brusszel


Befűt nekünk

Az olajár-emelkedés hatásai
Figyelő Online - Figyelő
2011.03.07  20:42   
mail
nyomtatás
Az arab forrongások miatt hamar szembesülhetünk a 400 forintos benzinnel, ám sok más fronton is megkeseríti az életünket az olajárak emelkedésének tovagyűrűző hatása.

Kevés helyen érhető jobban tetten az üzemanyag-drágulás hatása, mint a magyar–ukrán határon. Záhonynál korábban sem volt ritka a többórás várakozás, de erre az utóbbi időben rátett néhány lapáttal az erősödő benzinturizmus és -csempészet, s az átkelőhely forgalma ötödével nőtt. A magyar vámosok alapos munkát végeznek, nyilvántartásba veszik a ki- és belépő személyautók üzemanyagszintjét és külföldön megtett távolságát. Sokakat azonban ez sem riaszt el, mivel a határ túloldalán a hazainál literenként 100–150 forinttal olcsóbb a benzin és a gázolaj.

Fegyveres akció Líbiában. Ha a szaúdi termelés is kiesik, elkerülhetetlen a 200 dolláros olajár. Fotó: Reuters



A fővárosból viszont nem éri meg kiruccani Ukrajnába, így a budapesti autósoknak nincs más választásuk, mint literenként 375 forintos átlagáron megvenni a benzint, a nem sokkal olcsóbb gázolajat, vagy felhagyni az autózással. A jelek szerint egyre többen döntenek az utóbbi mellett. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. forgalomtechnikai osztályának adatai szerint januárban 10 százalékkal kevesebb jármű közlekedett a budapesti utakon, mint 2010 első hónapjában, míg a Fővinform 10–15 százalékra becsüli a január–februári visszaesést. Ráadásul már korábban is mérséklődött a személyautó-forgalom, a Közlekedés Fővárosi Tervező Iroda adatai szerint 2009-ben 2 százalékkal (a tavalyi adatokat még nem dolgozták fel).

Más kérdés, hogy ebben mekkora szerepe van az üzemanyagok drágulásának, elvégre évtizedeken keresztül a benzin számított az árrugalmatlan termék tankönyvi példájának, amelyből akkor sem vesznek kevesebbet, ha többe kerül. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy reálértéken még a mai benzinár sem számít kiugrónak. „Ronda szám a közeledő 400 forint, de ma az átlagkeresetből jóval több benzint lehet venni, mint tíz éve” – hangsúlyozza a szakember (lásd a grafikont). Így aztán főként nem az üzemanyagárak növekedésében, hanem a családok szabadon elkölthető jövedelmének megfogyatkozásában érdemes keresni a visszaeső autóhasználat okát.

Az üzemanyag-fogyasztás tendenciája mindenesetre egyértelmű: kevesebb benzint tankolunk, megszaladt viszont – még ha változatlanul nagyon alacsony is – az E85, azaz a bioetanol forgalma. Ezt az elektronika átalakítása nélkül nem tanácsos 50 százaléknál nagyobb arányban használni, de ha valaki rászán a műveletre 40–80 ezer forintot, akkor ukrajnai árakon tankolhatja meg benzinüzemű kocsiját. Igaz, a fogyasztás valamivel magasabb lesz.

Ha az üzemanyagok drágulása folytatódik, Hegedűs Miklós szerint tovább nő a gáz és a bioetanol forgalma, valamint a hibrid és elektromos autók népszerűsége. Nem szabad ugyanakkor megfeledkezni a kínálat korlátozottságáról, például a mintegy 1600 hazai benzinkút közül csak körülbelül 350-nél lehet E85-öt tankolni. Az is előfordulhat, hogy az állam egyszer csak megvonja a bioetanol jövedékiadó-mentességét, amivel már oda is lenne a versenyelőny. Az elektromos autók gyors elterjedésének pedig az akkumulátorok elégtelen teljesítménye szab gátat.

A gázolaj forgalma a benzinnel ellentétben nem csökkent, hanem nőtt, annak köszönhetően, hogy a fuvarozók ismét nagy számban tankolnak hazai kutaknál. A Nemzeti Összefogás Fuvarozói Fórum (NÖFF) és a nemzetgazdasági tárca tavaly júliusi megállapodása értelmében ugyanis a közúti fuvarozó és személyszállító cégek a jövedéki adóból 8 forint kedvezményt kapnak, miután itthon tankolják azt a mennyiséget is, amelyet azelőtt költségmegtakarítási célból külföldön vásároltak.

