brusszel


Többsebességes játszma

A szerkesztő véleménye
Figyelő Online - Figyelő
2012.07.03  20:52   
mail
nyomtatás
A szolidaritásért szuverenitást elnevezésű, új nagy európai integrációs játékot hivatalosan is megnyitották a múlt heti EU-csúcson.
A távlati cél egy politikai unió létrehozása. Arról, hogy ez pontosan mit jelent és mikor valósulhat meg, a jelenlegi stádiumban még találgatni sem érdemes. De a tabut megtörték, megfogalmazódott egy eszme, amely ahogyan konkretizálódik, úgy készteti viszonyulásra az egyes tagállamokat. A többsebességes Európa, amely ugyan eddig is létezett, bár uniós szinten tagadták, mostantól mindennapi politikai realitássá válik. Az Európai Unió jó eséllyel előbb foltokra foszlik, mielőtt majdan egységes mestermunka áll össze belőle, legalábbis a föderáció híveinek a reményei szerint.

A bomlás egyből meg is indult. Miközben a nemzetközi sajtó még azt elemezte, vajon miért hátrált meg Angela Merkel, amikor végül is elvben hozzájárult a latin adósságok közösségi szétterítéséhez, Finnországból és Hollandiából már jelezték, hogy a németek helyett ők blokkolják majd a csúcson erről elfogadott döntést. Vagyis a spanyolok és az olaszok mégsem segíthetnék ki EU-s mentőalapokból a megrendült bankjaikat adósságállományuk növekedése nélkül. Az alkudozás tehát folytatódik tovább, miközben az egyre nagyobb bajban lévő déli tagállamokra növekvő nyomás nehezedik, hogy helyezzék magukat az Európai Bizottság gazdaságpolitikai gyámsága alá. Minél tovább húzzák, annál több szuverenitásba kerülhet a szolidaritás.

Aki ez ellen nemzeti alapon berzenkedik, azt Brüsszelben emlékeztetik arra, hogy a jelenlegi válsághelyzetet szuverén államok önálló gazdaságpolitikái hozták össze. Ezt érdemes minden olyan tagállamnak figyelembe venni, amelyik többet vesz ki a közös kasszából, mint amennyit befizet. Ráadásul bármikor rászorulhat a közösségi mentőalapokra is. Egyelőre valóban nem tudni, hogy hosszú távon ki jár jobban: azok az euróövezeti és oda komolyan készülő tagállamok, amelyeket a közös pénz fenntartásának kényszere egységesülő fiskális politikára kényszerít, vagy azok a tartósan a zónán kívül maradók, amelyek a versenyképesség elsődlegességét hangoztatva ellenzik a gazdaságpolitikák integrálását. Mi mindenesetre ez utóbbi sebességi fokozatra készülünk ráállni. „Egyáltalán nem biztos, hogy Magyarországnak ezekben az új nagy uniókban részt kell vennie” – rögzítette kiindulási álláspontját a parlament előtt Orbán Viktor. Pedig az egymásra hangolódó válságkezelés eddig legalább megakadályozta az összeomlást a legkritikusabb helyzetekben is, folyamatosan igazolva, hogy a közösségi konszenzuskeresés eredményesebb tud lenni, mint az egyéni, unortodox rögtönzések. Két év hazai gazdaságpolitikai mérlegét megvonva nincs okunk feltételezni, hogy ez a jövőben másként lesz.


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200