brusszel


Nyelvkóstoló

Képzés uniós támogatásból
Figyelő Online - Figyelő
2012.06.19  13:44   
mail
nyomtatás
Informatikai és idegen nyelvi képzések támogatására pályázhatnak cégek és magánszemélyek e héttől. A központi régió vállalatai keveslik a pénzt, amely nem elég egy nyelv használható szintű elsajátításához.

Előadásra várva. Javítják a céges versenyképességet az idegen nyelvi képzések. Fotó: Getty Images

Nem úgy megy az üzlet, mint korábban – panaszolta Romain még januárban magyar barátainak egyik szokásos esti margitszigeti futása közben. „Ilyen a gazdasági helyzet, a cégek összehúzzák magukat, ott csökkentik a költségei-
ket, ahol tudják” – válaszolták neki vállat vonogatva. Romain tíz éve érkezett Franciaországból, oktatói-fordítói vállalkozást indított, s érthetetlen volt számára, hogy a korábban jól menő üzlet miért esett vissza drasztikusan, miért nem újították meg a cégek tavalyi megrendeléseiket.

Az ok konkrétabb ismerősei magyarázatánál. A nyelviskolákat, felnőttképző intézményeket egy az év elején életbe lépett jogszabályi változás hozta nehéz helyzetbe. Ennek nyomán a munkáltatók már nem fordíthatják a szakképzési hozzájáru-lás egy részét közvetlenül dolgozóik oktatására, hanem a teljes összeget be kell fizetniük a központi költségvetésbe.

„Pokorni Zoltán, a Fidesz volt oktatási minisztere is ellenezte a módosítást, sőt, úgy tudjuk, Orbán Viktor kormányfő is egyetértett azzal, hogy az idegennyelv-oktatást nem szabad háttérbe szorítani” – ismerteti az előzményeket egy névtelensé-get kérő nyelvoktatási szakember. A nemzetgazdasági tárca ennek ellenére beterjesztette a módosítást, és az történt, ami történni szokott: akadálytalanul keresztülment a parlamenti gépezeten.<#zaras_figyelo#>

MEGTÉRÜLŐ BEFEKTETÉS
A kormány még a múlt év végén úgy reagált a kritikákra, hogy a cégek nem maradnak forrás nélkül. Ezt az ígéretét valóra is váltotta. Az élethosszig tartó tanulás jegyében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egy 21 milliárd és egy 13 milli-árd forintos keretet nyitott meg májusban, amelyek egyike a vállalatok, a másik pedig magánszemélyek számára teszi lehetővé, hogy informatikai és idegen nyelvi képzések támogatására pályázzanak (a részletekről lásd a keretes írást).

Egy szintén neve elhallgatását kérő gazdasági szakember úgy vélekedett, az évek óta tartó kedvezőtlen kormányzati döntések után éppen itt volt az ideje a stratégiaváltásnak. Az idegennyelv-ismeret terén ugyanis Magyarország hátul kullog a nemzetközi rangsorban, a munkaképes korú 25–64 éves korosztály mindössze 25 százaléka beszél valamilyen szinten legalább egy idegen nyelvet, az uniós átlag ezzel szemben 60 százalék körüli.

Pályázati feltételek
A vállalkozások számára összesen 21 milliárd forint áll rendelkezésre informatikai és idegen nyelvi képzések támogatására. A cég méretétől és a képzésbe vont munkavállalók számától függően a támogatás összege 1–150 millió forint lehet. Magánszemélyek számára egy 13 milliárd forintos keret nyílt meg, az egy fő részére igényelhető támogatás összege legfeljebb 90 ezer forint, amely felhasználható különböző típusú, illetve szintű képzésben való részvételre. Kalkulációk szerint utóbbi keretből mintegy 100 ezer magánszemély tanulhat, s az elbíráláskor ügyelnek arra, hogy közülük 10 ezer hátrányos helyzetű településen élő vagy 45 éven felüli legyen.

Pedig a nemzetközi kommunikáció a versenyképesség egyik feltétele, nemcsak vállalati, de egyéni szinten is nagyobb esélyt ad a talpon maradásra. A nyelvtanulásra fordított befektetés biztos megtérüléssel kecsegtet. Salusinszky András, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke példaként említi, hogy egy idegen nyelv középszintű elsajátítása mintegy 1 millió forintba kerül. Ám már egy titkárnő is 10-30 százalékkal magasabb fizetést kap, ha egy idegen nyelvet tárgyalási szinten beszél.

