brusszel


A hét legfontosabb karrierhírei

Figyelő Online - Figyelő
2012.07.10  12:15   
mail
nyomtatás
Varsóban folytatja – Szalay-Berzeviczy Attila, Az Axa élén – Violeta Ciurel, Távozik a Zsolnaytól – Péterné Marosy Katalin, A Tigáz élén – Fabrizio Dassogno
Varsóban folytatja – Szalay-Berzeviczy Attila
A Varsói Értéktőzsde (WSE) elnöki főtanácsadója lett Szalay-Berzeviczy Attila (40), a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) volt elnöke. A közgazdász végzettségű szakember januárig az UniCredit-csoport globális értékpapír-piaci üzletágát vezette.
– Mikor keresték meg az új pozícióval?
– 2004 óta kapcsolatban vagyok a Varsói Értéktőzsde vezetésével, Ludwik Sobolewski elnök-vezérigazgatóval az évek során baráti viszony alakult ki. Az együttműködésről végül akkor kezdtünk el komolyan beszélgetni, amikor elhagytam az UniCredit-csoportot.
<#zaras_figyelo#>
– Miben különbözik a budapesti és a varsói tőzsde?
– Míg a jelenlegi magyar gazdaságpolitika vezetése felelőtlenül tönkreteszi és magára hagyja a nemzeti tőkepiacunkat, addig a lengyel állam máig tőkepiacbarát, meghatározó tulajdonos maradt az értéktőzsdében, s azt újabb és újabb nagyvállalatok bevezetésével erősíti. Jóval nagyobb is a gazdaság mérete, Lengyelország a legnagyobb GDP-növekedést produkálja Európában, míg hazánk Kelet-Közép-Európa leggyengébb láncszeme. És aztán van egy attitűdbeli különbség is. A lengyelek inkább angolszász mentalitásúak, a tőzsdére a befektetők és a kibocsátók is sokkal nyitottabbak, a magyarokhoz a germán hozzáállás áll közel, a megtakarításaikat a matrac alatt tartják, banki hitelre építkeznek, és kevésbé szere-tik a transzparenciát. Varsó ma már minden mutatóban megelőzi a BÉT fő tulajdonosát is, a Bécsi Tőzsdét.

– Mik lesznek a feladatai?
– A WSE elnök-vezérigazgatóját támogatom majd a regionális stratégia és a nemzetközi kapcsolatok alakításában, s természetesen Magyarországon képviselem az intézményt. Már több kibocsátó és brókercég tagja a varsói tőzsdének, és szívesen látnának további magyar érdeklődést másodlagos vagy akár elsődleges piaci kibocsátásra és távkereskedésre.

– Ez egy főállás? Mennyi időt tölt Varsóban?
– Huszonkét évet dolgoztam egyhuzamban a bankszektorban, ebből az utolsó nyolc hazai közszereplésekkel és egy multinacionális cégen belüli regionális felelősséggel volt nehezítve. A kiégés közelében szálltam ki, elutaztam az Antarktiszra, bejártam Patagóniát, és 11 hetet töltöttem a Himalájában, elkísértem Erőss Zsoltékat az Annapurnára. Januárig nem terveztem visszatérni főállásba, de a varsói meghívásnak nehéz volt ellenállni. Mivel feladataim erősen Budapesthez és Bécshez kötnek, ezért továbbra is itthon élek, csak mostantól gyakrabban fordulok meg Varsóban.
Előző munkahelyek: Budapest Bank, UniCredit-csoport, Budapesti Értéktőzsde<#zaras_figyelo#>

A Tigáz élén – Fabrizio Dassogno
A Tigáz-csoport új elnöke Fabrizio Dassogno (53) lett. Az olasz születésű, építőmérnöki végzettségű szakember 2001 óta dolgozik vezetőként a Tigáz többségi tulajdonosánál, az Eni energetikai vállalatnál, 2008-tól a nemzetközi piacért felelt az Eni gáz- és energiadivíziójánál. Tagja a portugál Galp Energia-csoport igazgatótanácsának. Elődje, Cesare Cuniberto hét év után az Eni által résztulajdonolt spanyol Union Fenosa Gasnál folytatja pályafutását.


Az Axa élén – Violeta Ciurel
Júliustól az Axa Biztosító Zrt. igazgatóságának elnöke Violeta Ciurel (53). A román állampolgár, közgazdász végzettségű szakember korábban számos nemzetközi egyetemen tanított, nagyvállalatok és a Világbank tanácsadója volt. Az Axa-csoporthoz két éve lépett be a romániai életbiztosítási üzletág vezérigazgatójaként, előző munkakörét kinevezése mellett is megtartja. Elődje, Jacques Maire mandátuma három év után lejárt, és visszatért Párizsba.


Távozik a Zsolnaytól – Péterné Marosy Katalin
Lemondott Péterné Marosy Katalin (49), a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója. Az építész és MBA végzettségű vezető azzal indokolta döntését, hogy a gazdasági élet más területén kívánja folytatni a munkát. A patinás vállalatot négy éve irányító vezérigazgató a gyáralapító Zsolnay Vilmos testvérének, Imrének az ükunokája, korábban dolgozott a Téglaipari Vállalatnál, az Ytongnál és a Carmeuse Hungária Kft.-nél vezető pozíciókban. A Zsolnay tavaly különösen ne-héz évet zárt, az ellehetetlenült céget tulajdonosa, a Közép Zrt. egy forintért átadta Pécs városának.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.