brusszel


3000 milliárd a tét

Oroszok lobbiznak a paksi bővítésért
Figyelő Online - Figyelő
2012.06.12  10:27   
mail
nyomtatás
Egy atomerőmű megépítése nem csupán megalapozott műszaki terveket igényel, és nem is pusztán energetikai szempontok mozgatják előre a megvalósítást. Hosszú távú ipari és gazdasági stratégiára kell alapozni, s végül politikai döntés születik.
Ha a fukusimai erőmű már így épült volna meg, nincs katasztrófa – mutat Viktor Vagner főmérnök a novovoronyezsi új reaktorépület félig kész héjszerkezetére. Huszonhat méter magasra hozott fel az ipari lift. Állványokon lépkedünk be az óriási, májusban befejezett kupola alá, ahol két év múlva ilyenkor már fokozatosan növekvő teljesítménnyel kellene üzemelnie az 1200 megawattos 6. blokknak. A nyomottvizes reaktorok harmadik generációjának első ilyen nagy teljesítményű képviselőjét fogadja majd be a betonmonstrum.

Fotók: a szerző

Kirill Komarovnak, az orosz állami atomenergia-cég, a Roszatom vezérigazgató-helyettesének a jellemzése szerint ez a ma elérhető legkorszerűbb és legbiztonságosabb, úgynevezett 3+-os technológia. A pluszos megkülönböztetés a megnövelt aktív, valamint passzív, vagyis szükség esetén emberi közbeavatkozás, elektromosság és víz nélkül is működésbe lépő biztonsági újításokat jelöli. Mint amilyen a Vagner főmérnök által megemlített, kettős, vastag szigetelésű épületburok is, amely biztonságosan képes elvezetni a válsághelyzetekben kritikus mértékig felhevülő belső hőt.

A novovoronyezsi atomerőmű korábbi öt blokkja is prototípusnak számított a maga idejében, az itteni tapasztalatok alapján sztenderdizálta őket a szovjet, majd az orosz nukleárisenergia-ipar. Erre mondja Komarov azt, hogy az oroszok otthon kísérleteznek. Nem úgy, mint némely versenytársaik, amelyek csak külföldön építkeznek. A fiatal vezérigazgató-helyettesből, aki maga is már egy új generáció képviselője, árad az önbizalom. A moszkvai Atomekszpo kiállítás sajtóbeszélgetésén mind a kilenc hazai és tizenkilenc külföldi megrendelés, mind az építkezéstől a beruházás finanszírozásáig terjedő komplex ajánlattétel kapcsán hangsúlyozza, hogy erre ma csak a Roszatom képes, hasonlóval egyetlen konkurens sem büszkélkedhet. Hamvas István, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója azért mindenesetre legalább öt ajánlatot vár a paksi bővítésre. A Roszatom mellett számítanak az amerikai Westinghouse-nak, a francia Arevának, a francia és a japán Mitsubishi közös vállalkozásának, valamint a dél-koreaiaknak az érdeklődésére is. (Az atomenergetika legnagyobb külföldi cégeiről lásd a keretest.) <#zaras_figyelo#>

Az öt pályázó
Atmea
A francia Areva NP és a japán Mitsubishi 2006-ban alapított közös vállalata, terméke egy 1100 megawatt (MW) teljesítményű, Atmea–1 nevű nyomottvizes (EPR) reaktor. Biztonsági rendszerét idén februárban a francia nukleáris hatóság megfelelőnek találta. Elsősorban olyan országok számára alakították ki, amelyek elektromos hálózata nem tud befogadni ennél nagyobb egységet. Első sikerét Jordániában arathatja: a közel-keleti ország első atomerőművi blokkját az Atmea–1 és az orosz VVER–1000 közül választják ki.

