brusszel


Irány a közösség!

Lemarad, ha kimarad
Figyelő Online - Figyelő
2012.05.15  19:40   
mail
nyomtatás
A közel négymillió magyart megszólító Facebookon a honlappal rendelkező cégeknek csak a fele van jelen, és még kevesebben használják a LinkedIn, a Twitter, a Tumblr vagy a Printerest csatornáit. A vírusvideók és egyéb innovatív eszközök sem minden cégnek hoznak sikert. Utánajártunk, hogyan érdemes ma erősíteni az online jelenlétet. Egy biztos, erősíteni kell.
Munkahelyi balesetet szenvedett egy melós az egyik nagy hazai építőanyag-ipari cégnél. Többször is műteni kellett a bokáját, miután rátolatott egy targonca. A kártérítés mértékében nem tudott a munkáltató és a munkavállaló megegyezni, többmilliós per indult. Az eljárás ugyan még jogerősen nem zárult le, így a sztorit csak tulajdonnevek ismertetése nélkül közöljük, de úgy tudjuk, a munkáltatónak kedvező elsőfokú ítéletben nagy szerepet játszott, hogy miután a munkavállaló arról mesélt fájdalmas arccal, hogy egész életét elrontotta a maradandó sérülés, a munkaadó jogásza bemutatta az illető Facebook-bejegyzéseit. Ezeken a nem túl rafinált sértett fotókkal illusztrálta, hogy milyen jól teljesített egy Gerecse teljesítménytúrán, illetve egy kispályás focikupán. A Facebookot azonban nem csak alkalmazottaik ellenőrzésére használhatják a cégek.

Fotó: Getty Images


Közösségi kihívók
A Facebook mellett bár labdába rúghatna a 4,7 milliós regisztrált felhasználóval rendelkező iWiW is, azonban a magyar oldal fejlesztői számtalanszor túl későn ébredtek. A Bookline például facebookos honlaphoz hasonló jelenléttel próbálkozott, azonban előbb a technikai problémára hivatkoztak. Mikor elhárultak ezek az akadályok, a szokástól eltérően pénzt kértek a rajongói oldal létrehozásáért. Az iWiW nagy hátránya volt, hogy az ismerősök bejelölésén túl sokáig semmi mást nem nagyon lehetett csinálni. Későn fedezték fel az üzenőfalban, az alkalmazásokban és a hirdetésekben rejlő lehetőségeket. Az utolsó döfést a Facebook-applikációk megjelenése hozta a magyar közösségi oldal számára. A több lábon állás miatt persze találkozhatunk az iWiW-en is céges hirdetésekkel, rajongói oldalakkal. A fő figyelem azonban ma a Facebook felé irányul. A Google+ esetében a tömeges jelenlét hiánya okozza a legnagyobb problémát. A kései megjelenés miatt a felhasználókat nehéz a jól bevált közösségi oldalakról máshova szoktatni. Senki sem költözteti át szívesen székhelyét az amerikai keresőóriás közösségi oldalára, kivéve, ha a baráti körét csak ott találhatja meg. Ennek ellenére a cégek egy része itt is jelen van. Azonban amíg a Facebook nem követ el valamilyen kolosszális hibát, nem lesz tömeges oldalkészítési és hirdetési roham.

Tavaly ősz óta a világ legnagyobb online közösségi rendszerében, a Facebook internetes oldalain is bárki hirdethet úgy, hogy üzenetét korcsoport és érdeklődési kör alapján jelenítteti meg. Csak akkor kell fizetni, ha a reklámra rá is kattintanak, és akkor is csak fél dollárt, azaz 110 forintot, ha pedig banner (azaz reklámcsík) alapján hirdet valaki, akkor 1000 megjelenés durván 50 forintból kihozható. Rendkívül vonzónak tűnik a lehetőség, hiszen a Facebookon immár mintegy négymillió magyar regisztrációt tartanak számon, amely akkor is jelentős, ha ebben nyilvánvalóan sok inaktív és céges oldal is található. De vajon tényleg megéri-e, ha egy cég a Facebookon aktivizálja magát, vagy az üzenete az említett célzási lehetőségek ellenére sem ér célba? És egyáltalán, hogyan érdemes jelen lenni a világ legnagyobb közösségi médiarendszerében? Olyan kérdések ezek, amelyekre a magyar vállalati szféra a jelek szerint csak kapiskálja a válaszokat.