Hatások és reakciók

INFLÁCIÓS NYOMÁS. Öt százalék körüli az üzemanyagok súlya a Központi Statisztikai Hivatal által számolt infláció alapjául szolgáló fogyasztói kosárban. „Vagyis, ha az üzemanyagok átlagára 10 százalékkal emelkedik, akkor az a teljes inflációt 0,5 százalékponttal nyomja meg” – magyarázza Németh Dávid, az ING Bank vezető elemzője. Vannak persze tovagyűrűző hatások is, mondjuk a szállításon keresztül, s az olaj ára meghatározza a gáz árát, ez befolyásolja a fűtési költségeket vagy az energiaigényes ágazatok kiadásait. Ezek a hatások nagyjából egy év alatt futnak át teljesen az infláción, s óvatos becslések szerint körülbelül szintén 0,5 százalékponttal emelhetik meg az indexet. Mindebből az következik, hogy ha fennmarad a jelenlegi drága olaj, lehetetlen lesz elérni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalékos inflációs célját, sőt még 4 százalék alá is nehéz lesz beszorítani a rátát.

KAMATFÉK. Az euróövezetben is érezhető inflációs félelem, s emiatt lehet, hogy az Európai Központi Bank (ECB) a vártnál sokkal korábban – Jean-Claude Trichet elnök egy héttel ezelőtti bejelentése szerint majdnem biztosan már áprilisban – kamatemelésre kényszerül, hogy csökkentse a pénzkínálatot, leszorítva ezáltal a keresletet és az inflációt. Ezzel csökken a forint- és az eurókamat közötti különbözet, ami kevésbé vonzóvá teszi a forintban denominált befektetéseket. Benne van tehát a pakliban az MNB további kamatemelése is, ami aztán fékezi itthon az inflációt.

SOFŐRATTITŰDÖK. A drága üzemanyag első pillantásra kedvezően hat a költségvetési bevételekre, hiszen Magyarországon 25 százalék az áfa és magas az árba épített jövedéki adó. Utóbbit fix összegben állapítják meg, jelenleg a benzin esetében 120, a gázolajnál valamivel 97 forint fölötti literenként, ami annyit tesz, hogy a benzin adótartalma (áfával együtt) mintegy 60 százalék, a gázolajé pedig 55 százalék. Ugyanakkor az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy erősebb áringadozások esetén a kereslet érzékenyen reagál, s visszaesik a fogyasztás. Egyes elemzések viszont arra is rámutatnak, hogy ha beáll egy tartós szint – a benzinnél mondjuk 400 forint –, akkor az autósok beletörődnek, és ismét elgurulnak a kutakhoz. Nagy kérdés az is, hogy a nagyfelhasználó fuvarozók miként reagálnak.

LASSÍTOTT TEMPÓ. A fenti folyamatok a magyar gazdaság növekedésére is kihatnak. Átmenti kilengéseknél persze túl nagy gondok nincsenek, viszont ha tartósan 110 és 140 dollár közé áll be a világpiaci olajár, akkor az nemzetgazdasági szinten megemeli a termelési költségeket, s csökken a vállalatok nyereségrátája. Ez elbocsátásokhoz, következésképpen a belföldi kereslet csökkenéséhez, összességében pedig lassabb GDP-tempóhoz vezet. Persze itt is van – miért pont itt ne lenne? – begyűrűző hatás. Ha a világgazdaság is lassul, ismét fellángolhatnak az erős félelmek a „W” alakú recessziótól.



A kereskedelmi gázolajár dacára a Waberer’s Holding eredetileg az üzemanyagár tavalyi éves átlagánál 5 százalékkal magasabb beszerzési kiadással kalkulált a 2011-es évre. „Különösen az utóbbi hetek fejleményei alapján azonban most úgy gondoljuk, az idei átlagár további 5 százalékkal haladhatja meg a prognózisunkat” – mondja Wáberer György elnök-vezérigazgató.

Az elemző cikk további részletei a Figyelőben.

