brusszel


Regisztrálták, de még nem alkalmazzák az abortusztablettát

Figyelő Online - Figyelő
2012.05.21  17:42   
mail
nyomtatás
Annak ellenére, hogy az EU gyógyszerügyi hatóságát követően az Országos Gyógyszerészeti Intézet kötelezően regisztrálta az abortusztablettát, nálunk egyelőre nem alkalmazzák azt. A magzatvédők tiltakoznak, a szakma még nem döntött.
A készítmény regisztrációja elkerülhetetlen EU-tagállami kötelezettség, a tagországok számára kötelezően betartandó Európai Gyógyszerkódex előírása szerint történt – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI).

Az engedélyezésre 2009 őszén indított uniós jogszabályokhoz kötött nemzetközi regisztrációs eljárásában került sor, mely 14 európai államban (Svédország -referens tagállam-, Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Izland, Lettország, Hollandia, Norvégia, Románia, Szlovákia) egyszerre zajlott. 

A minisztérium közleményben tudatta: az abortusszal és a magzati élet védelmével kapcsolatos szabályozás egyik eleme sem változik. A regisztráció az engedélyezési folyamat egy része, újabb szükségszerű fejezet a szakmai eljárás kidolgozása. Az OEP általi befogadás és a szer fekvőbeteg intézmények által történő alkalmazása, beszerzése még nyitott, azaz lezáratlan kérdés.

A szer alkalmazásával összefüggő kockázatok lehető legkisebbre történő csökkentése érdekében a gyógyszer rendelhetőségét a GYEMSZI-OGYI eddig is a legszigorúbb feltételekhez kötötte, amely kizárólag intézeti körülmények közötti alkalmazást tesz lehetővé. A dokumentum arra is kitér, hogy a szer rendelése és alkalmazása csak a mindenkor hatályos hazai jogszabályokkal és szakmai szabályokkal összhangban történhet.

Mivel azonban az alkalmazás kockázata, hosszú távú mellékhatásai jelenleg is vita tárgyát képezik, az eljárás engedélyezése nem történik meg, ennek hiányában pedig az OEP által történő befogadása és a fekvőbetegellátó intézményekben történő bevezetése sem. 

A tablettát, amely az egészségügyi világszervezet szerint hatékony és biztonságos módszere a terhesség-megszakításnak, jelenleg 12 európai országban használják. Magyarországon a Szegedi Klinikán már 2005-ben is kísérleteztek vele. A gyógyszert a terhesség 10. hetéig, egészségügyileg indokolt helyzetben pedig a 22. hetéig lehet alkalmazni, orvosi felügyelet mellett.

Hétfőn több szervezet is nyilatkozatban tiltakozott az abortusztabletta ellen. Az Összefogás a Magyar Családokért Országos Egyesület kiemeli: „Az abortusztabletta a megfogant emberi életet öli meg.” Véleményük szerint „Meg kell tenni mindent az oktatási, nevelő, egészségügyi, szociális intézményeknek a jogalkotókkal és alkalmazókkal közösen, hogy a nem kívánt áldott állapotban élő nő és annak családtagjai, hozzátartozói, ismerőse a gyermek megszületéséhez és felnevelkedéséhez kapcsolódó minden segítséget megkapjanak.”

Az orvosokat és jogászokat tömörítő Pacem in Utero Egyesület a „haláltabletta” puccsszerű bevezetését emlegeti, kiemelik, hogy Kanadában és Ausztráliában a negatív tapasztalatok miatt már betiltották.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.