Alapvetés, hogy a fizetett reklámok segítségével a vállalatok a saját oldalaikra terelhetik a felhasználókat, ám a Facebook legnagyobb vívmánya valójában nem is ez. „Fontosabb újítás, hogy a multiktól a kisvállalkozásokig bármely márka direkt üzeneteket juttathat el a fogyasztókhoz” – hangsúlyozza Miskolczy Csaba közösségimédia-tanácsadó. Az emberek megbeszélik, hogy milyen autót vagy pelenkát érdemes venni, megvitatják egymással a gondjaikat, megosztják egymással a tapasztalataikat. A vállalatokat viszont pont ez a kétoldalú kommunikáció állítja komoly kihívás elé.<#zaras_figyelo#>

Mit érdemes használni a közöss égi marketing eszköztárából?*
1. FMCG és más típusú kiskereskedőknek (honlap, Facebook és iWiW, kuponok)
Webes áruháznál kifejezetten javasolt a minél szélesebb körű közösségimédia-jelenlét, hiszen jól mérhető, hogy honnan indult el a vásárlás.
Prémiumtermékeknél nem árt pluszpromóciókkal, akár kuponokkal is bevonzani a vásárlókat.

2. Egyedi termékek, szolgáltatások kínálóinak  (például kütyük, halpedikűr, ejtőernyős ugrás, paintball, fogyasztó csodaszerek) (kuponos oldalak, Facebook, blog, keresőhirdetések)
Kulcskérdés a célcsoport pontos meghatározása. Luxusautókat például ne próbáljunk eladni a közösségi média eszközeivel. A kattintásalapú hirdetések nélkülözhetetlenek.

Nagyon egyedi termék vagy szolgáltatás esetében még saját honlappal sem muszáj rendelkeznünk. Előbb-utóbb azonban bizonyosan szükségünk lesz rá. Jobb már az elején levédetni jövőbeli weboldalunk nevét, nehogy a konkurencia megelőzzön.

3. Hagyományos szolgáltatások kínálóinak (keresőhirdetések, keresőoptimalizálás, szakértői blog, praktikus szaktanácsok a weboldalon, bónuszos-kuponos promóciók)
Például autókölcsönzők a közösségi média eszközeivel (Facebook, iWiW, Twitter, blog, kuponok) több vevőt érhetnek el, mint egy turisztikai kiadványban feladott hirdetéssel.
Például egy bútor-, egy biobolt, egy kertész vagy egy belsőépítész jól szerkesztett blogja nagyban növelheti az eladásokat.
Oktatások, tanfolyamszervezők, nyelviskolák esetén is működhet a bónuszos-kuponos ösztönzés.

4. A turizmus, a vendéglátás, a szépségipar szereplőinek
(bónuszok-kuponok, keresőhirdetések, nagy viszonteladók [webes szobafoglalási oldalak] csatlakozása ismert mobilalkalmazásokhoz [étteremkereső, szálláskereső])
A check-in applikációkon (Foursquare, Facebook check-in) elhelyezett tippek, promóciók is növelhetik a vásárlók körét. A nívós honlap azonban minden esetben nélkülözhetetlen, mivel a fogyasztó biztosan szeretne utánaolvasni a szolgáltatásnak.
Utazási irodáknak a fogyasztók figyelmének megragadása érdekében érdemes egyedi dolgokat kitalálni. A mobilapplikációnak, vicces Facebook-alkalmazásoknak és egy-egy blognak nagy szerepe lehet.
A szépségiparban hibrid megoldások a célravezetők. A Facebookot, a keresőhirdetést, optimalizálást és a kuponos akciókat variálva előbb-utóbb nő a vásárlói kör.


5. Médiakiadóknak (Facebook, hírgyűjtő szolgáltatások, hírlevél, mobilapplikációk)
Egyedi Facebook-applikációknál, mint például a The Economisté, a The Guardiané vagy a Yahoo!-é, azonnal láthatjuk, hogy éppen mely cikkeket olvassák ismerőseink.

