brusszel


Kicsempézték

Új Windows, új világ?
Figyelő Online - Figyelő
2012.06.19  14:19   
mail
nyomtatás
Csak a leginnovatívabb cégeknek érdemes sietniük az év végére várható Windows 8 bevezetésével. Viszont egyúttal a tábla-gépeken is debütáló új Windows feladja a leckét a szegmensben piacvezető Apple és Google rendszereknek is.

A Windows 8 bemutatója a CEBIT-en. Látványos és praktikus, de nehéz megszokni. Fotó: Getty Images

Aki még nem látta, rá sem ismer az immár bárki által tesztelhető új Windows 8-ra, amelynek látványát meghatározzák az ikonokat felváltó csempék és a mobilokhoz hasonlóan letölthető alkalmazások. A várhatóan még ez év vége előtt boltok-ba (és új asztali, notesz- és táblagépekre) érkező friss rendszer legnagyobb hátránya is éppen ez a minden átlagfelhasználó számára nagyon szokatlan, bár igen innovatív felület lehet. Ugyanakkor a vállalati informatikusok és IT-osztályok kissé fellélegezhetnek végre.
<#zaras_figyelo#>
Mivel a Windows 8 egy másik változata táblagépeken is fut majd, eljöhet az a pillanat, hogy egy cégnél a benti gépen, az otthoni noteszeken, de még a táblagépeken és a vállalati okostelefonokon is nagyon hasonló, modern megoldás ketyeghet. (A háttérben három hasonló Windows-verzió lesz: asztali és noteszgépekre, táblákra, valamint okostelefonokra.) Mindez persze a mobileszközöknél toronymagasan vezető Google Android és Apple iOS operációs rendszer gyártóit rövid távon aligha érinti. Főleg azért, mert a Windows a telefonokon csak lassan nyer teret. Az új kezelőfelületet először használó Windows Phone 7 hordozható gépekre szánt rendszere – bár a szakértők joggal dicsérik – csak mostanság kezd egyáltalán elterjedni, a jól sikerült Nokia Lumia telefonok révén. Az IDC adatai szerint ugyanis a 2012 első negyedévében eladott 152 millió okostelefonnak mindössze 2,2 százalékán fut Windows Phone 7, amely a Windows 8 előfutárának tekinthető. Az említett 152 millió telefon 59 százalékán futott Google Android, az Apple iOS rendszere 23 százalékkal a második (lásd a grafikont).
 
Amíg pár éve csak álom volt a különféle eszközök (mobilok, notesz- és asztali gépek) rendszereinek közeledése, addig ez mára – elvben – megvalósulni látszik. Éppen ez a látványos közeledés okozza azt, hogy az új Windows 8-ból szőrén-szálán eltűnnek a lassan három évtizede megszokott ikonok, vagy épp a 17 éve ismert Start menü a képernyő bal alsó sarkából. Hasonlóan rendkívül nehéz megtalálni a jól ismert fájlkezelőt, amely jó ideje a Sajátgép ikon alatt rejtőzött, nem is szólva arról a merész vállalkozásról, ha mondjuk a beállításokat próbáljuk fellelni. A Windows 8 új, Metro nevű kezelőfelülete ugyanis érintőképernyőn működik a legjobban. Hagyományos gépeken eleinte a Windows 7-esben megszokott né-zetben kell használni a Windows 8-at is, ha nem akarjuk kitépni a hajunkat az új géppel töltött első fél óra után.

A nagy kihívók
Apple
A jól összerakott, ígéretes Windows 8-at látva megélénkült a két nagy konkurens is. A mobilgépekre szánt Apple iOS ősszel szintén új, 6-os verzióval jelentkezik, amelyet sok újdonsággal tesz vonzóvá. A vadonatúj térképek fotórealisztikus 3D-s hatással nyűgözik le az almás rajongókat, és a forgalomfigyelés mellett az egyes helyek értékelésében elöljáró Yelp segít kiválasztani a legjobb éttermet, szállodát, üzleteket és látnivalókat. Emellett az iOS 6 jobban segíti az útközbeni levele-zést, mivel VIP-partnereket jelölhetünk meg, így készülékünk nem pityeg minden egyes új levél érkezésekor. A notesz- és az asztali gépekkel pedig példás az almák közti együttműködés. Más kérdés, hogy mindez mennyibe kerül.

Google
A Google sem alszik, hiszen az ingyenes Android 4.0-s verzióját folyamatosan csiszolgatják, és lassan az okostelefonok kétharmadán ilyen platform működik, azaz kvázi szabvánnyá válik a mobilvilágban. Ráadásul a noteszgépekre szánt Chrome OS is megtalálható egyes Samsung és Acer notebookokon, így egy modern cégnek már ma van lehetősége homogén (Google) platformra helyezni a vállalati működést. Igaz, magyarul még nem tud a Chrome OS, és közel sem olyan kiforrott, mint a Microsoft vagy az Apple profi megoldása.

BlackBerry (RIM)
A BlackBerry telefonokat gyártó, de későn ébredő RIM céget sem kell leírni. Máig a legjobb, legkisebb adatforgalmat generáló és adatvesztés ellen talán a legbiztonságosabb vállalati levelezési rendszerrel felszereltek a készülékei. Ráadásul táblagépük is van, így érdemes számolni velük is.

