brusszel


Bánfi Tamás: Nagy pénz - nagy foci?

Gazdaságban válság – fociban siker
Figyelő Online
2012.07.04  09:46   
mail
nyomtatás
Az egyik legismertebb közgazdasági mese a New Yorki cseresznyevirágzásról szól. A cseresznyevirágzással egy időben szokott árvíz is lenni, aminek alapján azt lehetne gondolni, a cseresznyevirágzás oka az árvíz, vagy fordítva, az árvíz a cseresznyevirágzás oka. Ehelyett a válasz, tavasszal virágzik a cseresznyefa és szintén tavasszal szokott árvíz lenni, azaz, ugyanaz az oka mindkét eseménynek.
Tanulság: az időbeni egybeesésből még oksági összefüggés nem következik, mert mindkét jelenségnek lehet ugyanaz az oka.
Nehéz szabadulni az analógia kényszerétől a most befejeződött labdarúgó Európa-bajnokság kapcsán. A csoportmérkőzések után a legjobb nyolc közé Spanyolország, Olaszország, Németország, Portugália, Görögország, Franciaország, Anglia és Csehország csapatai kerültek. Majd az egyéni kiesési szakaszban előbb Spanyolország, Portugália, Olaszország és Németország jutott a legjobb négy közé, azután Portugália és Németország legyőzésével Spanyolország és Olaszország vívta a vasárnap esti döntőt Kijevben, ahol Spanyolország csapata győzött, és Európa-bajnok lett 2012-ben.
A gazdasági irodalomban elterjedt rövidítés szerint a GIPS (PIGS???) az eurozóna négy leggyengébb, azaz legsebezhetőbb országát (Görögország, Írország, Portugália, Spanyolország) jelöli, amihez gyors vágta után Olaszország is csatlakozott, létrehozva egy újabb betűszót, GIIPS-t.
És most elmélkedjünk. A legjobb nyolc csapat között ott volt a GIIPS-ből négy ország- kivéve Írországot -, vagyis a negyeddöntősök fele (50 százalék). A legjobb négy közé került Spanyolország, Olaszország, Portugália és Németország, közülük hárman tagjai a „klubnak” (75 százalék), míg a döntőben összecsapó Spanyolország és Olaszország már egyértelmű GIIPS-i privilégiumot mutat (100 százalék). Ezután már nem is születhetett meglepetés, a GIIPS rendkívül fölényes menetelése után mindent vitt Spanyolország, és Európa-bajnok lett. A spanyol játékosok és a spanyolok ragyogtak, de már az ezüstérmes olasz játékosok sírtak, dühöngtek, vagy csak látványos szomorúsággal néztek a semmibe.
A három hétig tartó sorozatmérkőzések alapján összeállított Európa-válogatottban sem történt meglepetés, a tizenegy játékos közül feltételezhetően 9-10 a GIIPS országok nemzeti válogatottjából való. A siker elsöprő … legalábbis a futballpályán. Mi történt múlt hét csütörtökről péntekre virradó éjszaka? Varsóban csupán annyi, hogy Olaszország – általános vélemény szerint – meglepetésre simán verte Németországot, Brüsszelben viszont kezdetben a 27-ek alkotta Európa-csúcson, majd később a tanácskozó teremből „kiküldött” egyéb Európai Uniós tagországok után megmaradt 17-ek éles versenyében Olaszország és Spanyolország közös csapata simán verte a „női szövetségi kapitánnyal” küzdő Németországot. Érvényesült a papírforma. Ha Olaszország egyedül is kiverte Németországot, magától értetődően az Európa- és Világbajnok Spanyolországgal megerősítve a végeredmény nem lehetett kétséges. Talán nem is kellett volna órákat izzadni a csapatoknak Brüsszelben, a futballpályán történtekhez hasonló „tizenegyesrúgásokkal” pár perc alatt eljuthattak volna a végeredményhez, azaz ahhoz, hogy a spanyol és olasz bankok közvetlenül az uniós mentőalaptól kapnának segítséget – kikerülve a nemzeti államháztartásokat -, ami a magánbefektetők számára sokkal elfogadhatóbb.
Olaszország és Spanyolország a korábbi szigorú feltételek helyett jóval enyhébb lehetőségeket kaptak az olasz és a spanyol bankok megsegítésére. Az olasz és spanyol siker vitathatatlan. Legalábbis rövid (pillanatnyi) távon. Mi lesz hosszabb távon? Például fél, illetve egy év múlva. Németország – már az eddigi elégedetlenségük okán is – ragaszkodni fog a mainál sokkal szigorúbb Európai Bankfelügyelethez és bankszabályozáshoz.
Nehéz elképzelni, hogy a mostani olasz és spanyol bankmentő-csomag, kiegészítve csekély mértékű nemzeti államadósság uniós adóssággá konvertálásával, a nemzetgazdaságokban a túlélésen kívül kimutatható előnyöket hordozna.
S végül a kiinduláshoz visszakanyarodva: a labdarúgás és a gazdaság sikeressége és sikertelensége közötti negatív kapcsolat csupán véletlen? Nem hiszem. Erősebben is fogalmazhatok. Nem! És nem is a „cirkusz kell a népnek” ókori bölcsességre gondolok elsősorban (habár ezt a megközelítést sem kellene kizárni), hanem arra a folyamatra, amiben az eurozóna országok kamatszintje és egyes eurozónabeli országok inflációs rátáiból adódó reálkamatok alakulása a hitelezés túlzott mértékű felfutásához vezetett. A bankok „korlátlanul” hiteleztek, a „labdarúgó vállalatok” korlátlanul eladósodtak, miközben a labdarugó-világ legjobb minőségű termését folyamatosan felvásárolták. Ennek következtében – és ide vehetjük az immár a GIIPS előszobájában toporgó Franciaországot is – ezekben az országokban a keresetek növekedése többszörösen meghaladta a munka termelékenységét (míg Németországban a két index majdnem azonos).
Az adósságspirálba taszító gazdaságpolitika túl nagy áldozat egy ország pillanatnyi mámoráért.

Bánfi Tamás egyetemi tanár a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar Pénzügyi Tanszékén.



Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200