*Zárójelben az ajánlott eszközök
Az eddigi gyakorlat felborult, nem általánosan megfogalmazott, mindenkire vonatkozó üzenetre van szükség, hanem beszélgetések generálására. „Nincs általános szabály arra, hogy mit érdemes és mit nem érdemes tenni, ezt mindig a konkrét példa dönti el” – magyarázza Soós Gergely, a Neo Interactive reklámügynökség ügyvezetője. Biztosan nem érdemes például egy Facebookon lévő rajongói oldalt indítani, ha nincs hozzá megfelelő anyagi fedezet és emberi erőforrás. Nagyon kínos lehet a virtuális térben, ha egy oldalon semmilyen aktivitás nincs. Sándor Szabolcs, a Karmamedia ügyvezetője szerint nem véletlen, hogy néhány vállalat a mai napig ódzkodik a közösségi megjelenéstől – például a pénzügyi szektor jeles képviselői –, pedig ez sem jó út, hiszen ezekről a cégekről és a termékeikről akkor is szó van, ha ők az adott fórumokon nincsenek jelen.

FOGALMUK SINCS, MIT KERESNEK A FACEBOOKON
Miközben csaknem minden hazai vállalatnak van már weboldala, egyelőre a cégeknek csak kevesebb mint a fele van fenn a Facebookon – derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem Információs Erőforrás Menedzsment Kutatóközpontja, az IFUA Horváth & Partners tanácsadó cég, valamint a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének IT-benchmarking-kutatásából. Ennél még kevesebb szerepel a LinkedIn üzleti közösségi rendszerben (17 százalék), és még ennél is kevesebb a rövid üzenetekkel operáló Twitteren (11 százalék). A válaszadóknak csupán 5 százaléka tervezi azt, hogy még az idén megjelenik a Facebookon, kicsivel többen bukkannának fel a LinkedInen, illetve a Twitteren vagy egyéb közösségi oldalakon.

A Bookline-sztori
Még 2008-ban, az elsők között hozta létre Facebook rajongói oldalát az e-kereskedelemmel foglalkozó Bookline. Kezdetben egyfajta honlapként üzemelt az oldal, majd a közösségi szereplők véleménycserélő helyévé formálódott, ahol a szimpatizánsok befolyásolásával megpróbáltak minél több vásárlóra szert tenni. „Ahogy telt-múlt az idő, a Facebook egyre inkább hatékony marketingeszközzé vált” – emlékszik vissza Starcz Ákos, a Bookline márkát is üzemeltető Shopline Nyrt. vezérigazgatója. Ma már ugyanúgy használják a közösségi site-okat hirdetési platformként, mint az Indexet, az Origót vagy a Google-t. Csak a Facebookról származó látogatók révén már évi közel százmilliós bevételre tesz szert a cég.

A nagyobb magyarországi társaságoknak, különösen a szolgáltató cégeknek természetesen van már Facebook-oldaluk, és többnyire igyekeznek azokat karbantartani. Ám az informális visszajelzések alapján mintha nem sok fogalmuk lenne arról, hogy üzletileg származik-e előnyük belőle. Még az olyan cégeknél is, ahol a Facebook és a többi közösségi médium használatára külön munkatársat foglalkoztatnak, mintha inkább csak azért tennék ezt, mert manapság már annyira elterjedt mindez, hogy muszáj az említett fórumokon jelen lenniük. Amikor pedig ezek a cégek a közösségi médiára alapozott kampányokat próbálnak indítani – a kivitelezőként bevont társaságok elmesélése alapján –, teljesen irreális elvárásokat támasztanak. Egy Facebook-kampány összességében nem olcsó mulatság, és a vállalatok érthető módon ki akarják mutatni a befektetett összeg megtérülését, abból kiindulva, hogy a digitális világban a reklámüzenetek célba jutásának hatékonyságát pontosan mérni lehet. A Facebooknak természetesen vannak erre eszközei, ám azt mégis nehéz mérni, hogy például egy adott termék forgalma egy lájkkampány vagy egy Facebook-nyereményjáték hatására megfelelő mértékben nőtt-e.

