brusszel


Omladozó Aula

Bajban a közgáz kiadója
Figyelő Online - Figyelő
2012.07.03  18:20   
mail
nyomtatás
Mintegy 150 millió forinttal tartozik szállítóinak a Corvinus Egyetem házi könyvkiadó cége, az Aula Kft. A vállalat vitában áll saját tulajdonosával is, amelynek rövidesen döntenie kell, sorsára hagyja-e kiadóját.
A Corvinus Egyetem három közgazdaság-tudományi karának a mai napig megmaradt egyetemi könyvkiadó cége, az Aula Kft. Az intézményhez ezer szálon kötődő Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Alapítványa (BKTE Alapítvány) tulajdonában működtetett, campuson belüli kiadócég az efféle házi tankönyvkiadók egyik utolsó mohikánjának számít. Hozzá tartozik a közgazdasági tan- és szakkönyvek kiadásán, értékesítésén túl három üzlet, valamint egy saját kis nyomda is.
<#zaras_figyelo#>

A Corvinus Egyetem épülete. Védőháló nélkül bedőlhet a házi kiadó. Fotó: Bánkuti

A kiadó koránt sincs rózsás helyzetben. Az, hogy mekkora a gond, kiderül a cégbírósági adatokból is. A Corvinus illetékesei ugyanis példás alapossággal adták le a cégbíróságnak a mérlegeket és az eredménykimutatásokat. Ezek, valamint az Aula Kft. helyzetét részletesen bemutató jegyzőkönyvek, kiegészítő mellékletek tanúsága szerint mintegy 150 millió forinttal tartozik szállítóinak, partnereinek.

Értesüléseink szerint a fizetési gondok nem új keletűek, ám eddig, ha lassan is, általában igyekezett teljesíteni kötelezettségeit a kiadó. Az évente 20-25 könyvet megjelentető, 21 éve alakult cégnél már 2010-ben negatívvá vált a saját tőke, miután 2009-ben 34,4, 2010-ben 26,6 milliós, tavaly pedig újabb 25,7 millió forintos veszteséget realizált (lásd a grafikont).

A csapnivaló mutatók elsődleges oka, hogy a hallgatók egyre kevesebb tankönyvet vásárolnak, dacára az erre rendszeresített, vonalkódos kártyán kapott költségkeretnek. Ráadásul az Aula Kft. és az egyetem közt sem felhőtlen a viszony, mert az elszámolási rendben – bizonyos átvett készletek, illetve a veszteségek finanszírozása kapcsán – összetett anyagi jellegű nézeteltérés alakult ki.

Az Aula vezetésével néhány éve Horváth Bélát, évi közel 5 millió forintért bízták meg, ő egy másik könyvkiadó, az Unió Kiadó Kft. tulajdonos-vezetője. Úgy tűnik azonban, hogy Horváth sem tudott úrrá lenni a helyzeten. A mintegy 20-25 százalékos költségmegszorítás elé néző Corvinus Egyetem, illetve alapítványa így szintén döntési helyzetbe került. Kérdés, teremtenek-e forrást a házi kiadó megmentésére, vagy esetleg csődvédelmet kérnek a kialakult helyzet miatt. Elvben kiutat jelentene, ha az Aulánál éppen fejlesztés alatt álló digitálistananyag-projektre lehetne külső befektetőt szerezni, amely a kis cég továbbélését is biztosíthatná.

Ugyanakkor az Aula Kft.-t ismerő forrásaink szerint jobban is működtethetnék a saját boltokat, illetve a könyvkiadási üzletágat. A drámaian csökkenő könyvkereslet láttán az sem ördögtől való ötlet, hogy a három boltból egyet vagy akár kettőt bezárjanak, a nyomdai tevékenységgel felhagyjanak, vagy épp a 13 alkalmazottból néhányat elbocsássanak. A szakmában éppen elég haragost szereztek, hiszen a tartozásaik egyre csak gyűlnek.

Mindezekről szerettük volna megkérdezni az ügyvezetőt, Horváth Bélát, aki azonban nem kívánt telefonon nyilatkozni, és írásban megküldött kérdéseinkre sem válaszolt lapzártánkig. Úgy tudjuk, azért nem, mert jelenleg is háttértárgyalások folynak az egyetem, a BKTE Alapítvány, illetve Horváth Béla közt.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200