Megkönnyíti a gyógyszerjelölt molekulák kiválasztását és beszerzését az mcule.com, amely egyéves előkészítés után hamarosan élesben is kilép a világpiacra.
Doktori disszertációjának készítésekor informatikai nehézségekbe ütközött Kiss Róbert, a Semmelweis Egyetem hallgatója. A gyógyszerész doktorandusznak körülbelül 8 millió vegyületből kellett kiválasztania azt a néhány százat, amely kiindulási pontként szolgálhatott egy jövőbeni asztmagyógyszer fejlesztéséhez. Amikor megkereste a problémájával Szalai Ferencet, aki akkoriban a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézetnél dolgozott, ő kapva kapott az alkalmon, hiszen többek között éppen az volt a feladata, hogy az ország 23 pontján lévő összesen 1200 számítógép összevont használatát menedzselje. A két fiatal kutató projektje nyolc hónapig tartott, a nagy informatikai kapacitással ennyi idő alatt sikerült azonosítaniuk a keresett vegyületeket.
Szalai Zoltán, Szalai Ferenc, Kiss Róbert és Sándor Márk. Fogást keresnek a molekulabizniszen. Fotó: Kőhalmi Péter
<#zaras_figyelo#>Az együttes munka később közös vállalkozás alapításába torkollott. A molekula angol elnevezésének rövidítéséből született mcule.com alapötlete az volt, hogy létrehozzanak egy olyan internetes felületet, amelyen keresztül a gyógyszerjelölt molekulák kiválasztása és megrendelése a korábbiakhoz képest jóval egyszerűbb és kényelmesebb. A szolgáltatás vevői a világ gyógyszerfejlesztésben gondolkodó vállalatai, kutatóintézetei vagy azok alvállalkozói lehetnek. Ezek rendre bizonyos betegségcsoportokban keresnek olyan molekulákat, amelyekről nagy biztonsággal állítható, hogy alkalmasak gyógyszerjelöltnek. Az akár sok millió rendelkezésre álló vegyületből az mcule.com rendszere – a mögöttes kémiai és informatikai háttértudásra alapozva – rövid idő alatt ki tudja szűrni a jelöltek körét.
E szakmai keresés után a szolgáltatás internetes molekula-áruházzá válik, a keresést lefuttató érdeklődők a felületen pár kattintással meg is rendelhetik a vegyületeket, és az mcule.com le is szállítja azokat. „Az a célunk, hogy az első kattin-tástól számított két héten belül bárhol a világon a megrendelőnél legyen a keresett molekula. Úgy látjuk, hogy ez reális célkitűzés, és a gyorsaság, illetve a háttérben lévő szakmai hozzáadott érték felkelti a gyógyszergyártók érdeklődését” – mondja Szalai Ferenc. Világszerte összesen 3-400 nagyobb vagy közepes méretű vegyület-előállító cég működik, és a legnagyobb 20 beszállítóval az mcule.com már meg is egyezett, tehát az általuk előállított termékek hamarosan elérhetők lesznek az oldalon. A szolgáltatás néhány hónapon belül lép ki a béta-verzióból, és egy szélesebb kör számára is elérhetővé válik; az adatbázisban most közel 5 millió molekula van.
Múlt és jövő
– Mennyi a projektre fordított eddigi befektetés?
– Az indulás évét a befektetők 60 millió forinttal finanszírozták
– Hol lesz a vállalkozás pár éven belül?
– Piacvezető gyógyszerfejlesztési platformként hat év múlva értékes felvásárlási célpontja lehet nagyobb iparági szereplőknek.
A céget a fizikus végzettségű Szalai Ferenc és a gyógyszerész Kiss Róbert mellett Szalai Zoltán informatikus (Ferenc öccse), Sándor Márk fizikus és egy háromfős befektetői csoport képviseletében Havancsák László alapította tavaly nyáron. A tervezett üzleti modell szerint a molekula-webáruházban eladott termékek nagykereskedelmi díjbevétele mellett az mcule.com előfizetéses rendszerben hozzáférést biztosít más kémiai szoftvergyártók termékeihez, valamint saját fejlesztéseikhez. Olyan integrált, egyedileg összerakott formában kínálják ezeket, amelyek máshol nem elérhetők. Emellett a jövőben alvállalkozóként beszállnának nagyobb cégek gyógyszerfejlesztési projektjeibe is, az alapítók elmondása szerint ez iránt is élénk érdeklődés mutatkozik.
Bár az mcule.com ügyfelei elsősorban az amerikai és nyugat-európai piacról kerülhetnek ki, a cég egyelőre magyar központú és bejegyzésű marad. Hamarosan felvesznek egy észak-amerikai értékesítőt, és a jövő év elején egy partnerrel megcélozzák a világ legnagyobb gyógyszeripari alvállalkozói piacának számító Indiát is.