Rajz: Szántói Krisztián
A Treichl által – állítólag a közös vadászszenvedély okán is – jól ismert Erős János neve már a Papp Edit távozásának bejelentését követő napon felbukkant az Erste felső köreiben, ám hamarosan a bankon belülről és kívülről is olyan impulzusok érkeztek a vezérhez, hogy ez a személyi döntés végső soron nem lenne szerencsés. A történetet közelről figyelők meglátása szerint Treichl eleinte nagyon erősen „beleállt” az ötletébe, s úgy tűnt, még akkor is meghozza ezt a döntést, ha sokan támadják. A politikai szempont kifejezetten érdekes lett volna. Miért nevezne ki egy bank a kétharmados Fidesz-kormány idején egy masszívan a baloldalhoz kötött, legalábbis jellemzően annak kormányzása idején állami posztokat viselő bankszakembert?Rejtő Tibor „öröksége”
Míg a legtöbb banknál nincs igazi preferencia arról, milyen nemzetiségű az első számú vezető, akad néhány, ahol konzekvensen külföldi topmenedzsert foglalkoztatnak a magyar érdekeltségnél. Erre példa a Citibank, a Budapest Bank, s több francia bankcsoport, amelyek elsősorban saját ügyfeleiket követték, vagy csupán presztízsokokból jelentek meg a magyar piacon. Esetükben tehát nem meglepő, hogy a központból ejtőernyősöket dobnak le, akik néhány éves rotációban váltják egymást. Mindeközben azonban találunk olyan bankokat is, amelyeknél csak az utóbbi években – de még jóval a válság előtt – cserélték külföldire az itteni topvezetést. Erre a KBC Csoport a legjobb példa, amely Rejtő Tibor vezérigazgatóságát és a Kulcsár-botrányt követően egyszer sem próbálkozott azzal, hogy magyar vezetőt nevezzen ki a K&H Bank élére.
Az adatok megtekintéséhez kattintson!
Korántsem volt ekkora a belső ellenállás Simor András és Bajnai Gordon neve hallatán.Az adatok megtekintéséhez kattintson!
Papp Edit megüresedő széke miatt tehát jelenleg is több fejvadász „köröz” a piacon. Elvileg válogathatnának házon belülről is, mégsem valószínű, hogy a távozó vezérigazgató jelenlegi helyettesei közül kerüljön ki a befutó. A négy érintettből ketten vannak kimondottan üzleti területen. Sztanó Imre a lakossági üzletágat, Major János pedig a vállalati vonalat viszi, ám mindketten viszonylag frissek még a poszton, így számukra szokatlanul hirtelen jönne egy ekkora ugrás.Az adatok megtekintéséhez kattintson!
Hasonló folyamatok zajlottak le a múlt év végén a Raiffeisen háza táján is. A bankot 21 éven át irányító Felcsuti Péter távozása ugyan tervezett volt, ám a vezércserére ez esetben is igaz, hogy egy emblematikus magyar vezető utódja – öt éves időtartamra szóló megbízatással – egy egészen más habitusú bankár lett, méghozzá az anyaországbeli központból, és nem a saját „akolból”. (Felcsutival a bankszektor aktuális folyamatairól ugyan tudtunk beszélni, de konkrétan a Raiffeisenről nem kívánt nyilatkozni lapunknak.) „Ha valaki több mint két évtizedig irányít egy bankot, akkor az új vezető szinte szükségképpen más szemléletet hoz” – válaszolták a bécsi központból a személycserével esetlegesen együtt járó stratégiai váltást firtató kérdésünkre. Ám hozzátették, a kiválasztási folyamatban nem az volt a vezérelv, hogy Felcsuti Péterhez képest más típusú vezetőt vagy mindenképpen külföldit találjanak, hanem olyasvalakit, aki a magyar piacot és a Raiffeisen-csoportot belülről is jól ismeri.Mi történik az MKB-nál?
Mindenképpen kakukktojás az MKB Bank esete a magyar bankszektorban, legalábbis ha a gazdasági válság esetleges személyi konzekvenciáit boncolgatjuk. A tavalyi adatok még nem publikusak, de számos forrásból származó információink szerint döbbenetes rekordmínusz elé néz a bank: 2010-es vesztesége 100 milliárd forint körüli lehet. Forrásaink állítják: egy valóban piaci alapon működő banknál ennek biztosan lennének személyi következményei, Erdei Tamás pozíciója azonban egyelőre stabil. Ennek okát egyesek abban látják, hogy maga a tulajdonos, a Bayerische Landesbank is súlyos problémákkal küszködik, illetve, hogy a bajor anyabank nem rendelkezik igazán komoly banki kultúrával. Az MKB esete ráadásul speciális, hiszen ha például az anyabanknál olyan eladásban gondolkodnak, amelynél akár állami vagy az államhoz közeli vevő is felmerül, akkor igen értékes lehet Erdei Tamás kiváló itteni kapcsolatrendszere.