<#zaras_figyelo#>Az üzemanyagköltségek váratlan kilengései ellen a cégcsoport a felhasznált hajtóanyag 50 százalékát elérő mennyiség árának hedgelésével teremtett magának biztonságot. A fennmaradó rész tervezettnél drágább beszerzése miatt növekednek az üzemeltetési költségeik, s ezt csak részben tudják továbbhárítani a megrendelőkre. Az eredménykiesés ellensúlyozása érdekében a Waberer’s az eredeti elképzeléseknél is nagyobb erőbedobással küzd az új megbízásokért. A fuvarozási volumen újratervezett növekedésétől 2011-ben 10 százalékos forgalomnövekedést és az eredetileg megcélzott eredmény elérését várják. Ebben segíti őket, hogy a nyugat-európai gazdaság a határozott fellendülés jeleit mutatja, márpedig a cégcsoport forgalmának kétharmadát a Magyarországon kívüli uniós piacon bonyolítja le.

ALULTERVEZÉS. Bár felmerült például a BKV-buszok egy részének gázüzeművé alakítása, a közösségi közlekedési vállalatok számára rövid távon nincs menekvés, ki kell fizetniük a drágább gázolajat. A Volán-társaságok az üzleti terveik elkészítésénél – a többségi tulajdonos Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által kiadott irányelveknek megfelelően – 244,5 forintos gázolajárral számoltak, amiből 6,5 forint jövedéki adót visszaigényelhetnek. Méretükből fakadóan a Volánok a kútárnál eleve olcsóbb nagykereskedelmi tarifából is kapnak kedvezményt, de minden bizonnyal még így is jócskán többet kell fizetniük 244,5 forintnál. (A gázolaj kiskereskedelmi átlagára 372 forint.)
A Figyelő több közösségi közlekedési vállalatot is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy többletfinanszírozás nélkül bajba sodorhatja-e a céget a dráguló üzemanyag. A Hajdu Volán kitérő választ küldött, miszerint alapfeladatát a körülményektől függetlenül el kell látnia. Varga Sándor gazdasági vezérigazgató-helyettes azt viszont nem rejtette véka alá, hogy jelenleg 30 forinttal kapják drágábban a gázolajat a tervezettnél, és ha ez az állapot éves átlagként érvényesül, az 160–170 millió forint többletköltséget okoz. A Kisalföld Volán elismerte, hogy a tervezettnél magasabb átlagár már veszélyezteti a működését. A MÁV nem tart ilyesmitől, igaz, a vasúttársaság összes költségének csak 3,6 százalékát adja az üzemanyag, míg a Hajdú Volán esetében ez közel 25, a Kisalföld Volánnál majdnem 20 százalék. A Volánbusz érdemben nem válaszolt a megkeresésünkre. A kormányzat egyelőre nem aggódik, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) nem érkezett olyan jelzés az állami tulajdonú vállalatoktól, ami központi beavatkozást indokolna. „A társaságok hatékonyságjavító intézkedésekkel tesznek eleget a takarékos gazdálkodásukhoz kapcsolódó kormányzati elvárásnak” – írta közleményében a tárca.

A BKV lapzártánkig nem reagált kérdésünkre, pedig a fővárosi közlekedési céget különösen érzékenyen érintheti a drágább üzemanyag, mivel közismerten kritikus a finanszírozási helyzete. Tarlós István főpolgármester többször is elmondta, hogy 19 milliárdos állami plusztámogatás nélkül bedől a társaság. Ha a gázolaj ára tartósan a mostani szinten marad, a fenti összeg is kevés lehet; a buszflotta derékhadát alkotó, húsz év körüli Ikarusok nem az üzemanyag-takarékosságukról híresek.

Az elmúlt éveket intenzív árháborúzással töltő fővárosi taxisoknak is pofon a drága üzemanyag. Dani Zoltán, a Taxi Fuvarszervező Társaságok Szövetségének elnöke szerint jellemző, hogy míg a környező országokban egy liter üzemanyag árának megfelelő a taxisok kilométerdíja, addig Budapesten a hatósági ár 240 forint, de akadnak 140–150 forintos tarifát bevállaló cégek is. Szerinte ez csak a túlélésre elég, az autó lecseréléséhez szükséges tőkét nem lehet kitermelni vele.

Európa vezető légitársasága, a német Lufthansa kerozinbeszerzéseinek 70–80 százalékát fedezeti ügyletekkel védi. A maradék 20–30 százalékot tekintve védtelenek, ott a piaci ár érvényesül. Egyelőre nem merült fel, hogy kerozinpótdíjat vezessenek be, az ezzel kapcsolatos jövőbeni döntéseiket a piaci eseményektől teszik függővé. A WizzAir egyelőre nem, de hosszú távon kénytelen lesz beépíteni a többletköltséget a jegyáraiba. A Malév lapzártánkig nem válaszolt a kérdéseinkre.