„A márkáknak ott kell lenniük, ahol a fogyasztók vannak” – utal Soós Gergely arra, hogy a cégeknek nincs más választásuk. A vállalatok az interneten vándorló célközönségüket igyekeztek követni, kezdetben a hírportálokon próbálták az esetleges vásárlók számát növelni, majd a chatekre, fórumokra, később a blogokra tevődött át a figyelem. Amikor a rengeteg internetes tartalom között nehezen igazodtak ki a netezők, a keresőoptimalizálásra helyeződött a hangsúly, azaz megpróbálták elérni, hogy egy adott termék vagy szolgáltatás a nagy keresőrendszerek találati listáján minél előkelőbb helyet foglaljon el.

RUGALMATLANOK A CÉGEK
Ezt követte a fogyasztói szám növelésére kiválóan alkalmas célzott hirdetések rendszere, amelyben a Google vitte a pálmát. Az amerikai keresőóriás ilyen jellegű segítségével több cég, köztük például a NetPincér.hu is, szép sikereket ért el. Sőt, az internetes ételrendelési rendszert üzemeltető vállalat még a külföldi terjeszkedését is az amerikai óriáscég szolgáltatásának köszönheti. Lengyel befektető partnerét ugyanis úgy találta meg, hogy a „business opportunity” (üzleti lehetőség) kereső kifejezésre is optimalizálta oldalait. Így került a megfelelő partnert kintről kereső cég munkatársának látókörébe, aki a keresőbe beírta: üzleti lehetőség Magyarország, majd – fizetett hivatkozásként – a NetPincér.hu oldalt lelte meg találati listájának élén.

A webes és az online közösségi marketing fontosabb eszközei
(az általános hasznosság sorrendjében, zárójelben a jellemző nettó árak):

Statikus vagy dinamikus, interaktív, esetleg Flash-alapú honlap (100 ezer-2 millió forint)
A saját weboldal a vásárlók bizalmának megteremtése szempontjából létfontosságú.

Webes áruház, csomagküldéssel (50 ezer-3 millió forint)
Akár önálló oldal, akár például az eBay, a Teszvesz.hu vagy a Vatera.hu kereskedőknek létrehozott rendszerei.

Keresőhirdetések (akár 10-20 ezer forinttól, kattintásonkénti fizetéssel)
A keresési találatok mellett megjelenő fizetett hirdetések (például Google AdWords, Facebook, eTarget és CTNetwork) a vásárlószerzés szempontjából igen hasznosak, a lojális fogyasztók számát is növelhetik. Fontos, hogy jó keresőszavakat adjunk meg, és a megfelelő célközönséget válasszuk ki (kérhetjük szakértő segítségét is). A keresőoptimalizálás is fontos, hogy a nem fizetett keresési találatok közt is lehetőleg az első oldalon legyen a cég.

Facebook rajongói oldal (alapesetben, hirdetés nélkül ingyenes)
Hetente 3-4 poszt ajánlott a szimpatizánsok megtartása érdekében. A rajongók és a vásárlók száma a hirdetésekkel és az alkalmazásokkal növelhető.

Bónuszos-kuponos promóciók (a legalább 50 százalékos árkedvezmény mellett 30 százalék körüli az ilyen oldalak jutaléka)
A turizmusban, a vendéglátásban, az egészségügyi és szépségiparban és nagyon egyedi igények kielégítésére szakosodott, különleges újdonságokat kínáló termékek esetén a leghatékonyabb. A szolgáltató itt önköltségi vagy az alatti áron értékesít, de a vásárlók, vendégek száma óriási, így sokan megismerik, esetleg ajánlják a szolgáltatást. Mivel sok impulzusvásárlást generál, nagyon alacsony a visszatérő vendégek aránya. (Okos kapcsolódó akciókkal persze megtartható néhány vendég.)

LinkedIn (alapesetben, hirdetés nélkül ingyenes)
Inkább kapcsolat- és karrierépítésre fókuszáló szakmai jellegű oldal. Álláskeresés és hasonló érdeklődésű, üzleti-szakmai csoportok létrehozására alkalmas. Vásárlói szám növelésére nincs nagy hatással.

Gerillakampány (200 ezer-10 millió forint)
Célravezető lehet, azonban igen kiszámíthatatlan. Még a legkedveltebb fajtája, a vírusvideók esetében sem garantált a siker, ezek ráadásul igen költségesek is lehetnek.