Areva NP
Az Areva tőzsdén jegyzett társaság atomenergetikai leányvállalata, a francia állam többségi tulajdonában van. A Siemensnek 34 százalékos részesedése volt benne, de ezt tavaly márciusban eladta. Az atomenergetika mindegyik kapcsolódó ágazatában érdekelt, az uránbányászattól a használt fűtőanyag feldolgozásáig. 2011-ben csoportszinten 8,9 milliárd eurós bevételt ért el 2,4 milliárdos veszteség mellett. Alkalmazottainak száma 47,5 ezer. Tavaly decemberben a csoport bejelentette, hogy három év alatt egymilliárd euróval csökkenti működési költségeit, és tőkehelyzetének rendezése érdekében leállít 8 nagyberuházást Franciaországban, Afrikában és az Egyesült Államokban. A vállalatnak nagy veszteségei származtak az első, saját fejlesztésű, nyomottvizes technológiával építeni kezdett finnországi erőmű kapcsán. Itt a technológiai és minőségi problémák miatt az eredeti kalkulációkhoz képest a költségek megduplázódtak, és noha már három éve működnie kellene a létesítménynek, nem várható az üzembe helyezése 2015 előtt. Jobban áll a kínai EPR építése, amelynek első blokkja jövő decemberben kezdheti meg az áramtermelést. A csehországi, temelíni atomerőmű-bővítés egyik esélyese 1600 MW-os reaktoraival.

Atomsztrojekszport
Az orosz állami monopólium Roszatom része, közel 50 százalékos részesedése van benne a Gazprombanknak. A világ több pontján érdekelt, az iráni, búsheri erőművet is ez a vállalat építette fel. Térségünkben versenyben van a temelíni bővítésnél, a Közel-Kele-ten pedig Jordániában. Sajátos a helyzet Bulgáriában: a tervezett belenei erőműhöz már több nagyméretű berendezést is legyártottak, amikor a bolgár kormány kihátrált a projektből, és inkább a kozloduji bővítés mellett tette le a voksát. Terméke az 1000 MW-os VVER–1000 nyomottvizes reaktor. A Roszatom saját adatai szerint a világ urándúsítási piacának 40, nukleárisfűtőanyag-piacának 17 százalékát ellenőrzi.

KEPCO (Korean Electric Power Company)
A New York-i tőzsdén is jegyzett, 51 százalékban állami tulajdonú társaság Dél-Korea áramtermelésének több mint 90 százalékát adja, az atomenergia csak egy a tevékenységei közül. A Fortune ranglistája szerint 2011-ben a világ 271. legnagyobb vállalata volt. Az egész dél-koreai nukleáris ipar számára áttöréssel ért fel, amikor 2009-ben a vállalat megnyerte az Arab Emírségek tenderét, ennek nyomán négy 1400 MW-os APR1400 jelű reaktort építhet az országban 18,6 milliárd dollárért. A vállalat dolgozóinak száma meghaladja a 37 ezret. Tavaly 37,6 milliárd dolláros árbevételt és 2,8 milliárdos veszteséget hozott össze. A cég vízi és atomenergetikával foglalkozó ága 20 reaktort üzemeltet Dél-Koreában. Az Arevához hasonlóan az atomenergetika mindegyik ágazatában aktív.

Westinghouse
A japán Toshiba többségi tulajdonában lévő atomenergetikai vállalatnak 15 ezer alkalmazottja van. Mivel a Toshibához tartozik, külön gazdálkodási adatai nem ismertek. AP1000 jelű 1000 MW-os reaktorát kínálja Közép-Európában, ez az egyik jelölt a temelíni bővítésnél. Januárban megkapta az amerikai engedélyt is, megnyitva az utat az előtt, hogy három évtized után új reaktor épüljön az Egyesült Államokban.

KÍNÁLATI PIAC
Arról ugyanis Komarov már nem beszél, hogy a külföldi megrendelésekre a felduzzasztott holdingnak is nagy szüksége van. Ma az ágazatot a kínálati piac jellemzi, a fukusimai erőműbaleset alapvetően megváltoztatta a helyzetet. Azt megelőzően úgy tűnt, komoly lendületet vehet a nukleáris reneszánsz, és számos olyan európai országban is fontolgatni kezdték egy-egy új atomerőmű építésének a lehetőségét, ahol korábban, jellemzően az 1986-os csernobili katasztrófát követően, népszavazáson zárták ki ennek lehetőségét. Ilyen volt például Olaszország, ahol még a Berlusconi-kabinet hirdetett nukleáris programot, és Franciaországgal közös fejlesztésben gondolkodtak. De a nagy német energiaipari csoportok is leporolták terveiket, miután a korábbi atomstop-rendelkezést visszavonta a Merkel-kabinet. Eközben Kína is egyre intenzívebb fejlesztésbe fogott, az ázsiai óriásállamban márciusban 26 reaktor építése folyt. A fukusimai baleset előtt sokan attól tartottak, hogy az atomerőművi főberendezések gyártóinak nem lesz elegendő kapacitásuk, nem tudnak időben szállítani, mondjuk Paksra. Ehhez képest a japán katasztrófa ismét megosztotta az európai országokat. Jelenleg Nyugat-Európában csak Francia- és Finnországban folynak építkezések.

