brusszel


Élelmiszer-maradékból bioetanol

Figyelő Online - Figyelő
2010.07.05  19:06   
mail
nyomtatás
Sokan megkérdőjelezik a mezőgazdasági haszonnövényekből – főként cukornádból és kukoricából – előállított bioüzemanyagok létjogosultságát, mert ezek termelése miatt emelkedik az élelmiszerek ára, és csökken a rendelkezésre álló termőterület.
Egy finn cég a magas energiatartalmú élelmiszer-maradék hasznosítására dolgozott ki eljárást, mely módszerrel az említett problémák nem merülnek fel.

A Bionolix eljárást egy finn technológiai intézet, a Teknologiasta liiketoimintaa kutatójaként dolgozta ki Antti Pasanen, majd ennek hasznosítására alapította meg St1 Biofuels nevű cégét. Ez egyelőre az egyedüli olyan rendszer a világon, amely ipari léptékben állít elő etanolt ételmaradékból. Alapanyagban pedig nem lehet hiány: a fejlett országokban a minőségi előírások miatt az élelmiszerek 30 százaléka szemétként végzi, mielőtt eljutna a fogyasztókhoz. A koncepció lényege, hogy feldolgozóüzemek mellé telepítenek kisebb berendezéseket, és így nem kell az alapanyagot szállítani, s összességében a gyártás és a felhasználás során 80 százalékkal kevesebb szén-dioxid keletkezik, mintha fosszilis üzemanyagot égetnének el. A teljesen automatizált üzemeket a cég központjából irányítják, így hetente egyszer elég egy munkatársnak a berendezéseket ellenőrizni.

A végtermék 85 százalékban etanol és 15 százalékban benzin; ezt az RE85 nevű üzemanyagot minden etanol üzemelésű motorban lehet használni. Az ingyen rendelkezésre álló alapanyagnak köszönhetően e termék 30 eurócenttel (mintegy 85 forinttal) olcsóbb, mint a 95-ös üzemanyag.

Az St1 Biofuels cég Hämeenlinna városában létesíti az első olyan üzemét, amely a lakossági komposztálható hulladékot és a szupermarketekben lejárt szavatosságú élelmiszereket is etanollá alakítja. Ott a csomagolt élelmiszereket is hasznosítani tudják, ehhez fejlesztettek egy gépsort, amely különválasztja a műanyag csomagolást, és így az is újra felhasználható.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200