Rrupli, Polgár Mátyás
2013-08-15 18:00
Hibrid újságírói modell kidolgozásának programját hirdette meg Jimmy Wales, a Wiki-rendszer ötletgazdája, hogy végre valóban minőségi és releváns hírek jussanak el hozzánk - számol be a hongkongi prezentációról Wilfred Chan, a CNN tudósítója.
A közelmúlt kiszivárogtatási botránya miatt elhíresült Snowden és az őt övező médiavihar úgy látszik megihlette Wales-t, aki szeretné, ha a modern újságírás meg tudna szabadulni a „tabloid sallangtól", ami sajnálatos módon általános jellemzőjévé vált - állt középpontjában annak a Wikimania konferencián tartott előadásának, melyet egy 90 országból érkező 500 fős csoport követett figyelemmel a helyszínen. Állítását illusztrálandó több mainstream orgánum cikkét is bemutatta prezentációjában, melyek Snowden barátnőjének érzelmi állapotával, kettőjük kapcsolatával, és hasonló bulvártémákkal igyekeztek meglovagolni az NSA kémkedésével kapcsolatos médiahullámokat.

Wales szeretné, ha a cikkek innentől fogva relevánsabbak lennének, és a Wikipedia már bevált modelljére építkezve az a célja, hogy egy önkéntesekből gondosan összeválogatott „szerkesztő stáb" legyen az, aki a végső ítéletet kimondja egy-egy írás fölött. Ez így önmagában természetesen elég homályos programterv, maga Wales is hangsúlyozta, hogy ez részéről is csak ötletelés: emailben várja a javaslatokat, valamint szoftver és design ötleteket a közösség tagjaitól.

A bejelentés nem aratott osztatlan sikert - egyesek kifejezetten elutasították azt. Silvia Stieneker, a Wikimedia alapítvány 35 éves német munkatársa például úgy gondolja, hogy a wiki-modell alkalmazhatatlan a sajtótermékek esetében: „Nem hasonlíthatunk enciklopédiához egy olyan médiát, aminek a címadásnál is elsődleges szempont, hogy felkeltse az érdeklődést". Mások optimistábbak, de még ők sem biztosak abban, hogy ennek az újfajta zsurnalisztikának van létjogosultsága. Wales mindenesetre bizakodik, és arra épít, hogy a Wikipedia látogatottsága jelenleg is nagyobb, mint a 20 legnagyobb hírlapé összesítve, és ha azokra a szócikkekre van kereslet, akkor az erre épülő újságírásra is lesz.

A konferencia során kitértek még egyéb lényeges kérdésekre is, példának okáért a Wikipedia szerkesztésének egyenlőtlenségei is szóba kerültek. Nem titok, hogy a szócikkeket szerkesztők jelentős része (mintegy 87 százaléka) férfi, valamint az sem, hogy jelentős részük fehér, valamint a nyugati világból kerül ki. Ők jellemzően saját szempontjaik szerint vizsgálják fölül a cikkelyeket, így előfordulhat, hogy helyileg jelentős bekezdéseket törölnek arra hivatkozva, hogy az nem releváns - példának okáért, ami az USA-ban egyáltalán nem tűnik fontosnak, az a Fülöp-szigeteken életbevágó lehet. Wales elismeri ezt a hiányosságot, de szerinte ez pont a közösség hatására fog változni a jövőben. A Snowden ügy kapcsán egyébként nemsokára az egész honlap ssl titkosítást kap majd, hogy ezzel is védje felhasználóit az NSA és egyéb érdeklődő szervek vizslató tekintete elől.

Wilfred Chan a CNN hongkongi tudósítója.