brusszel


Samsung–Nokia párharc

Mobilpiaci erőviszonyok
Figyelő Online - Figyelő
2012.04.27  19:44   
mail
nyomtatás
A Samsung lett a legnagyobb mobiltelefon-gyártó, lekörözve a Nokiát. A dél-koreai cég az Apple almájából is harapott egy darabot.
Letaszította trónjáról a 14 éve uralkodó Nokiát a Samsung, amely eladásai alapján a világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója lett. A Samsung az első negyedévben 93,5 millió mobilkészüléket adott el, 36 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A Nokia 82,7 millió készülékkel így a második lett. A finn cég 1998 óta számít a legnagyobb gyártónak, akkor vette át a vezető szerepet az amerikai Motorolától.

A Samsung előretörésében nagy szerepet játszott a Galaxy márkanevű okostelefon piaci sikere. A Nokia lemaradása főleg az elöregedő termékpalettának tudható be mind az okos-, mind pedig a hagyományos telefonok piacán. Kínában például 62 százalékkal kevesebb Nokia telefont adtak el az első negyedévben, mint egy évvel korábban. A Samsung tavaly még csak Európában vált a legnépszerűbb gyártóvá, a Nokia megőrizte vezető pozícióit a feltörekvő piacokon. Elemzői vélemények szerint az idén jelentős piaci részesedéseket veszíthet el Kínában és Indiában a Samsung javára. A harmadik legnagyobb gyártó, az Apple az első negyedévben 89 százalékkal, 35,1 millióra növelte eladásait. <#zaras_figyelo#>

A Samsung csúcsmodellje. Tarolt Ázsiában is

A Samsung azonban az Apple almájából is kiharapott egy jókora darabot, a Strategy Analytics ágazati elemzőcég szerint 44,5 millió készülékkel beérte az okostelefonok piacán az Apple-t. A cég Galaxy Note nevű terméke sikeresen vette fel a versenyt – főleg árban – az Apple iPadjével. Egy negyedévvel korábban a Samsung még csak 12,6 milliót adott el ezekből a telefonokból. A Samsung így az okostelefon-piacból körülbelül 30, a teljes mobilpiacból 25 százalékkal részesedik. A Nokia teljes piaci részesedése 23 százalék, míg az Apple-é 9,5 százalék körül alakult. A teljes mobilpiac 3,3 százalékkal, 368 millió eladott készülékre bővült az idei első negyedévben.

A Samsung egyébként a világ legnagyobb tévékészülék- és csipgyártója. A dél-koreai elektronikai óriás az idén szeretné csaknem megduplázni okostelefonjai és tabletszámítógépei eladását az előző évhez képest. Várakozásai szerint 2012-ben 380 millió mobilkészüléket adna el az egy évvel korábbi 300 millió után. A gyár májusban, Londonban mutatja be a Galaxy S II nevű, eddigi csúcsmodell utódját, ez lesz az első olyan készülék, amely a Google új, Ice Cream Sandwich elnevezésű operációs rendszerét futtatja.

Az Apple és a Samsung viszonya egyébként jól tükrözi az ágazat enyhén skizofrén helyzetét. A két cég sorra perli be a másikat szerte a világon különböző szabadalmak feltételezett megsértése miatt. A mobilpiacon ádáz versenyt folytatnak, közben meg az Apple a Samsung legnagyobb kuncsaftja. Az amerikai cég csipeket és képernyőket vesz a dél-koreai riválistól, 7,6 százalékát adja a Samsung árbevételének.

Az okostelefon-piac öldöklő versenyében egyébként a Nokia is igyekszik felzárkózni. A társaság a napokban jelentette be, hogy a legfontosabb európai piacok közé tartozó Nagy-Britanniában elhalasztja két héttel egyik vezérterméke, a Lumia 900 bevezetését. A finn cég ezt azzal indokolta, hogy a készülékek iránt olyan erős a kereslet az Egyesült Államokban, hogy nem győzi a gyártást. A Lumiából az első negyedévben 2 milliót adtak el. A jó eredményekre nagy szüksége van a Nokiának, piaci megítélése ugyanis romlik. A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hét közepén bóvli, befektetésre nem ajánlott kategóriába minősítette le a cég kötvényeit. A Fitch további lépéseket helyezett kilátásba abban az esetben, ha a Nokia nem képes stabilizálni árbevételét és pozitívba fordítani üzemi eredményét.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200