A nyersolaj árának emelkedése idővel megjelenik a többi energiahordozó tarifájában is. A Gazprom magyar nagykereskedőkkel kötött szerződése alapján a földgáz ára 9 hónapos késéssel követi a fűtőolajnak és a gázolajnak a kőolajéval szorosan együtt mozgó kurzusát. A mostani áremelkedés tehát háromnegyed év múlva gáz-fronton is megérkezik Magyarországra, amit a szabadpiacról vásárló cégek rögtön megéreznek majd.

Az egyetemes szolgáltatás körébe tartozó lakosság és kisvállalkozások számára az NFM határozza meg a tarifát. A kormány éppen a múlt héten hirdette meg a Széll Kálmán Terv keretében a rezsiköltségek befagyasztását, egyelőre azonban azt sem tudni, pontosan mit ért rezsi alatt a kabinet. A részletek az energetikai vállalatokkal folytatott egyeztetések során alakulnak ki, az viszont biztos, hogy forrásoldalon meg fog jelenni a drágább gáz.

„Az áram költségszerkezete összetettebb, a termelés arányaiból adódó hüvelykujjszabály szerint a gázárváltozás fele jelenik meg az áram hazai nagykereskedelmi árában” – mondja Sorossy Sándor, az IFUA tanácsadó cég energetikai szektorért felelős partnere. A válság nyomán már eddig is kimutathatóan nőtt a díjhátralékosok, valamint az áram- és gáztolvajok száma; az energiaárak vélhető növekedésével Sorossy szerint ez a tendencia folytatódhat. A helyzetet az is kiélezheti, hogy szigorították az áram- és a gázdíjtartozások befizetésének rendjét: az eddigi 90 helyett márciustól a szolgáltatók már 60 nap után lekapcsolhatják a nem fizetőket. Kutas István, az E.ON szóvivője elképzelhetőnek tartja, hogy a közeljövőben lekapcsolási hullám indul.

Áramlopás is egyre gyakrabban fordul elő, ami éves szinten az E.ON-nak 14 milliárdos, az Elműnek közel egymilliárdos bevételkiesést okoz. A Tigázt tavaly csaknem 9 milliárdos kár érte, a felderített szabálytalan gázvételezéses esetek száma a 2008–2009-es évi mintegy 2 ezerről tavaly 4 ezerre ugrott.

ÁTGYŰRŰZIK. A fekete arany szerepe a petrolkémiai anyagok előállítása során kulcsfontosságú, így például a műanyag- és a műtrágyagyártást közvetlenül drágítja. Előbbiek beszerzési árának emelkedése a háztartásigép gyártókat is érzékenyen érinti, miközben az energia- és a szállítási költségeik is nőnek, ráadásul tavaly 20 százalékkal drágult a világpiacon a számukra fontos alapanyagnak számító acél. Mindez felfelé nyomja a késztermék árát. „Amit lehet, igyekszünk takarékossággal ellensúlyozni, s a piaci verseny is korlátozó hatású” – számol be Takács János, az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatója. Mint mondja, negyedévente vizsgálják felül a terveiket, illetve készítenek új előrejelzéseket, s a következő ilyen alkalommal kerülnek majd terítékre az idei rendkívüli áremelkedések.

A kőolaj a Videoton Holding Zrt. termelési folyamataiban elsősorban a gyártás során felhasznált műanyag alapanyagában van jelen. Sinkó Ottó vezérigazgató szerint félő, hogy az olajár drasztikus emelkedése a jelenlegi ingatag konjunkturális helyzetben a vállalat fő exportpiacain, az EU-tagállamokban visszaveti az egyébként már érzékelhető növekedést. Arra törekszenek, hogy a vevőikkel kötött ármegállapodások kövessék az alapanyagok világpiaci árváltozásait. A logisztikai és a személyszállítást végző vállalataiknál is igyekszenek minél rövidebb ciklusú üzemanyagár-követő megállapodásokat kötni.