Ráadásul az elhúzódó gazdasági válság is visszafogta az igényeket. Oroszországban 2005-ben még úgy tervezték, hogy az elkövetkező negyedszázadban tartósan 4 százalék feletti növekedéssel számolva húsz új reaktorblokkra lesz szükség. Ebből lett most a Roszatomnak kilenc meg még további egy. Novovoronyezsben is például 2030 utánra halasztották a döntést, hogy megépüljön-e a 8-as és a 9-es blokk.

Kellenek tehát az új megrendelések. A becslések szerint az orosz állami nukleáris ipari csoport a következő 25-30 évben hatvan új atomerőművet építhet világszerte, s legalább 20 százalékos részesedésre tehet szert a nemzetközi nukleárisenergia-beruházásokban. Jelenleg pedig Ázsia után Kelet- és Közép-Európában van a leginkább konjunktúrája az atomnak. A románok és a bolgárok még csak fontolgatják, ám a szlovák–magyar határ közelében, Mohiban már folyik a 3-as és 4-es blokk építése, és szó volt Bohunicében is újabb egységekről. A cseh CEZ az osztrák határ melletti Temelínben tervez bővítést. És itt van persze Paks.

Az előkészületek nem most indultak el. Komarov maga is emlékeztetett arra, hogy tavaly már előzetes konzultációkat folytattak Magyarországon. „Elmondtuk, hogy milyen projektekben tudunk részt venni, milyen finanszírozási formákat tudunk elképzelni.”

FINANSZÍROZÁSI KÉRDŐJELEK
Nyilván ez az utóbbi a kulcskérdés, hiszen a műszaki paramétereket valószínűleg minden versenytárs tudja hozni. Induljunk ki abból, hogy például a Roszatom ma 4–5 milliárd dollár között épít meg egy 1000 megawattos erőművet. A szórás attól függ, hogy mi van az árban: mennyit kell fizetni a földterületért; egy vagy négy blokkot építenek-e egyszerre; milyen a szeizmográfia; tenger- vagy édesvizet használnak hűtésre; milyen ennek a hőmérséklete, s lehetne még hosszan folytatni. Paksot a hírek szerint két blokkal bővítenék, bár arról még nincs szó, hogy milyen ütemezésben. Novovoronyezsben például párhuzamosan kezdték el építeni a 6-os és a 7-es blokkot, az utóbbit később helyezik üzembe. A konstrukció lehetővé teszi, hogy az eredeti tervekkel szemben csak egy, igaz, megnövelt kapacitású hűtőtorony szolgálja ki a két blokkot. Kisebb földterület kell, 77 hektár, alacsonyabb a végszámla és a működési költség is, viszont az induló beruházás jóval magasabb.

Pakssal kapcsolatosan a legtöbbet használt előzetes becslés 3000 milliárd forint a két blokkra. Ez, némi ráhagyással, nagyjából megfelel a Roszatom 4–5 milliárd dolláros átlagárának, illetve annak, hogy a cseh Temelín két blokkját 2400–2700 milliárd forinttal tervezik. Az összeg a jelenlegi magyar GDP közel tizede. Nyilvánvaló, hogy Magyarországon egy ilyen léptékű beruházást a költségvetés nem tud felvállalni. A legalább tíz éven át tartó építkezés során sok százmilliárd forint már befektetett tőke kamatköltségét kell fedezni, miközben az áramtermelés még meg sem indult.