Ember legyen tehát a talpán, aki elsőre képes egérrel és billentyűzettel elnavigálni az új Windowsban. A friss operációs rendszer azonban, miután már otthonosan mozgunk a virtuális csempék közt, megmutatja igazi arcát. Méghozzá egy igen átgondoltan összerakott, kis erőforrás-igényű rendszerként csábítja a felhasználókat. Persze a redmondi szoftveróriás számára az lett volna az igazi, ha már 2007 táján, az első iPhone megjelenése idején vagy az azt követő egy-két évben elő-rukkol ezzel az újdonsággal.

Windows 8 a mérlegen
ELŐNYÖK
Egyes táblagépeken (és később okostelefonokon) is Windows 8, azaz a nagygépeken megszokott rendszer egy-egy változata futhat majd.
Vadonatúj, innovatív, gyors, látványos és (a megszokást követően) praktikus kezelőfelület.
Sokkal (30-70 százalékkal) gyorsabb betöltési és kikapcsolási idő a modern, erős gépeken.
Nagyon erős eszközgyártói támogatás, várhatóan kiváló kompatibilitás, akár céges környezetben is (ellentétben mondjuk a Google noteszgépes rendszerével vagy az Apple eszközöket preferáló Apple-környezettel).
Beépített, nagyon erős vírus- és webes védelem (nincs szükség külön vírusirtó csomagokra).
Az okosmobiloknál megszokott, megszeretett alkalmazások noteszekre, asztali gépekre is letölthetők lesznek.
Az új, jogtiszta Windows 7-tel ellátott gépek vevői olyan kupont kapnak, amellyel olcsón frissíthetnek majd 8-asra.

HÁTRÁNYOK
Nagyon szokatlan, tanulást igénylő, alapjaiban megváltozott kezelőfelület.
Vállalati környezetben az ismeretlen újdonság miatt lassulhat a munka, a betanítás nagyon idő- és költségigényes; nagy lehet a kollégák ellenállása.
Jó pár hónap kell, mire minden ismert hardvergyártó illeszthetővé, kompatibilissé teszi eszközeit (telefonok, nyomtatók, modemek, más eszközök) az új Windowszal.
Az ár még nem ismert, ám mobilgépekre a Google Android ingyenes, hardverigénye szerényebb, és viszonylag könnyen összekapcsolható meglévő rendszerekkel.

Az okosokra szánt Windows Phone 7-ben megismert aktív csempék persze bizonyosan megosztják a felhasználókat, így a „régi” asztali Windows 7-es még jó sokáig élni fog. Persze sokan lesznek, akik a Windows 8-at használják a klasszikus módban, mivel erre is lesz lehetőség.

Vállalatok számára ugyanakkor csak akkor éri majd meg elgondolkodni az újdonság széles körű bevezetésén, ha eltelik fél-egy év. Addigra ugyanis az új rendszer minden gyermekbetegsége eltűnhet, egyúttal az okostelefonhoz szokott fel-használók is annyival tudatosabbak, tapasztaltabbak lesznek, hogy könnyen elboldogulnak, megtanulják használni az új rendszert. Persze cégvezetőként nem árt óvatosnak lenni: a Windows 7-tel is rengeteg embernek gyűlt meg a baja. Így először nyilván a leginnovatívabb vállalatok váltanak majd 8-asra, azok közül is főként azok, amelyeknél a kulcsemberek (vagy többségük) Windows-alapú okostelefonokat, táblagépeket használnak.

Nagy kérdés, hogy a mobilvilágban a helyét lassan megtaláló Windows megerősödhet-e érdemben konkurenseivel szemben. A prémium Apple-termékeket leszámítva az asztali és a noteszgépek piacán ugyanis hosszabb távon a még mindig csak tesztelés alatt lévő Google Chrome operációs rendszer szorongathatja meg érdemben a Windowst. Hiszen a nyílt forráskódú programok sem a fogyasztói, sem a vállalati géppiacon nem rúgnak labdába. Leszámítva persze a szervereket, illetve néhány nagy állami és céges környezetet.

Felfutóban a gépek közötti kommunikáció
Megkezdik az intelligens villanyórák hazai tesztelését az áramszolgáltatók.
Az EDF Démász, az Elmű, az Émász és az E.On Hálózat cégcsoport összesen 20 ezer okos árammérőt telepít az ország 550 településén. Az újfajta mérők használatával a fogyasztók és a szolgáltatók egyaránt csökkenthetik a költségeiket, jobban kontrollálható a fogyasztásuk, a szolgáltatók pedig távleolvasással juthatnak hozzá a fogyasztási adatokhoz.

A kétéves projekt egymilliárd forintos összköltségét a szolgáltatók állják, az okos mérők bevezetését hosszabb távon az uniós irányelvek is szorgalmazzák. Az eszközök közötti, mobil- vagy vezetékes kommunikációs megoldásokban általában véve is nagy fantáziát látnak a gyártók és a távközlési szolgáltatók. A Telenor Magyarország a minap mutatta be két hazai felsőoktatási intézménnyel, a Pannon Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel közös, e téren végzett fejleszté-seit. A mobilszolgáltató a gépek közötti kommunikáción alapuló, úgynevezett M2M technológia gyors hazai terjedésére számít, várakozásai szerint 2020-ra az így összekapcsolódó eszközök száma elérheti a 40 milliót. A legfőbb alkalmazási területnek jelenleg a GPS-flottakövetés és a biztonságtechnika (távfelügyelet) számít, de egészségügyi területen is felfutást várnak az egymással automatikusan kommunikáló eszközöktől.






Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200