Az iWiW és a Google+ (alapesetben, hirdetés nélkül ingyenes)
Nagy pluszértéket ritkábban hoz. A több lábon állás miatt nem baj, ha van ezeken az oldalakon is profilunk.

Hírlevél (az ezért felelős kolléga díjazása)
A nagy internetes információáradat miatt nem hatékony eszköz. Legtöbbször a kukában végzi az üzenet, kivéve, ha nagyon speciális réteget szolgál ki és nagyon ritkán, igen célzottan s valóban releváns esetekben használjuk. Az is célravezető lehet, ha több százezer címre küldjük, ám ez a „spamlevél” rombolhatja a márkaimázst, különösen, ha a regisztrációnál (vagy később) nehéz leiratkozni róla, és napi, heti rendszerességgel érkezik.

Twitter (ingyenes)
Facebookos posztjainkat itt is megoszthatjuk. Magyarországon a kevés felhasználó miatt kicsi a jelentősége.

Blog (fenntartása ingyenes vagy 5-10 ezer forint/év plusz a profi blogger esetleges díja, posztonként néhány ezer forint)
Bárki létrehozhat tíz perc alatt egy blogot, és ezen keresztül kommunikálhat az érdeklődőkkel. Több időt és energiát igényel. Fizetett blog esetén visszafelé is elsülhet a próbálkozás. Viszont ha egy webshopot is létrehozunk egy népszerű blogoldal mellé, sok hirdetési pénzt spórolhatunk, miközben el is adunk.

Üzleti telefonkönyvek, szakmai ajánlók és linkgyűjtemények (az első esetben 60-100 ezer forint/év, egyébként jellemzően ingyenes)
Bár a webes világban csökken a szerepe, nem árt, ha egy vagy két ismertebb webes üzleti telefonkönyvben is benne van a cég. Szerelőknek, lakossági szolgáltatóknak azonban például a Joszaki.hu alkalmazása (és hasonló kezdeményezések) jól jöhetnek. Az ismertebb linkgyűjtemények (például Startlap) ingyenesek.

Mobilapplikációk (200 ezer-2 millió forint)
Inkább márkaépítés szempontjából javasolt. Pluszvásárlót kevés eséllyel vonz, csak ha valóban hatékony segítséget nyújt, például termékkeresésben vagy más, valóban praktikus funkcióval.

YouTube video-csatorna (fenntartása ingyenes, színvonalas videók rendszeres feltöltése nagyon drága lehet)
A videobloghoz hasonló eszköz, profi, kipróbált honlap, illetve Facebook rajongói oldal erős támogatása nélkül nem érdemes belefogni.



Eddigi magyar tapasztalatai alapján Sándor Szabolcs is úgy véli, hogy egy közösség létrehozásakor egyszerűen nem lehet előre tudni, hogy abból mi lesz. Csak idővel alakul ki az online csoport belső dinamikája (ha kialakul egyáltalán), amikor a szimpatizánsok megszokják, hogy naponta bizonyos mennyiségű és minőségű új tartalmat, azaz posztot kapnak. „Heti háromnál kevesebb poszt nem működőképes stratégia, mert túl ritka lesz a kontaktus. Mi havi 20-22 posztban szoktunk gondolkodni” – mondja. A tartalomra pedig a Merck gyógyszergyár oldalát hozza példának, amely azért kedvelt, mert pszichológust, logopédust és egyéb szakértőket is biztosít a felhasználók számára. Az emberek jönnek, kérdeznek, és egy a vállalat által moderált közegben megbeszélik egymással a gondjaikat.

