A hét legérdekesebb hazai és nemzetközi tudományos hírei
Figyelő Online
- Figyelő
2012.05.29 13:56
Lehetséges Alzheimer-gyógymód, robothelikopterrel kalózok ellen, magyar űrkísérlet, szabadabb lábadozás
Lehetséges Alzheimer-gyógymód
Amerikai kutatóknak köszönhetően remény van rá, hogy a korai stádiumú Alzheimer-kór gyógyszeres kezeléssel megállítható legyen. Ennek az időskorban jellemző betegségnek a kiváltó oka egyelőre ismeretlen, kialakulásáért feltételezések szerint az immunológiai eltérések, anyagcserezavarok és környezeti hatások együttese tehetők felelőssé. Annyit viszont már tudnak a kutatók, hogy a betegség során a központi idegrendszer hanyatlását az amyloid nevű, a szervezetünkben természetesen is megtalálható vegyület elszaporodása okozza.
A UC Davis szakembereinek sikerült az amyloidok elszaporodását megállítani. Észrevették ugyanis, hogy a betegség PET- (pozitronemissziós tomográfia) vizsgálatánál a molekulák kimutatásához használt speciális fluorvegyületek a képalkotás elősegítése mellett bomlasztják is ezeket a káros vegyületeket. Ráadásul ezek igen pici molekulák, amelyek átjuthatnak az agyba is, erre az eddig reményteljesnek gondolt hatóanyagok nem voltak képesek. Ahhoz, hogy gyógyszer is legyen ezekből az úgynevezett spinjelölt fluorvegyületekből, még számos sikeres kísérletre és hosszú évekre van szükség.<#zaras_figyelo#>
Robothelikopterrel kalózok ellen
Az amerikai hadsereg pilóta nélküli repülőgépeit Afganisztánban és Irakban is rutinszerűen használják megfigyelésre, de már a bombákat is automata repülők szállítják. A repülőknél összetettebb helikoptereket eddig távirányítva vetették be például drogkereskedők ellen. Az amerikai hadsereg ezeket továbbfejlesztve, önálló intelligenciával ellátott helikopterekkel venné fel a harcot a szomáliai kalózokkal.
A Fire Scout nevű eszközök úgynevezett LIDAR technológiával, lézersugarakkal letapogatva környezetüket valós időben térbeli modellt készítenének, amelynek segítségével fel tudják fedezni a kalózhajókat. Mivel a modern eszközök óriási információáradatot zúdítanak a katonákra, ezek feldolgozása túl sok időt köt le. Az új robothelikopter viszont csak a gyanús esetekben kérné az emberi döntéshozatalt egy támadás előtt. 2020-ra az amerikai légierő és a hadsereg tervei szerint már 800 pilóta nélküli repülő lesz hadrendben.
Magyar űrkísérlet
Újabb hazai egyetemista csoportnak van lehetősége egy rakétával a magasba juttatnia a mérőműszereit. A Műegyetem Gekkor kísérletére 2013 júniusában kerülhet sor, de már folyik az eszköz fejlesztése. A német és svéd együttműködésben készülő Rexus rakéták mindössze 10 percet fognak összesen repülni a 100 km-es magasságig, de ezalatt a felső és középső légkörről szeretnének minél több információt gyűjteni.
A magyarok Gekko kísérlete a középső légkör ionösszetételét fogja alaposan vizsgálni a rakéta külső falára szerelt két kondenzátorral. A kondenzátorokban elektródákat helyeznek el, ezek az átáramló levegőben a feszültség változásának segítségével tudják befogni a különböző tömegű ionokat. Ezek koncentrációjából a légkörben jelen levő vízgőz és különböző szennyező anyagok mennyiségére s eloszlására lehet következtetni.
Szabadabb lábadozás
Mankók és botok helyett a sérült vagy fájós lábú embereknek a mainál praktikusabb segédeszközt szeretett volna kifejleszteni az amerikai Brigham Young University mechanika szakos hallgatója, Mike Sanders. Úgy gondolta, ha ma már vannak olyan műlábak, amelyekkel az olimpián is lehet szerepelni, akkor létezik ilyen technológia. Az új segédeszköz, mely a Flex Leg nevet kapta, a combra és a térdre illeszkedik, míg a lábszárat felemelve tehermentesíti. Ezzel a láb alsó része pihen, például egy bokatörés esetén. A járáshoz így nem kell mankó, továbbra is természetesen, a lábra támaszkodva lehet járni. Ez azért előnyös, mert a felépülés ideje alatt kevésbé gyengülnek meg a láb izmai. Mivel alumíniumból és kompozitból készült, könnyű, valamint a rázkódásokat is a természeteshez hasonlóan nyeli el.
címkék:
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.