Az olajár alakulása az energia- és fuvarköltségen, továbbá számos alapanyag (elsősorban műanyagszármazékok) árán keresztül évi több százmillió forintos költségként jelenik meg a Hajdu Hajdúsági Ipari Zrt. számára is. A vállalatnál az idei évre vonatkozó tervszámokat a 2010. végi előrejelzések alapján készítették, azokon egyelőre nem változtatnak. „Kivárunk. Most még kérdéses, tartósan mekkora lesz az emelkedés, és a megnövekedett költségeink egy részét tovább kell-e majd hárítanunk a vevőinkre” – vázolja szándékaikat Dedéné Novotni Anna vezérigazgató.

A péti Nitrogénművek Zrt. költségeit a földgázáron keresztül növeli az olajár emelkedése. Blazsek István vezérigazgató beszámolója szerint ezzel kalkuláltak a terveikben, s – nem titkolja –érvényesíteni kívánják az áraikban is. Ennek nyomán forgalomnövekedéssel számolnak. Az olajár-emelkedés felgyorsítja a társaságnál már előkészített energia-megtakarítási beruházások elindítását is.

HÁTRÁNYBÓL ELŐNY. Az árrobbanásnak ugyanakkor nemcsak hátulütői lehetnek. Sinkó Ottó szerint például a szállítási költségek emelkedése, illetve ennek számottevő kockázata abba az irányba viheti a multikat, hogy a piacaikhoz minél közelebbi gyártást alakítsanak ki. „Ebből a versenyképes európai országok – amilyen megfontolt politikával hazánk is maradhat – könnyebben szerezhetnek új üzleteket” – véli.

A magas olajár emellett gazdaságosabbá teheti az alternatív megoldásokat, lökést adhat a technológiák fejlesztésének, elterjedésének. „Az elektromos autók hatótávolsága éppen a 2008-as olajár-emelkedés nyomán ugrott a korábbi 60–80 kilométerről 200 fölé” – mutat rá Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője. Jóllehet, a pillanatnyi helyzet sokkolja a műanyaggyártókat, textil és műanyag kombinációjával szélerőművek tartozékai is előállíthatók, s ez mindkét szektor számára új távlatokat nyithat.

A napkollektoros rendszerek értékesítésével is foglalkozó Hajdu vezérigazgatója szerint egy-egy olajválság akkor kezdi csak elgondolkodtatni a háztartásokat, amikor az áremelkedés már közvetlenül érinti a családi kasszát. Dedéné Novotni Anna 2011 során így még nem számít keresletbővülésre az alternatív energiát hasznosító berendezések lakossági piacán. Hiszen e technológiák elterjedése a vásárlóerőtől, a háztartási megtakarításoktól éppúgy függ, mint a stabil, kiszámítható támogatási politikától. Márpedig ez utóbbi tekintetében Magyarország még igencsak gyerekcipőben jár.

TŐKEPIACOK. Ami a tőzsdéket illeti, hirtelen bekövetkező, nagymértékű olajár változáskor az árfolyamok is kilengenek, és a részvények többsége lefelé indul. A változások mértéke nagyban függ az olajár emelkedés kiváltó okától, várható tartósságától, a bizonytalanság fokától. Amikor pár nap alatt egy-egy kedvezőtlen időjárási esemény, vagy katasztrófa mozdítja el a kurzust, a tőzsde sokszor teljesen immunis. Ha viszont tartósabban felborulhat a kereslet és a kínálat egyensúlya, a reakciók is élesebbek.

Az olajpiacra vonatkozóan a világgazdasági válságot követőn az lett a konszenzusos álláspont, hogy a kereslet lassú, de biztos növekedésére kell számítani. Ezt tükrözte a 80 dollár körüli ár. Az innen néhány hét alatt bekövetkezett közel 30 százalékos ugrás annak a bizonytalanságnak szól, ami a kínálat csökkenésével kapcsolatos. A líbiai olajat még pótolná a világ, de ha esetleg Szaúd-Arábiát is elérik a politikai változások, s ott is fennakadásokat okoznak a kitermelésben, akkor olajhiány alakulhat ki. Elsősorban ezt próbálja árazni a piac, az árváltozás pedig azért heves, mert az ilyen helyzetekben mindig erősödik az olajban a spekuláció. A tőzsdék persze attól tartanak, hogy a magas olajár általában is növeli az árakat, ezeken keresztül az inflációt, ami csökkenti a fogyasztást, végső soron a gazdasági növekedést.