Probléma azonban, hogy nagyon kevés cég van ma még, amelynek szervezeti felépítése alkalmas a gyors, napi szintű, kétoldalú kommunikációra. A Facebook világában pillanatnyi idő sincs a mérlegelésre, a társaság nevében egy erre a feladatra kijelölt alkalmazottnak minden felvetésre azonnal reagálnia kell, máskülönben a felhasználók komolytalannak tartják az egészet. Márpedig sajnos úgy nem lehet online rendszerekben beszélgetni, ha előbb a cég jogi osztályának minden egyes bejegyzést át kell nézni, majd a válaszokat egyeztetni kell a kereskedelmi osztállyal és a marketingesekkel. Míg a régi világban volt idő előre kisakkozni, hogy egy adott reklám vagy kommunikációs elem várhatóan milyen hatást ér el, jogilag rendben van-e és illik-e a marketingstratégiába, most már olyan embert kellene ültetni a „social media expert” pozícióba, aki mindezt tudja. Ám ez gyakorlatilag lehetetlen, erre jó példát szolgáltatott pár éve a magyar Vodafone is. Mint ismert, a távközlési társaság közösségi médiával foglalkozó alkalmazottja vicces megjegyzést tett egy versenytársra, amikor annak hálózatával technikai problémák akadtak, és bár a megjegyzésen biztosan sokan nevettek egy jót, a dolgozó nem örülhetett ennyire, mert elbocsátották.

Mikor érdemes kuponozni?
A szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező kisvállalkozásoknak sokkal jobban meg kell fontolniuk, hogy mibe fektetik a pénzüket és az energiájukat. Akár már egy saját honlap létrehozása is elegendő lehet számukra, amelyen a szükséges információkat oszthatják meg. Ezt megtámogathatják Google AdWords- és Facebook-hirdetésekkel, továbbá keresőoptimalizációval. Egy Facebook rajongói oldal, esetleg egy kuponos promóció is vásárlókat hozhat be. Utóbbinak azonban komoly hátulütői is lehetnek, amint történt ez az idegenforgalmi, szállodai szektorban. A bónuszos-kuponos vásárlási ajánlatok ugyanis a kivehető szobák értékét annyira devalválták, hogy igen felerősödött a korábbi árnyomás. Így egy negatív árspirál alakult ki, és ebből nem tudnak visszajönni a szállodák. A kuponos megoldások hasznosak lehetnek viszont azon vállalkozások számára, amelyek csak így tudnának megjelenni egy adott körben. A kuponos megoldások hosszabb távon igenis behozzák az ügyfeleket. Így történt ez a Vasalás Önnek esetében is. Ők Facebook-kampánnyal és csoportos vásárlási promóciókkal is próbálkoztak, s jóval több ügyfelet tudtak bevonzani, mint a klasszikus óriásplakátos hirdetések segítségével. A szépségipar esetében is javasoltak a hasonló hibrid megoldások.

KELLEMETLEN TAPASZTALATOK
Ebből a szempontból megszakítás nélküli tanulási folyamat kellős közepén tartanak a vállalatok. Bárki, ingyen, minimális, hozzávetőleg 30-40 perces munkával létrehozhat egy rajongói oldalt vagy akár blogot, de ha nincs felkészülve a negatív vélemények kezelésére, és a panaszokra sem tud megnyugtató választ adni, akkor súlyos presztízsveszteséget szenvedhet. Érzékelte ezt például a McDonald’s is, amely januári twitteres kampányában arra buzdította a híveit, hogy írják meg, miért szeretnek az étterembe járni. A várva várt pozitív sztorik helyett azonban csámcsogós és kellemetlen történetek tömegét osztották meg egymással a felhasználók, és pár óra elteltével le is kellett állítani a kezdeményezést. Hasonló fiaskóba szaladt bele a FrieslandCampina Hungária Kft. is a Pöttyös Ötös nevű promóciójával. A Túró Rudi-rajongók a kampány lejártával ölre mentek promóciós nyereményekért, miközben a Facebook-oldalon válogatott obszcén kifejezésekkel illették a gyártót, és csalással vádolták.

A felbőszült tömegek kezelésére a fejlettebb piacokon azt a megoldást dolgozták ki, hogy egyes ügynökségek munkatársai hosszú hónapok alatt titkos ügynökként beépülnek az adott közösségbe. Miután véleményvezérekké váltak, hitelesen adhatnak elő bármilyen üzenetet, és a bejegyzéseikkel alkalomadtán megvédhetik a vállalat jó hírnevét is. Ez azonban ismét csak egy igen költséges megoldás. Már csak azért is, mert ahogy Miskolczy Csaba is mondja, „a közösségi marketing önmagában nem csodaeszköz”. Ha rossz a szolgáltatás vagy kevésbé tudják megfizetni azt az emberek, ez sem hoz extra vásárlóerőt. Kiemelten fontos tehát jól felmérni a célközönséget és e mellé odatenni egy megfelelő kampányt, Facebook-alkalmazást, esetleg hirdetést. Az applikációknak (vagyis állandóan frissülő, de a cégek által gyártott szoftvereknek, amelyeken keresztül elérhetik a Facebook-felhasználókat) igen nagy tömegvonzó erejük van.

