brusszel


A hét hírei röviden

Figyelő Online - Figyelő
2012.05.22  12:32   
mail
nyomtatás
A hét legérdekesebb hazai és külföldi hírei
Megveheti a Google a Motorolát
Az európai és az amerikai felügyelet után a kínaiak is hozzájárultak, hogy a Google internetóriás megvásárolja a Motorola Mobility okostelefon-gyártót. A 12,5 milliárd dolláros üzletet várhatóan még ezen a héten nyélbe ütik. A Google a kínaiakkal szemben vállalta, hogy további öt évig mindenki számára ingyen hozzáférhetővé teszi a legtöbb mobiltelefonra telepített Android operációs rendszert.  A Google azért vetett szemet a világ nyolcadik legnagyobb mobilgyártójára, hogy a Motorola 24 500 szabadalmaztatott eljárása segítségével erősítse az Android piaci pozícióit a fő versenytárssal, az Apple-lel szemben.

Divatmárka lehet a Kalasnyikov
A legendás Kalasnyikov géppisztolyokat gyártó Izsmas cég tárgyalásokat folytat a névadó Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov családjával a márkanév eddiginél szélesebb körű használatáról. A Kalasnyikov elnevezést jelenleg csak fegyverek viselhetik. Makszim Kuzjuk vezérigazgató szeme előtt a világ egyik legrégebbi vezető fegyvergyártójának, a Berettának a példája lebeg, amely hasonló néven árul kiegészítőket, ruhákat. A 200 éves múltra visszatekintő Izsmasnak anyagi gondjai vannak, részben ezeket szeretné csökkenteni a márkanév más árukra való kiterjesztésével. Hangsúlyozottan drága termékeket kínálnának, a ruhák és kiegészítők mellett csúcstechnológiát képviselő cikkeket.

Hibridet készít a Ferrari is
Az év végén dobja piacra első hibrid autóját a Ferrari-gyár. Az egyik legelitebb cégként nyilvántartott olasz Ferrari az Enzo típusú autójának készíti el hibrid változatát, korlátozott mennyiségben – közölte Luca di Montezemolo, a Ferrari elnöke. Ára hírek szerint meghaladja a 660 ezer eurót. Két elektromos és egy dízelmotorral működik majd.<#zaras_figyelo#>

Kínai üzletközpontot terveznek Szlovákiában
Az európai és kínai cégek szorosabb kapcsolatait hivatott előmozdítani a Pozsony melletti Senecbe (magyar nevén Szencbe) tervezett Európai Kínai Központ, amelynek építése jövőre kezdődik 17 hektárnyi területen, 100 millió eurós költséggel. Számos kínai cég jelezte érdeklődését – közölte Ivan Carnogurksy, a szlovák Ipari Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke. A központnak azt a szerepet szánják, hogy összehozza a kínai és európai vállalatokat. Carnogursky szerint a Bank of China is kész közreműködni a terv megvalósításában. A központban kiállítási csarnokok, nagykereskedelmi vállalkozások, vállalati képviseletek irodái lesznek.

Romániában is bevezethetik a chipsadót
Dr. Vasile Cepoi, az új román kormány egészségügyi minisztere különadót tervez kivetni az egészséget károsító élelmiszerekre, továbbá a sörre. A miniszter sajtóbeszélgetésen közölte, hogy a befolyó pénzt az egészségügyi kiadások finanszírozására akarják felhasználni. 2009-ben Románia a miniszter szerint a GDP-arányos egészségügyi kiadások tekintetében az utolsó helyen állt – 5,7 százalékkal – az OECD-országok sorában.

Törökországba tartanak a német nyugdíjasok
Az euróválság elől Törökországba menekülnek a német nyugdíjasok.  A Die Welt cikke szerint egyre több 60 éven felüli német vásárol apartmant vagy házat a Földközi-tenger partján. Lakást már 40 ezer eurótól találni, 120 négyzetméteres villa kerttel, medencével és terasszal pedig 130 ezer euróért megszerezhető. A létfenntartási költségek alacsonyak, egy házaspár 700 euróból tisztességesen kijön egy hónapig – olvasható a lapban.

Sikertelen ajánlat után tőzsdére megy a Coty
Visszavonta az Avon direkt marketinges kozmetikai cégre tett 10,7 milliárd dolláros vételi ajánlatát és tőzsdére készül a Coty. A The Wall Street Journal szerint a műveletet, amelyre már nyáron sor kerülhet, a Bank of America Merrill Lynch bonyolíthatja le. Az Adidas, Calvin Klein, Esprit és Rimmel márkáiról híres Coty értéke meghaladhatja a 7 milliárd dollárt.
 

