brusszel


Napilap-trendek

Monitor
Figyelő Online - Figyelő
2010.07.20  16:37   
mail
nyomtatás
A fejlett országokban zsugorodik, ám a feltörekvőknél bővül a napilapok piaca.
  Nem ölte meg az internet a nyomtatott sajtót – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közelmúltban kiadott, A hírek jövője és az internet címet viselő tanulmányából. Az online hírböngészés inkább csak kiegészíti, de nem helyettesíti a más médiumokból való tájékozódást – olvasható a dokumentumban. Érdekes módon a nyomtatott lapok falói a neten is több hírt fogyasztanak. Bár a világhálós tartalmakért való fizetési hajlandóság továbbra is alacsony, a kutatók némi növekedést azért mégis diagnosztizáltak.

A világ napilappiaca – terjesztési és hirdetési bevétel együtt – tavaly 164 milliárd dollár volt, ami egyáltalán nem rossz, a filmipar például csak feleennyit tudott elkönyvelni. Továbbra is igaz, hogy a legtöbb OECD-tagországban a lapkiadók csökkenő hirdetési bevétellel és példányszámmal kénytelenek kalkulálni, s a gazdasági válság felerősítette ezt a trendet. A tagország kétharmadában csökken az újságolvasók száma, különösen a fiatalok körében, akik mérsékelt jelentőséget tulajdonítanak a nyomtatott sajtónak.

Magyarországon 2007 és 2009 között 9 százalékkal csökkent a napilapok forgalma, ezzel nagyjából a középmezőnyben helyezkedünk el. Az amerikai lappiac például 30 százalékkal zsugorodott, míg nyugati szomszédunk, Ausztria csak 2 százalékos csökkenést szenvedett el. Ezzel párhuzamosan számos tagországban 1997 óta csökken a lapkiadásban foglalkoztatottak száma, hazánkban például az ezt követő évtized végén már 24 százalékkal kevesebb sajtómunkást foglalkoztattak.

A feltörekvő gazdaságokban viszont jobb az írott média helyzete: az úgynevezett BIICS országokban (Brazília, India, Indonézia, Kína, Dél-Afrikai Köztársaság) 2000 és 2008 között 35 százalékkal növekedett a fizetős napilapok árbevétele.


A csökkenés fokozatai
Összeállításunk azt mutatja, milyen mértékben esett vissza a napilapok becsült forgalma a fejlett országok egyes csoportjaiban 2007 és 2009 között.

DRÁMAI VISSZAESÉS › (30%) ● Egyesült Államok
SÚLYOS CSÖKKENÉS › (15–21%) ● Görögország ● Japán ● Kanada ● Nagy-Britannia ● Olaszország ● Spanyolország ● Törökország
ÉREZHETŐ ZSUGORODÁS › (8–13%) ● Belgium ● Írország ● Lengyelország ● Magyarország ● Németország ● Norvégia ● Svájc ● Új-Zéland
ENYHE SZŰKÜLÉS › (2–7%) ● Ausztrália ● Ausztria ● Csehország ● Dánia ● Dél-Korea ● Finnország ● Franciaország ● Hollandia ● Mexikó ● Portugália ● Svédország Forrás: OECD
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200