brusszel


Különös vadkerti ügyletek

A Soltvadkerti Takarékszövetkezet pénzügyeinek nyomában
Figyelő Online - Figyelő
2012.06.12  12:49   
mail
nyomtatás
A Nemzeti Nyomozó Iroda csalás gyanújával vizsgálja a nemrégiben bedőlt Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetet – értesült a Figyelő. Az agresszíven hitelező takarékszövetkezet és néhány vezetője az offshore hátterű Air Control Zrt.-ben is fontos szerepet játszott.

Fotó: Getty Images

Soltvadkert és környéke gazdag vidék. A 7500 fős Bács-Kiskun megyei város, valamint a közeli Kecel és Kiskőrös aranyháromszög néven is ismert. A térség mindig megtalálta a számítását. Jelenleg például számos vállalkozó Kínába szállít reklámzacskókat, de korábban a takarmánykeverésben és olyan illegális üzletágakban is meghatározó volt ez a régió, mint a borpancsolás, a cigarettacsempészet vagy éppen a szőkített olaj értékesítése (lásd a keretes írást alább). Ebben a városban volt a központja és elsősorban innen származtak a vezetői a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetnek, az ország harmadik legnagyobb szövetkezetének.

A társaság növekedését segítette, hogy a térségben sok volt a módos ember, viszont a törvényeket nem feltétlenül tisztelő vállalkozói kör nem bizonyult a legjobb ügyfélnek, pénzforrásaik elapadása után volt, aki hiteleket vett fel, azokat pedig nem megfelelően törlesztette. Ezek persze csak helyi legendák. Ami tény: a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet immár a felszámoló irányítása alatt áll. Pedig maga a takarékszövetkezeti szektor stabilnak mondható, hiszen miközben 2011-ben a bankok erősen veszteségesek voltak, a takarékszövetkezetek összességében még mindig milliárdos pluszban zártak. Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője lapunknak is elmondta: a PSZÁF hiába próbálta az elmúlt fél évben konszolidálni a takarékszövetkezet helyzetét, hiába kért számtalan intézkedést, a tőke- és likviditási helyzet mégis tarthatatlanná vált. A későbbi nagyobb veszteségek elkerülése miatt a felügyelet kénytelen volt beavatkozni, és a betétesek immár csak az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanításában bízhatnak. <#zaras_figyelo#>

FELÜGYELETI SZIGOR
A PSZÁF a fél évvel korábbi határozatában a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet előbbi első emberét, Haskó Bélát is kétmillió forintra büntette (ennek oka nem nyilvános része a határozatnak). Úgy tudjuk, az ilyen büntetés, noha a felügyelet nem gyakorolhat munkáltatói jogokat, erős utalás az igazgatóság felé az adott vezető eltávolítására, ám Haskó Béla elnök maradt. Sőt egy hónappal a bedőlés előtt még ő nyugtatta a helyi közvéleményt a társaság helyzetével kapcsolatban. 2010-ben még az év soltvadkerti vállalkozásának is megválasztották a takarékszövetkezetet. Az ünnepségen Haskó Béla a helyi lap szerint kiemelte: minden körülmények között megvédik ügyfeleik értékeit, a hiteladósaikkal pedig emberséggel bánnak. A mostani bedőlés okai szerteágazók, de ez az emberség bizony benne lehet. Hiszen más takarékszövetkezetekhez képest a soltvadkerti kifejezetten agresszíven hitelezett, nem is igazán maradt tere a városban más banknak, igaz, az OTP és a K&H azért üzemeltet ott fiókot. Agresszíven hitelezett, ám ennek nem a nagyobb nyereség, hanem a kimagasló beragadási arány lett a következménye.

Anekdoták a bűnügyekről

Soltvadkert egy évtizede gyakran szerepelt a borpancsolást vagy az olajszőkítést bemutató sajtóhírekben, rendőrségi jelentésekben. Soltvadkerti volt az a Nógrádi család, ahol az egyik fiú, Zsolt az olajügyek koronatanújaként vált ismertté, míg testvére, Ádám húszéves börtönbüntetését tölti édesapja meggyilkolásáért.

A fáma szerint mintegy 500-1000 milliárd forint állami kárt okozó olajszőkítés közel ekkora hasznot jelentett a környék bűnözőinek, amely összeg egy része bekerült a legális gazdaságba, illetve megjelent a régió legerősebb takarékszövetkezetében. Ez még akkor is igaz, ha a helyi anekdoták szerint az olajos kör kifejezetten készpénzpárti volt.

Egyszer például komoly szervezési feladatot jelentett, hogy miként lehetne a Magyar Nemzeti Bankban beváltani azt a mintegy egymilliárd forintot, amelyet egy soltvadkerti pincében tartott tulajdonosa, és amely pénzhalmokat megdézsmáltak az egerek.