Olvasói levél

Olvastam a Figyelőben megjelent "Önkritikus önkontroll" címmel megjelent írásukat, amely szerint „számos önkormányzat – köztük a Pest és Somogy megyei, a fővárosi és a VI. kerületi – is szerepel” az adóhatóság feketelistáján. A tartozás pontos összegének megjelölése nélkül az előbbi kijelentés meglehetősen rossz színben tünteti fel önkormányzatunkat, hiszen azt a látszatot keltheti, hogy Terézváros politikai és hivatali vezetői felelőtlenül gazdálkodnak a rájuk bízott vagyonnal. Az igazság az, hogy az önkormányzatunk valóban tartozik a NAV-nak, egészen pontosan 6 600, azaz hatezer-hatszáz forinttal. Ráadásul ez nem adóhátralék, hanem földhivatali díjtartozás. Amikor az önkormányzat a saját kintlévősége érvényesítésére eljárást folytat jelzálogjogot jegyeztet be az adós ingatlanára a földhivatalnál, ami díjfizetési kötelezettséggel jár. Valószínűleg a rövid, 10 napos befizetési határidő miatt fordulhatott elő, hogy késve tettünk eleget kötelezettségünknek.

A földhivatal külön felszólítást nem küld az önkormányzatunknak a tartozás rendezésére, hanem egyből értesíti a NAV-ot.  Az adóhatóság pedig – vélhetőleg – automatikusan a végrehajtásra jelöltek közé sorolta intézményünket.
Már egyeztettem az érintett osztályok vezetőivel és a jegyzővel a késedelmes kifizetés jövőbeni kiküszöbölésére, a jogos befizetés határidejének betartására.
Óvári Gyula, alpolgármester
Terézváros önkormányzata

Terjednek a fapados éttermek Olaszországban
A válság miatt egyre több olasz kerüli az éttermeket, ehelyett az olcsó büféket, ételbárokat látogatja. Egyre terjed a 6-10 eurós formula, amelyért az ital mellé minipizza, szendvics vagy pástétomos tál is jár. A Censis közvélemény-kutató felmérése szerint az idén az olaszok 78 százaléka csökkentette vendéglői kiadásait.  Az olasz éttermeket is tömörítő szövetség, a FIPE szerint a fapados vendéglők üzemeltetése olcsóbb az önkiszolgálás és a szűk ételválaszték miatt. 2011-ben 3400 hagyományos étteremnek be kellett zárnia.

Elkelt a VNU Media
A flamand De Persgroep médiacsoport vásárolja meg a korábban Magyarországon is jelen levő holland VNU Mediát, amely többek között a Nationale Vacaturebank, Hollandia legnagyobb online álláskeresőjének és a Tweakers technológiai portálnak a tulajdonosa. A De Persgroep, amelyhez többek között a Parool, a Trouw, az Algemene Dagblad a Volkskrant újság és a Q-music kereskedelmi rádió tartozik, erősíteni akarja jelenlétét a belga és a flamand online álláshirdetési piacon.  A magánbefektető tulajdonában álló VNU értékesítése már régóta a levegőben lógott, a nehéz helyzetben lévő cég 2007 óta apránként eladogatta vagyonát. A tranzakció nyilvánosságra nem hozott értékét 40 millió euróra taksálják.
 
Csúszik az új berlini repülőtér nyitása
Néhány hete még június elején akarták megnyitni a Willy Brandt volt kancellár nevét viselő Schönefeld melletti új berlini repülőteret. Később tűzrendészeti gondok miatt néhány hónapos halasztásról beszéltek, most pedig már sokan a 2013. márciusi nyitási dátumot is nagyon nehezen tarthatónak vélik. Kiderült, hogy a bejárati ajtókat működtető szerkezet hibás, a csomagfogadó csarnok túl kicsiny, a számítógépek beüzemelése sem történt meg. Egy nagyobb repülő megérkezése esetén nem tudnak a csomagszállító eszközökre rápakolni  280 csomagot, mivel túl kicsi méretű szállítókocsikat szereztek be. A káosz miatt azonnali hatállyal menesztették Manfred Körtgent, a beruházás főmérnökét, és felmondtak a tervezést végző PG BBI cégnek. A károkat a beruházók felbecsülhetetlennek tartják.

