A jelenlegi térítési díj tízszeresét kell fizetni elsejétől a betegnek, ha ragaszkodik korábban használt biológiai gyógyszeréhez. E szereknél a váltás orvos szakmai kérdés, de lehetőleg kerülendő – állítja Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem professzora.
Kétféle, a betegek rövid távú (nem évekig tartó) kezelésénél alkalmazott biotechnológiai úton előállított (biológiai) gyógyszerek és azok követő molekuláinak, a hasonmás (biohasonló) készítmények árához fix összegű támogatást ad július elsejétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Az egyik ilyen gyógyszer a fehérvérsejtek számának növelésére alkalmazott citokinek (csontvelő károsodás kezelésére használt gyógyszerek), a másik a vörösvértestek számának szaporítására alkalmas eritropoetinek (vérszegénység, vesebetegek, onkológia betegek terápiájában alkalmazzák) csoportja. A közbiztosító a drasztikusan apadó gyógyszerkassza kímélése céljából először hirdetett versenyt a biológiai gyógyszerkészítmények árának csökkentése érdekében. Korábban csak a kémiai úton előállított, s már lejárt szabadalmi védettségű orvosságok másolatainál (generikus orvosságok) folytatott licitet.
Személyre szabott orvoslás
A megfelelő terápiát a megfelelő betegnek a megfelelő időben kell adni – ez a személyre szabott gyógyítás lényege. Ez minden terápiára érvényes, ám például a drága onkológiai kezeléseknél az egészségnyereség és a költséghatékonyság szempontjából létkérdés. A daganatellenes kezeléseknél 20-75 százalék között van a kedvező „válaszadási” arány az alkalmazott gyógyszerektől és a betegség típusától, stádiumától függően, ezért lényeges szempont, hogy kiválaszthassuk azokat a betegeket, akik a legtöbbet profitálják a kezelésből és mindezt a legkevesebb mellékhatás mellett. A korszerű diagnosztikus eszközök alkalmazása ma már lehetővé teszi annak megállapítását, hogy az adott beteg terápiájára mely készítmény a hatásos, melyik a semleges, vagy egyenesen hátrányos. Így a személyre szabott terápiával a beteg, az orvos és a finanszírozó is jól jár.
„Érthető az OEP takarékossági törekvése, ám amíg a kémiai úton gyártott gyógyszerek szabadalmának lejáratát követően azok másolatai viszonylag egyszerűen előállíthatók, a biotechnológiai eljárással készült gyógyszereket genetikailag módosított élő szervezetek termelik, azok utángyártásánál lehetetlen a pontos másolat készítése. Ezért e gyógyszerek hasonmásainak alkalmazását nagyon körültekintően kell kezelni”- mondta Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinika professzora a MÚOSZ Egészségügyi Szakosztályának rendezvényén. „Nem véletlen a mondás: az eljárás maga a termék”. Azt is elmondta, hogy a biotechnológiai gyógyszerek helyettesíthetősége az Európai Unió legtöbb országában, köztük hazánkban sem megengedett gyógyszertári szinten. „Ám a biológiai gyógyszerek esetén a készítményváltás orvos szakmai kérdés, de lehetőleg kerülendő”- tette hozzá.
A rövid ideig tartó - például a súlyos betegek terápiájánál alkalmazott - kezelést támogató gyógyszereknél nem okoz gondot a biohasonló szerek alkalmazása, ám a hosszú távú kezeléseket biztosító terápiáknál nagyon óvatosnak kell lenni. Hiszen ezek a gyógyszerek „egy élő szervezet által termelt, utánozhatatlan molekuláris elegyek, így lehetetlen a másolásuk, nem kiszámítható előre a hatásuk, gyógyszerbiztonságuk. Fehérje természetükből adódóan váratlan immunreakció léphet fel. Mivel a közeljövőben több originális biológiai készítmény szabadalma jár le, várható, hogy több terápiában megjelennek a biohasonló orvosságok, ezért fontos, hogy az orvosok pontosan rögzítsék a betegeknél észlelt mellékhatásokat és szigorúan jelentsék azokat. Ebben Magyarország nem jeleskedik: három éve 1085 ilyen jelentés történt, holott – a nemzetközi összehasonlítást tekintve – legalább 6000 jelentésnek kellett volna befutnia a hatóságokhoz.
Biotechnológia
Olyan gyártási eljárás, amelyben valamilyen élő szervezet (például gomba, baktérium) vagy annak alkotórészei végzik a termék előállítását. Általában nagy fehérje molekulák, így a kifejlesztett gyógyszer nem írható le egyszerű kémiai képlettel, inkább egy élő szervezet által termelt utánozhatatlan molekuláris elegyről van szó. Ma a gyógyszerfejlesztések fele biotechnológiával előállított készítményekre fókuszál. Ezek között vakcinák, véralvadási faktorok, inzulinok, növekedési hormonok, vörösvértest és fehérvérsejt serkentő szerek, daganatellenes vagy autoimmun betegségekben használt monoklonális ellenanyagok vannak.
A biológiai gyógyszerek júliustól érvényes új támogatásának kialakításakor két gyógyszercsoportban a legolcsóbb árut választotta referencia készítménynek az OEP. A referencia készítmény és az ennél 10 százalékkal drágábbak esetében 300 forint térítést kell fizetni a betegnek, a többit a biztosító állja. Ám, ha a beteg ennél drágább gyógyszerhez ragaszkodik, 3500 forintot kell térítenie (több mint a jelenlegi térítési díj tízszeresét), azonban a biztosító itt sem nyújt magasabb támogatást, az árkülönbözetet a gyógyszercégeknek be kell fizetniük az OEP kasszájába. Minderre azonban csak a legolcsóbbaknál legalább 10 %-kal drágább, de maximum 30%-kal drágább gyógyszerek esetében van lehetőség. A referenciaárnál több mint 30 százalékkal drágább orvosságok pedig lekerülnek a biztosító által támogatott gyógyszerlistáról.
Másik változás júliustól a kvóta bevezetése a citokinek és eritropoetinek csoportjában. E szerint az adott termékcsoportban az orvos által felírt készítmények 10 százalékának a legolcsóbb ársávban lévő biológiai gyógyszernek kell lennie a biohasonló gyógyszer piacra lépését követően. Továbbá a fixesítés utáni első évben az orvos által felírt gyógyszerek 40 százalékának a legolcsóbb biológiai gyógyszercsoportba kell tartoznia, a fixesítés második évében és utána pedig a 70 százaléknak kell a legolcsóbbak közé tartoznia.