Több megoldás képzelhető el. Komarov utalt arra, hogy Törökországban a Roszatom például a beruházás teljes kockázatát és finanszírozását magára vállalva építkezik. Tizenöt évig tulajdonosok, a török állam pedig hosszú távra megállapított árakon veszi át az áramot. Erősen kérdéses persze, hogy a magyar állam hajlandó-e egy ilyen konstrukcióba belemenni, vagy akár csak a részleges privatizációba is. Sokkal valószínűbb, hogy az állam maga lenne a beruházó, amely megszervezi a finanszírozást. Szakértők szerint ez nem lesz egyszerű, hiszen az állampapírpiacon kialakult országkockázati felárak értelemszerűen felsrófolják a kamatköltségeket. Csak a kamatprémium például a temelíni projekt tőkeköltségéhez képest, úgy plusz 300 bázisponttal számolva, kilowattóránként akár 20 százalékkal is megdrágíthatja a hazai nukleáris energia termelési költségét.

Éppen az előnytelen piaci hitelfeltételek miatt lehet érdekes az orosz félnek az a kezdeményezése, amely szerint államközi hitelszerződés is elképzelhető a beruházás megvalósításában.

Kovács Pál, a fejlesztési minisztérium illetékes államtitkára a múlt héten a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kormányzótanácsi ülésén erre úgy reagált, hogy egy ilyen szerződés várhatóan a piacinál alacsonyabb kamatokat biztosítana, így „jelentős mértékben képes lenne elősegíteni a projekt finanszírozási lehetőségeit”.

Komarov ráadásul kent még egy kis mézet a madzagra. Amikor a Figyelő arról kérdezte, nem túl kevés-e, hogy 30 százaléknyira becsülik a magyar vállalatok lehetséges részesedését a paksi építkezésekben és a berendezések szállításában, miközben a cseheknél ez legalább 60 százalékosnak ígérkezik, a Roszatom vezérigazgató-helyettese komoly arccal kezdte ecsetelni az államközi együttműködés előnyeit. „Ha rendszerben gondolkodunk, rendszeres együttműködésben, ez a százalék magasabb lehet. De egy ilyen típusú együttműködéshez nagyon komoly alap kell. Mindenekelőtt a magyar és az orosz állam között. Ha kormányközi együttműködés alapján végezzük a finanszírozást, akkor a magyar cégek bevonására is nagyobb szükség van, s akkor készek vagyunk vállalni meghatározott részesedést.” Majd a biztonság kedvéért megint csak leszögezte: „Egyetlenegy konkurensünk sem képes ilyen ajánlatot tenni.”

Temelíni versenyzők
A cseh atomerőmű bővítése két blokkal négy éve került napirendre. Több mint két éve írta ki a tendert Temelín tulajdonosa, az állami kézben lévő CEZ villamosenergia-ipari vállalat. A legnagyobb feladat az volt, hogy a kiírás teljes összhangban legyen az európai uniós, valamint a cseh törvényekkel. „Ez volt az első tender atomerőműre az EU területén, ezért nagyon kellett vigyázni, hogy ne mondjon ellent az uniós szabályoknak. Sok időt vett el, nem mondom, hogy rosszul írták ki, mindenesetre Csehország a világon az egyetlen, amely nyílt tenderrel pályáztat atomerőmű-építést” – mondja Lukás Chmel, a CHV vezérigazgatója. Szerinte a cseh kormány meg akarta mutatni az Európai Uniónak, hogy minden szabályszerű. Ráadásul a tenderkiírás alatt volt a fukusimai katasztrófa, még fontosabbá vált a transzparencia és az uniós szabályok betartása.

Három pályázat, a francia Areva, az amerikai Westinghouse és a Roszatom külföldi beruházásokra létrehozott leányvállalata, az Atomsztrojekszport ajánlata fut. Az amerikaiak a legnagyobb cseh építőipari céggel, a Metrostavval közösen indulnak, a franciák egyedül. Az oroszok a Škodával és a Gidropresszel hoztak létre konzorciumot. Június végéig kell leadni a végleges ajánlatokat, egy év megy el a döntésre, a műszaki feltételek átnézésére, a gazdasági feltételek megvizsgálására. „Ha lesz szerződés, azt legkorábban a jövő év végén írják alá” – mondja Chmel, akinek a vállalata az orosz konzorcium részeként indul. Úgy tudja, hogy a Roszatom már 80 százalékig összeválogatta a beszállítói kört. Az orosz és a cseh cég alapította konzorcium klasztert hozott létre a lehetséges beszállítóknak, amelyek 60-70 százaléka cseh lehet.