Egy másik anekdota szerint az olajosok annyi készpénzt kaptak a tartálykocsinyi üzemanyagért, hogy már unták számolni a tízezreseket, beszereztek hát egy konyhai mérleget, és az üzletkötéseknél inkább csak lemérték a tízezreskötegeket. Nem véletlen, hogy Soltvadkert alighanem a legtöbb benzinkúttal rendelkező kistelepülés büszke címét vívta ki magának.

Igaz, nemcsak ebben volt kimagasló az ottani fogyasztás, hanem a borpancsoláshoz használt cukorban is. Bár a település a szlogen szerint a bor és a szőlő városa, korábban akadtak olyanok, akik a borkészítés kapcsán nem a szőlőben hittek, sokkal inkább a cukorban. Mesélik a helyiek, hogy a vámosok az egyik vadkerti tanyát teljesen elöntő, 16 ezer kilogramm horvát cukorra bukkantak egy rajtaütésen, míg az egyik éjjel-nappali kisboltban nagyobb volt az éves cukorfogyasztás, mint egész Kecskeméten. A különös adatnak talán szintén lehetett némi köze az erősen cukorigényes borpancsoláshoz.

RENDŐRSÉG
A Figyelő úgy tudja, hogy a felügyeleti és a betétvédelmi intézkedéseken túl rendőrségi nyomozás is zajlik már a takarékszövetkezet körül. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság május 24-én rendelt el nyomozást különösen nagy kárt okozó csalás gyanúja miatt. A rendőrségtől kapott tájékoztatás szerint június 1-je óta már a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja le az eljárást. A részletekről egyelőre nem kaptunk tájékoztatást, de az egyik, a társaságot ismerő forrásunk egy különös ügyletre is felhívta a figyelmünket. Ha a cégregiszterben nyomon követjük a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet vezető tisztségviselőinek cégkapcsolatait, szembetűnő, hogy a társaság több vezetője is képviselője, illetve tagja volt egy Air Control Hungary Találmány- és Szabadalomhasznosító Zrt. nevű különös cégnek.

A takarékszövetkezettel, illetve annak ingatlanhasznosító társaságával azonos címen működő, a Seychelle-szigeteken bejegyzett Insy Inc. alapította, majd mostanra egy panamai hátterű csoporthoz kerülő társaságban a 2010-es beszámoló szerint Haskó Béla mellett több más soltvadkerti vezető, így Tóth Józsefné, Ótott Kovács Gábor és Kis Molnár Gábor is tag volt. A következő évi beszámoló szerint azonban már maguk a takarékszövetkezetek – így a soltvadkerti – váltak tulajdonossá. Korábban a Hírszerzőnek a tulajdonos kisebb szövetkezetek egyöntetűen azt mondták, hogy a soltvadkerti rábeszélésére szálltak be. Ami a cégregiszterből biztosan kiderül, ennek a társaságnak soha nem volt árbevétele, ám tulajdonosai mégis 910 millió forintnyi tőkét adtak össze. A HVG 2007 januárjában, az alapítás környékén közölt egy hírt a társaság létrehozásáról.

KAMU VAGY VALÓSÁG?
Ebből és a PartnerControl.hu cégregiszteradataiból kiderül, hogy az Air Control erős kapcsolatot mutatott egy akkori, kifejezetten szélsőséges politikai kezdeményezéssel, a Polgárok és Polgármesterek Szövetsége az Élhető Magyarországért elnevezésű szervezettel, illetve annak a Magyar Világ című szélsőséges lap körül kialakult szellemi körével. Az offshore hátterű társaság és a politikai mozgalom vezetése megegyezett. A cég első képviselője Kőrösi Imre hajdani MDF-es honatya volt, a felügyelőbizottságban pedig helyet kapott Kozenkay Jenő, a III/II-es kémelhárító csoportfőnökség egykori tagja, az Aerocaritas légimentő-alapítvány vezetője is.

A céget elvileg szabadalomhasznosításra hozták létre, és amikor szórványosan hallatott magáról a társaság, akkor előbb egy titokzatos energiaszabadalom hasznosítását ígérte, majd létrehozott egy Windcraft Hungary nevű céget kísérleti szélerőmű-beruházásokra. Ezt a társaságot ugyanaz az Antal Róbert vezette, aki egyben a vadkerti takarékszövetkezet ingatlanhasznosító cégét. A társaság ipari hasznosítást és sorozatgyártást ígért, egyik vezetője még 2008-ban is azt nyilatkozta, hogy 10 nagyobb és 30-40 kisebb projekt megvalósítását tervezi. Mindebből nem lett semmi, csak zavaros cégkapcsolatok vezettek különböző nyíregyházi és vásárosnaményi vállalkozókhoz. Hogy valaha valóban voltak-e ennek a cégnek valós üzleti elképzelései, vagy valami rejtélyes egyéb ok, politikai finanszírozás, esetleg pénzelfolyatási szándék miatt vállalt a takarékszövetkezet aktív szerepet a működtetésében, talán majd a rendőrség kideríti.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200