A Windows 8 bemutatója a CEBIT-en. Látványos és praktikus, de nehéz megszokni. Fotó: Getty Images
Aki még nem látta, rá sem ismer az immár bárki által tesztelhető új Windows 8-ra, amelynek látványát meghatározzák az ikonokat felváltó csempék és a mobilokhoz hasonlóan letölthető alkalmazások. A várhatóan még ez év vége előtt boltok-ba (és új asztali, notesz- és táblagépekre) érkező friss rendszer legnagyobb hátránya is éppen ez a minden átlagfelhasználó számára nagyon szokatlan, bár igen innovatív felület lehet. Ugyanakkor a vállalati informatikusok és IT-osztályok kissé fellélegezhetnek végre.A nagy kihívók
Apple
A jól összerakott, ígéretes Windows 8-at látva megélénkült a két nagy konkurens is. A mobilgépekre szánt Apple iOS ősszel szintén új, 6-os verzióval jelentkezik, amelyet sok újdonsággal tesz vonzóvá. A vadonatúj térképek fotórealisztikus 3D-s hatással nyűgözik le az almás rajongókat, és a forgalomfigyelés mellett az egyes helyek értékelésében elöljáró Yelp segít kiválasztani a legjobb éttermet, szállodát, üzleteket és látnivalókat. Emellett az iOS 6 jobban segíti az útközbeni levele-zést, mivel VIP-partnereket jelölhetünk meg, így készülékünk nem pityeg minden egyes új levél érkezésekor. A notesz- és az asztali gépekkel pedig példás az almák közti együttműködés. Más kérdés, hogy mindez mennyibe kerül.
Google
A Google sem alszik, hiszen az ingyenes Android 4.0-s verzióját folyamatosan csiszolgatják, és lassan az okostelefonok kétharmadán ilyen platform működik, azaz kvázi szabvánnyá válik a mobilvilágban. Ráadásul a noteszgépekre szánt Chrome OS is megtalálható egyes Samsung és Acer notebookokon, így egy modern cégnek már ma van lehetősége homogén (Google) platformra helyezni a vállalati működést. Igaz, magyarul még nem tud a Chrome OS, és közel sem olyan kiforrott, mint a Microsoft vagy az Apple profi megoldása.
BlackBerry (RIM)
A BlackBerry telefonokat gyártó, de későn ébredő RIM céget sem kell leírni. Máig a legjobb, legkisebb adatforgalmat generáló és adatvesztés ellen talán a legbiztonságosabb vállalati levelezési rendszerrel felszereltek a készülékei. Ráadásul táblagépük is van, így érdemes számolni velük is.
Windows 8 a mérlegen
ELŐNYÖK
Egyes táblagépeken (és később okostelefonokon) is Windows 8, azaz a nagygépeken megszokott rendszer egy-egy változata futhat majd.
Vadonatúj, innovatív, gyors, látványos és (a megszokást követően) praktikus kezelőfelület.
Sokkal (30-70 százalékkal) gyorsabb betöltési és kikapcsolási idő a modern, erős gépeken.
Nagyon erős eszközgyártói támogatás, várhatóan kiváló kompatibilitás, akár céges környezetben is (ellentétben mondjuk a Google noteszgépes rendszerével vagy az Apple eszközöket preferáló Apple-környezettel).
Beépített, nagyon erős vírus- és webes védelem (nincs szükség külön vírusirtó csomagokra).
Az okosmobiloknál megszokott, megszeretett alkalmazások noteszekre, asztali gépekre is letölthetők lesznek.
Az új, jogtiszta Windows 7-tel ellátott gépek vevői olyan kupont kapnak, amellyel olcsón frissíthetnek majd 8-asra.
HÁTRÁNYOK
Nagyon szokatlan, tanulást igénylő, alapjaiban megváltozott kezelőfelület.
Vállalati környezetben az ismeretlen újdonság miatt lassulhat a munka, a betanítás nagyon idő- és költségigényes; nagy lehet a kollégák ellenállása.
Jó pár hónap kell, mire minden ismert hardvergyártó illeszthetővé, kompatibilissé teszi eszközeit (telefonok, nyomtatók, modemek, más eszközök) az új Windowszal.
Az ár még nem ismert, ám mobilgépekre a Google Android ingyenes, hardverigénye szerényebb, és viszonylag könnyen összekapcsolható meglévő rendszerekkel.
Felfutóban a gépek közötti kommunikáció
Megkezdik az intelligens villanyórák hazai tesztelését az áramszolgáltatók.
Az EDF Démász, az Elmű, az Émász és az E.On Hálózat cégcsoport összesen 20 ezer okos árammérőt telepít az ország 550 településén. Az újfajta mérők használatával a fogyasztók és a szolgáltatók egyaránt csökkenthetik a költségeiket, jobban kontrollálható a fogyasztásuk, a szolgáltatók pedig távleolvasással juthatnak hozzá a fogyasztási adatokhoz.
A kétéves projekt egymilliárd forintos összköltségét a szolgáltatók állják, az okos mérők bevezetését hosszabb távon az uniós irányelvek is szorgalmazzák. Az eszközök közötti, mobil- vagy vezetékes kommunikációs megoldásokban általában véve is nagy fantáziát látnak a gyártók és a távközlési szolgáltatók. A Telenor Magyarország a minap mutatta be két hazai felsőoktatási intézménnyel, a Pannon Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel közös, e téren végzett fejleszté-seit. A mobilszolgáltató a gépek közötti kommunikáción alapuló, úgynevezett M2M technológia gyors hazai terjedésére számít, várakozásai szerint 2020-ra az így összekapcsolódó eszközök száma elérheti a 40 milliót. A legfőbb alkalmazási területnek jelenleg a GPS-flottakövetés és a biztonságtechnika (távfelügyelet) számít, de egészségügyi területen is felfutást várnak az egymással automatikusan kommunikáló eszközöktől.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.