Carlos Slim a Telekom Austriára is szemet vetett
Részesedést szeretne szerezni a Telekom Austria távközlési cégben a világ leggazdagabbnak tartott embere, a mexikói Carlos Slim – értesült a Trend magazin. Slim átvenné a TA nagyrészvényeseinek, Ronny Pecik osztrák befektetőnek és egyiptomi társának, Nagib Szavrisznak a cégben meglévő 20 százalékos részesedését. Korábban a norvég Telenor is érdeklődést mutatott a Telekom Austria részvényei iránt.

Rettegnek az Opel németországi gyáraiban
A németországi Bochumban attól tartanak, hogy 2015-ben az Opel Zafira gyártását is egy olcsóbb külföldi üzembe helyezik át. Rüsselheimnek már le kell mondania az Astra gyártásáról.  Az ottani Opel-gyár alkalmazottai ugyanis nem fogadták el a vezetőség ajánlatát, hogy mondjanak le bérük egy részéről, egyezzenek bele kölcsönmunkások beállításába és a teljesen rugalmas munkaidőbe. Astrákat, az Opel legkedveltebb autómárkáját 2015-től csak a lengyelországi Gliwicében és az északkelet-angliai Ellesmere Portban gyártanak majd. Szakértők biztosra veszik, hogy a General Motorsnak egy európai üzemet be kell zárnia, és ez valószínűleg Rüsselheim vagy Bochum lesz. 

Újságban utazik Warren Buffett
A világ egyik legismertebb nagybefektetőjének, Warren Buffettnek a cége, a Berkshire Hathaway lapkiadót vásárolt. A Media Generalnak, amelyben 142 millió dollárért és közel 450 millió dollár kölcsön fejében Buffett vállalkozása részesedést szerzett, 63 napi- és hetilapja van az Egyesült Államok délkeleti részében. A Berkshire-nek is vannak lapjai: a Buffalo News és az Omaha World Herald, a cég érdekelt továbbá a The Washington Postban, az egyik vezető amerikai napilapban is. A vásárolt lapok közül sok gyengélkedik, de Buffett szerint a helyi lapoknak van jövőjük. „Nincs fontosabb közösségi intézmény, mint egy helyi lap” – véli.

Vita a széles nyomtávú vasútról Szlovákiában
Nem született meg a végleges döntés az Oroszországot és Ukrajnát Szlovákián keresztül Ausztriával összekötő széles nyomtávú vasút megépítéséről. Szlovákiának egymagában nincs elég pénze a projekt megvalósításához. Fico kormányfő korábban kiállt a terv mellett, amely becslések szerint 11 ezer új álláshelyet generálna. 2008-ban projektcéget hozott létre az osztrák, szlovák, ukrán és orosz állami vasút a Kassát Béccsel összekötő 430 kilométeres, több mint 6 milliárd eurós költségűre becsült széles nyomtávú vasút tervének a népszerűsítésére. A vasút számottevően gyorsítaná az áruszállítást, és feleslegessé tenné a hajófuvarozást sok áru esetében.

Kémkedés miatt fejek hulltak az IKEA-nál
Az IKEA France, a bútoráruházlánc franciaországi leánya elbocsátotta négy vezetőjét, mert a cég kémkedett alkalmazottai után. Jean-Louis Baillot-nak, aki 2009-ig a vezérigazgatói tisztséget is betöltötte, a HR-igazgatónak, a pénzügyi vezetőnek és a kockázatkezelésért felelős menedzsernek a Le Canard Enchainé szatirikus lap két hónappal ezelőtt megjelent leleplező cikke miatt kell távoznia. Ebben az állt, hogy az IKEA információkat vásárolt nemcsak alkalmazottairól, hanem olyan ügyfelekről is, akikkel vitás ügyei voltak. A cég magánnyomozói még rendőrségi aktákhoz is hozzájutottak.  A svédországi központú IKEA elismerte az érintettek „etikátlan viselkedését”, és bocsánatot kért.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nézze meg, eltalálta-e a lottószámokat?

Az ötös lottó nyerőszámai.

Superbrands díjas lett a Figyelő

Az idén nyolcadik alkalommal ítélte oda a Superbrands Magyarország szakértői bizottsága a Superbrands díjakat.

A hét legérdekesebb hírei itthonról és a nagyvilágból

Szlovák multi venné meg a német Burger Kinget - Divatban is utazik a katari uralkodóház - Közel ezer embert felvesz a román Cora - Harmadik kif

Reggeli csúcs a megametropoliszban

Csúcsforgalom a mumbai vasútállomáson.

top200