Erre jó példa a Burger King Whopper Sacrifice kampánya is. A gyorsétteremlánc három éve egy olyan alkalmazással rukkolt elő Amerikában, amely ingyen hamburgerkupont kínált azoknak, akik feláldozzák, azaz kitörlik tíz ismerősüket. A tömeges törlések miatt azonban a Facebook letiltotta a promóciót. A csupán tíz napot élt kampány alatt azonban több mint 23 ezer kupont osztottak ki, és a Burger King jelentősen megnövelte rajongói számát.

ÉRTELMETLEN LÁJKHALMOZÁS
Ma már nyilvánvaló, hogy a minél több lájkért (azaz facebookos tetszésnyilvánításért, illetve az adott oldal tartalmára való „előfizetésért”) folytatott harc teljesen értelmetlen. „A lájkolók száma félrevezető, legfeljebb azt tudja megmutatni, hogy egy-egy vállalatnak mekkora a reputációja a Facebook-közösségen belül egy adott pillanatban” – véli Turcsán Tamás közösségimédia-szakértő, a SmartUp Communications Kft. ügyvezetője. Hiába van például több mint 940 ezer rajongója az Extreme Silver ékszerkereskedő oldalnak, ha ezt nem tudja vásárlásokba átültetni, akkor hiába volt minden erőfeszítése.

Bizonyos időközönként persze a megnövekedett aktivitás egy-egy oldalon eredményre is vezethet. A gépjárművek kötelező biztosításánál a múlt év végi váltási lehetőségnél például előfordult, hogy a Netrisk online alkusz közösségi oldalán a 13 ezer rajongó mellett több mint 37 ezren beszélgettek. Ez a szám mára ugyan jócskán apadt, ám az aktív hozzászólók egy része minden bizonnyal szimpatizánssá vált, így a jövőben őket könnyebben tudja elérni a biztosítási portál. Turcsán Tamás szerint azonban még erre sem lehet mérget venni, mert nagy azoknak a száma is, akik kinyilvánítják tetszésüket egy-egy termék, márka vagy szolgáltatás iránt, ám a jövőben ennek ellenére sem látogatnak vissza az oldalra. A lájkok gyűjtésének Miskolczy Csaba szerint is csak akkor van értelme, ha azt kiegészíti egy folyamatos, hírfalon belüli, napi szintű kommunikáció, 2-3 hetente tartott kampány és negyedévente egy új applikáció. Legalább erre van szükség ahhoz, hogy egy márka köré lojális fogyasztókat építsen egy cég, és közvetetten növelje a vásárlói számát. Célszerű hosszabb távra tervezni, és a felhasználóknak valamilyen értéket, információt is adni. Nem elegendő csupán hírközlésre használni az oldalt. Ez utóbbit teszi például a Paksi Atomerőmű, és kevesebb mint száz követője van.

Az okostelefonok és a táblagépek elterjedésével jogosan merül fel a kérdés, hogy megéri-e mobilalkalmazásokat gyártaniuk a cégeknek vagy sem. Soós Gergely szerint csupán azon vállalatok számára éri meg mobilapplikációk gyártása, amelyek nemzetközi piacra is ki tudnak menni. Ugyanis csak így nyerhetik vissza a befektetett pénzüket. Egyelőre inkább imázsépítésre használják azon vállalatok, amelyek innovatív márkaként szeretnének megjelenni a magyar piacon. Ahhoz, hogy az emberek valóban használják is a mobilalkalmazásokat, valamilyen pluszdolgot, egy mindennapi életet segítő funkciót kell hozzátenni. Az Auchan alkalmazása például jelenlegi földrajzi helyzetünkhöz mérten keresi meg a legközelebbi áruházat. Itt kevés plusztartalom van, nem úgy, mint az Elmű-Émász applikációja esetében, melynek segítségével akár az ügyeinket is intézhetjük. A telefonos alkalmazások hozadéka, hogy a fogyasztó hamarabb gondol arra a márkára. Ennek azonban borsos ára van, legalább egymillió forintba kerülhet egy-egy ilyen program létrehozása.