FELCSUTI PÉTER. A Raiffeisent 21 éven át irányító bankár távozása ugyan tervezett volt, ám utódja egy egészen más habitusú bankár lett, méghozzá az anyaországbeli központból.
SZOROSABB GYEPLŐ.A hazai bankszektor vezetői pozícióiban tehát éppen jönnek a külföldiek, és mennek a magyarok. Mindebből persze még nem következik, hogy az Ersténél is szükségképpen külföldi lesz az új vezér. „A jó menedzserek nemzetiségüktől függetlenül azok, s nem az állampolgárságon múlik, kiből lesz vezérigazgató” – válaszolták kérdésünkre az Erste Bank bécsi központjából. Ezt a véleményt természetesen a hazai szakemberek is osztják, de azt is megállapítják, hogy a jelenlegi klíma a külföldieknek kedvez. A kérdés ugyanis a legtöbb banknál úgy merül fel, hogy mi a központ célja: üzletet szervezzen-e az új ember, avagy „rendőr” legyen? A válságot megelőző években egyértelműen az előbbi feladat állt szinte minden bankcsoport üzletpolitikájának a fókuszában, s ehhez a beágyazott helyi vezetők képességeire volt inkább szükség. Ahogyan informátoraink megfogalmazták, üzletfejlesztésre az „expatok” nem képesek, hiszen ahhoz elengedhetetlen az itteni viszonyok (a lobbik, a nagypolitika, az önkormányzatok, az állami cégek vagy a PPP-programok) alapos ismerete, s a legtöbb esetben nem kielégítő a magyarországi üzleti kapcsolatrendszerük és érdekérvényesítő képességük.HEINZ WIEDNER. A Felcsutit váltó vezérigazgató nem tagadja, hogy „unalmas” bankár szeretne lenni, s a környezete is kontroller típusú menedzserként jellemzi.
Különösen így van ez azoknál a bankoknál, ahol az anyacéggel való harmonikus kapcsolatot élesebb kulturális vagy viselkedésbeli ellentétek nehezítették. Intézmények vagy személyek említése nélkül forrásaink efféle példákra is rámutattak, és megjegyezték: a magyar bankárok sokszor önsorsrontó módon nem veszik komolyan az anyavállalatokat. Apróságnak tűnhet, de mégis, bizonyos nagyobb bankcsoportokat vizsgálva trendszerű, hogy a magyarok utoljára válaszolnak a központi e-mailekre, s akár még az onnan indított értelmes programokat is elszabotálják. „A magyar bankár azt hiszi, ha tíz éve ügyesen kavirnyál a hazai piacon, akkor mindent tud. Sok elbizakodott menedzser elvérzik azért, mert nem viseltetik kellő alázattal a tulajdonosok felé” – mondta erről egy szakmabeli.
ANDREAS TREICHL. Az Erste Group első embere az itteni bank élére hazai jelölteket is fontolóra vett, ám alighanem idegenlégiós lesz a befutó. PAPP EDIT. Távozása kapcsán bennfentesek konfliktusokat is emlegetnek az osztrák anyabankkal.
Januárban rebesgették először banki körökben, hogy új ember ülhet a magyarországi Erste Bank elnök-vezérigazgatói székébe. A pozíciót 2007 óta elfoglaló Papp Edit állítólag hosszabb távra tervezett – igaz, a hivatalos kommunikáció szerint a távozásáról önként határozott. Annyi bizonyos, hogy a vezércserét nem régóta készítették elő a bécsi központban, nem volt előre bejelentett menetrendje – ellentétben például a Raiffeisen Bankkal, ahol Felcsuti Péterről valószínűsíthető volt, hogy szerződésének lejárta után nyugdíjba vonul.
Nehéz belelátni, történt-e valami rendkívüli az Ersténél. Egy biztos: a tavalyi eredmény gyengére sikeredett, a 2009. évi 23,6 milliárd forintos nyereség 2010-re gyakorlatilag lenullázódott, mindössze 100 millió forint lett a plusz. Ez persze nem volt egyedi jelenség a hazai bankszektorban, és több okra is visszavezethető, ám a 48,8 milliárd forintról 67,8 milliárd forintra duzzadó céltartalékképzés mindenképpen rossz üzenet. Azt nem tudjuk, hogy Andreas Treichlnél, az anyabank elnök-vezérigazgatójánál mikor telt be a pohár, mindenesetre forrásaink a lehetséges indokok között több konkrét egyedi nagy ügyet is kiemeltek – egyebek közt egy friss, idei konfliktust. A történet egy külön misét is megérne, de röviden talán elég annyi: egy 20 milliárd forint feletti hitelről van szó, amelyet az Erste szervezett, de felesben beszállt az MKB is. A kölcsönt az a Nefrin Zrt. kapta, amely a Taverna-ingatlanokat (Beszállóvendégek – Figyelő, 2006/42. szám) birtokolta.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.