KORMÁNYZATI KORREKCIÓ
Az elmúlt években azonban az állam mintha nem vett volna tudomást az idegennyelv-ismeret makrogazdasági és társadalmi hasznosságáról. Először az adójóváírást törölte el nyelvi képzések esetében, azt követően a kismamák ingyenes nyelvtanulási lehetőségét, majd a nyelvtanulásra is igénybe vehető üdülési csekk adókedvezményét szüntette meg, s végül tavaly a szakképzési hozzájárulás esetében zárta be a kaput. Utóbbi összegéből a kormány adatai szerint évente 6-7 milliárd forintot költöttek a vállalatok alkalmazottaik oktatására.

Most végre valami pozitív dolog történik, az állam is elismeri a nyelvtudás szükségességét. Igaz, a szakképzési hozzájárulás felhasználhatósága jobban működtette a munkavállalói képzés rendszerét, a cégek számára is egyszerűbb volt, ki-számíthatóvá tette a tervezést. A mostani pályáztatás nem csekély rizikóval jár, a vállalkozásoknak meg kell előlegezniük a költségeket, ám nem biztos, hogy a képzést végül uniós forrásból finanszírozhatják, hiszen nincs garancia arra, hogy a támogatást elnyerik.

Az adatok megtekintéséhez kattintson!

A lapunk által megkérdezett közép-magyarországi vállalkozások ráadásul egybehangzóan kevésnek tartják azt a mintegy 1 milliárd forintos keretet, amelyet az ország legfejlettebb térségében e célra fel lehet használni. Egy EU-s direktíva ér-telmében azonban az uniós átlag fejlettségi szintjét meghaladó központi térségekben csak viszonylag kis összeg költhető erre a célra. Az összesen mintegy 21 milliárdos forrás meghatározó részét a kevésbé fejlett régióknak kell juttatni.

A vállalkozások a cég méretétől, illetve az alkalmazottak számától függően 1–150 millió forintra pályázhatnak, míg a magánszemélyek egyenként 90 ezer forint támogatásban részesülhetnek. Átlagosan 1000 forint/fő óradíjjal számolva – amely az egyik pályázati kiírásban szerepel is mint maximumösszeg – ebből egy 90 órás nyelvtanfolyam elvégzésére nyílik lehetőség.

„Ahhoz, hogy valaki kezdő szintről eljusson a sikeres középfokú nyelvvizsgáig, átlagosan mintegy 400-600 nyelvórára van szüksége” – mondta lapunknak Salusinszky András. Ennek fényében úgy vélekedett, a 90 órás kurzus csak kóstoló lehet azok számára, akik korábban nem voltak kapcsolatban a nyelvvel.

A képzési programok megvalósítására azok az intézetek jelentkezhetnek, amelyek rendelkeznek intézményi és programakkreditációval is. Azt már a pályázók maguk döntik el, hogy a nyilvántartásban szereplő képzőhelyek közül melyiket választják.

ÉLNEK VELE
„Nagyon örülünk a pályázati lehetőségnek, élünk is vele” – nyilatkozta a Figyelőnek Bende Károly, a Ghibli Kft. ügyvezető igazgatója. Más cégvezetőkhöz hasonlóan ő is arról számolt be, nehézséget okozott a vállalkozásnak, hogy idén január-tól a szakképzési hozzájárulásból nem finanszírozhatják közvetlenül dolgozóik képzését, hanem pályázati úton kell ilyen célra forrást találni, ez azért jóval bizonytalanabb. Azt ugyanakkor illúziónak tartja, hogy a mai gazdaságpolitikai környe-zetben a humánerőforrás- vagy bármilyen más fejlesztést teljes egészében támogatásból lehetne finanszírozni, valamennyi saját forrást mindenképpen hozzá kell tenni.

Tavaly s az azt megelőző években a cég dolgozóinak mintegy fele vett részt valamilyen külső képzésen, az idén ez az arány jóval kisebb. „Egy cég működése szempontjából a gyorsaság, a stabilitás és a kiszámíthatóság fontos, márpedig az uniós forrásokhoz csak utólag lehet jutni” – magyarázta. Az ugyanakkor nem is kérdés, hogy az idegen nyelvi és más képzések hozzájárulnak a logisztikai szolgáltató cég versenyképességének növeléséhez.


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200