A TÖBBSÉG BÍZIK A BARÁTAI AJÁNLATAIBAN
A jövőben nagy szerepük lehet a közösségi médiában a check-in szolgáltatásoknak, mint a Foursquare vagy a Facebook saját check-in programja. A Coca-Cola például két éve létrehozott egy olyan vidámparkot, ahol a látogatók rádiófrekvenciás karkötőjük segítségével egy kézmozdulattal közzétehették a Facebookon, hogy éppen hol járnak. Ezen alkalmazások a szórakozóhelyek, kávézók, szolgáltatásokat végző cégek vásárlóinak számát növelhetik. A felhasználók ugyanis könnyedén megoszthatják élményeiket, tippeket hagyhatnak, kommentelhetik a másik becsekkolását, vagy éppen ajánlhatnak is helyeket. A piaci érték igazából abban rejlik, hogy a fogyasztók nem kevesebb mint 83 százaléka bízik a barátai ajánlásában, és 50 százalék feletti az idegen tanácsaira is hallgatók száma a Forrester felmérése szerint. A reklámok esetében csupán 14 százalék ez az érték.

A közösségi média további szereplői közül a miniblogként működő Twitternek itthon a kevés felhasználó miatt gyakorlatilag nincs nagy szerepe. A moderátorok által a Facebookon megfogalmazott üzeneteket azonban érdemes itt is közzétenni Miskolczy Csaba szerint, „mivel az pluszenergiát nem igényel, de növeli az elérést”. Ennél hatékonyabb eszköz lehet, főleg a képzőművészettel foglalkozók számára, a képmegosztásban erős Tumblr, amely dizájnerkörből indult, és az értelmiségiek is előszeretettel használják. Az üzenet értéke annál nagyobb, minél többen osztják meg azt újra. A legújabban felkapott a csak Tumblr nőknek emlegetett Pinterest fotómegosztó oldal. A site lényege, hogy a képek mellett annak a lelőhelyét is megőrzi. Így bármely érdekes leírás könnyen visszakereshető.

A közösségi marketing eszköztárát erősíti a LinkedIn is. Az üzleti közösségi hálózat a szakmai kapcsolatokat gyűjti össze. Többnyire álláskeresésre használják, de a fejvadászok számára is igen kedvelt. Miskolczy Csabától megtudtuk, hogy a LinkedInen nagyon sok olyan több éven át épített csoport létezik, ahol egy idő után megpróbálják a tagokat valamilyen üzleti ajánlattal is megkeresni. A közösségi marketing modern eszközei tehát nem helyettesítik a hagyományos módszereket, inkább kiegészítik azokat.

Vicces videók a promóció szolgálatában
Költséghatékony megoldásnak mutatkoznak a kkv-k számára a gerillakampányok és az előszeretettel használt vírusvideók is. A valóságban azonban más a helyzet: tíz-húsz éve a gyufásdobozokra nyomtatott reklám is gerillakampánynak minősült, mivel korábban nem volt a dobozon hirdetés. Itt is az történt, ami az ilyen típusú marketingeszköznél szokott. Ha valamit valaki kitalál és működik, azt többen elkezdik csinálni, és hirtelen azon veszi észre magát az ember, hogy már nem is annyira meglepő és újszerű a dolog. Ráadásul már nem is ingyenes. A gerillakampányok egyik típusa a vírusvideó, melynek működése egyetlen küldés gombhoz kötött. Ezekkel azonban az a baj, hogy a sikerhez egy óriási szerencsefaktor kell. Egy-egy ilyen kampány megalkotása mögött rengeteg munka, komoly felkészülés és terjesztési mechanizmus van. Nem mindegy, hogy mikor, hova és ki dobja be egy adott közösségbe a videót. Inkább városi legenda az, hogy a vírusreklámokkal a konkurensei elé tud menni az ember, és a termék kiugróan nagy eladásokat produkál. Ha ez mégis megtörténne, abban nagyon nagy szerepe van a véletlennek.




Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200