BESZÁLLÍTÓK LEHETŐSÉGEI
A több méz tehát egy hosszabb távú elköteleződést jelentene a magyar ipar jelentős részének. Vagyis Paksot követően, illetve mellette az orosz, illetve harmadik országok nukleáris piacára is tudnának szállítani. Magyar vállalatok ma is jelen vannak berendezéseikkel az orosz atomenergetikai projektekben. Pontosabban a Roszatom-leány gépgyártó, az Atomenergomash 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft.-ben, amely most is beszállítója az anyacég beruházásainak. Kóti Lóránt, a vegyes vállalat kommunikációs menedzsere szerint 9 erőművi szivattyút szállítanak az épülő rosztovi atomerőmű III-as blokkjába, atomerőművi átrakógép-részegységeket a leningrádi 2-es atomerőműbe, illetve nyolc szivattyút a kalinyingrádi területen épülő balti erőműnek.

Arról azonban, hogy ez az egész képlet nem ilyen egyszerű, a cseh ipar képviselői tudnak leginkább mesélni. A cseh atomipar komoly hagyományokkal rendelkezik, nem épült le az elmúlt húsz évben, sőt. Ezt jelzi a 60-70 százalékos tervezett részvételi arány is a formálódó temelíni projektben (részletesebben a keretesben). Az sem véletlen, hogy a Roszatom irodát akar nyitni Csehországban. „A cseh ipar számára nagyon fontos kérdés a temelíni bővítés. Miként az is, hogyan tud a jövőben bekapcsolódni a Roszatom más projektjeibe” – mondja Lukás Chmel, a hűtőtornyokat is gyártó CHV vezérigazgatója. Jövőre Csehországban minden szállítást végrehajtanak a klasszikus energetika terén, ezután nincs több megrendelés, új területeket kell találni. Nagy probléma lehet, ha Temelín nem épül meg, erre azért még mindig van jó esély.

Ám az atomenergetika bonyolult terület, komoly referencia kell minden megrendeléshez. Az orosz piacra egyébként is nagyon nehéz betörni: Novovoronyezsben büszkén mesélik, hogy a beruházás több mint 80 százalékban a hazai ipart erősíti. Leginkább azok a külföldi cégek tudnak együtt nyomulni a Roszatommal, amelyekben az orosz nukleáris energetika – leginkább többségi – tulajdonosként is érdekelt. Csehországban a Roszatom rakja össze a mozaikokat, egyre-másra vásárol be a szóba jöhető vállalatokba.

A döntés egy atomerőmű megépítéséről távolról sem csupán energetikai vagy környezetvédelmi, műszaki-biztonsági kérdés, miként annak idején a vadászgép-beszerzési tender sem csak a védelmi képesség megerősítéséről szólt. Távlati ipar- és gazdaságpolitikai, valamint politikai szempontokat kell mérlegelni.

Nem véletlen, hogy háttérbeszélgetéseken cseh atomipari szakértők nem cáfolják, hogy érzik az erős német ellennyomást. Ugyanis a cseh ipari kapacitások jelentős részének hosszú távú elköteleződése is a tét.

NYÍLT TENDER VAGY VERSENYTÁRGYALÁS
A paksi előkészületekkel már csak ezért sem érdemes sietni. Megfontolandó, hogy érdemes-e nyílt tendert kiírni, amikor a szóba jöhető indulók száma jól behatárolható, avagy célravezetőbb a meghívásos versenytárgyalás. Igaz, mint a cseh példa mutatja, a tender sokáig elhúzható. De az sem biztos, hogy az egész beruházást egyben kell tendereztetni. Lehet esetleg egy pályázatot kiírni az építkezésekre, egyet a főbb berendezések beszállítására, akár tovább darabolva a megrendeléseket. „Csak a nagyon gazdag országok engedhetik meg maguknak, hogy egy csomagban, kulcsrakész átadást várjanak el a nyertestől” – mondja erről a hazai atomipar egyik bennfentese.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.