Benzinkút. A lapzártakor készült felvételen szereplő árak a megjelenés napjára elavultak. Fotó: Hartyányi Norbert

Az olajár változásnak megvannak a nyertesei és vesztesei is. Utóbbiak közül kézenfekvő a fuvarozókat, illetve a turisztikát kiemelni, de a növekvő alapanyagköltségek a vegyipart is kellemetlenül érintik. Az azonban túlzott általánosítás, hogy az olajipari szereplők a nagy nyertesek. Nem mindegy ugyanis, melyik cég mire specializálódott. A kutatás-termelésben (upstream) „utazók” egyértelmű nyertesek, míg a feldolgozásban és kereskedelemben (downstream) működők vesztenek. Az előbbi kör beszállítói, illetve az alternatív energetikában érdekeltek is jól járnak, az autógyártók közül pedig azok, amelyek például erősek a hibridautók előállításában. A nagy olajcégek korábban a kitermelésben és a feldolgozásban is jeleskedtek, de az elmúlt évek egyértelmű trendje jegyében leépítették, kiszervezték a downstream bizniszt, hogy a legnagyobb profitmarginnal működő kitermelésre helyezzenek nagyobb hangsúlyt. Többségük ezért jól jár az olajár emelkedésével, s ez érvényes a Molra is, amely szintén az upstream irányba mozdult el. A piac tehát az alapján árazza át az olajcégeket, hogy mennyire erősek a kitermelésben, illetve a finomításban, de persze vannak egyedi hatások is. Az OMV-nak például kedvezne az olajár emelkedése, de mivel kitermelése 10 százalékát éppen Líbiában realizálja, ennek kiesése, illetve az ezzel kapcsolatos bizonytalanság nyomás alatt tartja az árfolyamot. Emiatt történt, hogy a Mol a piaci tőkeérték tekintetében megelőzte osztrák riválisát.

Felhajtóerő

Közvetlenül ugyan az arab világ forradalmai repítik magasba az olajárat, ám a növekvő kereslet sem elhanyagolható tényező. A gyorsan iparosodó fejlődő országokban, így főleg Indiában és Kínában az izmosodó középosztály már leszállt a kerékpárról vagy a robogóról, és autóba ült. Az International Energy Agency (IEA) statisztikái szerint az elmúlt évben a globális napi kereslet 2,8 millió barrellel, 87,8 millió barrelre emelkedett.

Ezek után jött az „arab dominó”, amely legutóbb Líbiát érte el. Az ország termelése napi 1,3 millió barrel, eddig ennek nagy többségét exportálták. A világ napi keresletének durván 2 százalékáról van szó, s valószínű, hogy ez a mennyiség még hónapokig hiányzik majd a piacról. A termelő egységeket viszonylag gyorsan be lehetne indítani, ezek nagyjából fele ma is üzemel. Az export infrastruktúrájával, a vezetékrendszerekkel nagyobb a probléma, de a fegyveres konfliktusok egyelőre nem okoztak különösebb károkat a berendezésekben. Az olajexport helyreállítása tehát alapvetően attól függ, mikor konszolidálódik a helyzet. A líbiai kiesést egyelőre szaúdi készletekből pótolják, ott 3,0–3,5 millió barrelnyi tartalék van még a napi kitermelésben. Irán 3,7 millió barrelt hoz a felszínre naponta, s abból 1 millió a helyi felhasználás.

Olajipari elemzők szerint, ha az arab forradalmi hullám megáll Líbiánál, akkor a jelenlegi árszint maradhat. Lapzártánkkor az irányadó északi tengeri Brent kőolaj azonnali (spot) ára 115 dollárnál járt. Ha a forradalmi hullám tovább terjed Bahrein, Irán, s esetleg Szaúd-Arábia irányába is, akkor nagyon komoly ársokkal kell szembesülnie a világnak. Amennyiben a szaúdi termelés kiesik, elkerülhetetlen a 200 dolláros olajár.

A kínálati oldal problémáit az idén a globális kereslet további növekedése tetézheti – az árak szempontjából. Az IEA becslései szerint 1,6 millió barrellel emelkedhet a napi kereslet, de elképzelhető, hogy „csak” 1 millióval, amennyiben a 2011-re várt globális GDP növekedés alacsonyabb lesz, vagy érvényesül a túlságosan elszaladó árak kereslet-visszafogó hatása.



Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200