A korábbi évek intenzív növekedése után tavaly gödörbe került a debreceni Hajdúhús 2000 Kft., de az ügyvezető-tulajdonos biztos benne, hogy az idei év már sokkal eredményesebb lesz.
Ritkán kerül be jelentős eredményromlás után cég Üzlet és Siker rovatunkba, a debreceni húsipari vállalkozás, a Hajdúhús 2000 Kft. esetében azonban kivételt tettünk. Nemcsak azért, mert a magyar gazdaság egyik, a válság által leginkább sújtott ágazatában tudott a 2011 előtti években látványos növekedést felmutatni, hanem azért is, mert az ügyvezető tisztán látja, miben hibázott és hogyan korrigálhat.
Papp István nem tagadja, hogy a vállalkozás megalapítása óta 2011 volt a leggyengébb évük, főképp az eredményesség tekintetében. Azt is elismeri, hogy ebben neki magának is jelentős szerepe volt, mivel nem figyelt oda eléggé a partnerekre. Ennek nyomán több bedőlt cégben is bennragadtak a Hajdúhús követelései, míg a talpon maradt üzletfelek egy része – megfelelő kereskedelmi aktivitás hiányában – kevesebbet rendelt, mint korábban.
Fotó: Aknay
DÖNTÉSI KÉNYSZEREKAz ügyvezető figyelmetlenségét részben magyarázhatja, hogy az elmúlt hónapokban több nagy döntést is meg kellett hoznia. Alapító üzlettársa ki akart válni, ezért Papp István kivásárolta Burzán Tibor üzletrészét. A másik döntés, hogy sok év után újra megnyitotta az üzem melletti húsdiszkontot, így újra közvetlenül találkozhatnak a fogyasztókkal. Mindemellett egy újabb, mintegy 40 millió forintos beruházásba kezdett a cég a vágóüzemben: a sertések kábításához eddig használt technológiát kicserélik szén-dioxidosra, javítva a hús minőségét.<#zaras_figyelo#>
A fejlesztéssel a vállalat előremenekül a válság szorításából. Ez ugyanis attól függetlenül sújtja a céget, hogy a múlt év végén elnyerte a legdinamikusabban fejlődő hazai kis- és középvállalkozások teljesítményét elismerő Pegazus Díjat a piacvezető kategóriában, Kelet-Magyarország régióban. Papp István azonban kénytelen a vállalkozását sújtó gazdasági és jogszabályi környezetről s az ebből fakadó, szaporodó gondjairól beszámolni. Ilyen az általános forgalmi adó 27 százalékra emelése, amely csökkenti a keresletet, a folyamatos üzemanyagár-emelések pedig az amúgy is igen magas szállítási költségeket tornázzák még feljebb. Mindemellett ez év elején a debreceni cégre is komoly terhet rótt az elvárt béremelés, amelyet a teljes létszámra – mintegy 80 főre – végrehajtottak, megadva ezzel a pályázatokban való részvétel esélyét.
Nem ezek voltak persze az első nehézségek, amelyekkel Papp Istvánnak szembe kellett néznie, mióta vállalkozásba kezdett. Az első lépést az 1993-ban megnyitott saját hentesüzlettel tette meg, majd 1998-ban Burzán Tiborral együtt sikeresen pályázott a kisebbik helyi vágóhíd privatizációjakor. Ekkor alakították meg a Hajdúhús 2000 Kft.-t, és mindjárt induláskor 100 millió forintot költöttek a vágóhíd átépítésére.
Papp István
57 éves, középfokú kereskedelmi végzettséget szerzett.
Érettségi után az élelmiszer-kereskedelemben dolgozott, eleinte
alkalmazottként, majd a saját húsboltjában. A vállalkozás ügyvezetője és
feleségével együtt a tulajdonosa.
A cégnél dolgozik a fia és a veje is, akikre a családi vállalkozás bővítésénél számít.
Lelkes Loki-drukker, a világ végére is elkísérné a helyi focicsapatot. Szeret kertészkedni is.
GYULAI PARTNERSÉGBár néhány évig a létesítmény korszerűnek számított, mégsem lehettek elégedettek az eredménnyel, mert az európai uniós szabványoknak nem felelt meg. Ezért 2003-ban, Magyarország EU-ba lépése előtt egy évvel újraterveztették az üzemet, majd a társaság 2004-ben saját forrásból, bankhitel bevonásával, valamint SAPARD-támogatással több mint ezer négyzetméterrel bővítette az alapterületet, a sertésvágói vonalat korszerűsítette, csontozó-, daraboló- és csomagolóüzemi kapacitást biztosító fejlesztést hajtott végre. Ekkor már a termelőkapacitás napi 600 sertés levágását, 20 tonna hús csontozását, darabolását, csomagolását tette lehetővé.
Azóta is minden fillért visszaforgatnak a vállalkozás fejlesztésébe. Az ügyvezető szerint a cég 2011-ig tapasztalt töretlen növekedése – a mintegy húszfős törzsgárda szorgalma és kitartása mellett – annak köszönhető, hogy nem várják meg, amíg egy korszerűsítést jogszabály ír elő vagy a vevők követelik ki, hanem a fejlesztésekkel elébe mennek az igényeknek, nagy figyelmet fordítva a minőségre és az élelmiszer-biztonságra. A termelésnél egy szakhatósági állatorvos is folyamatosan jelen van.
A kft. a vágásra kerülő sertések 90 százalékát hazai állattenyésztőktől vásárolja fel. Mivel az elmúlt években sok kisebb tenyésztő állt le, ma már főként az Alföldi Sertésértékesítési Szövetkezettel állnak kapcsolatban. A vevőik is elsősorban hazaiak, a legnagyobb a Gyulai Húskombinát Zrt. Gyulán 2005-ben hagytak fel a saját vágással, hogy a húsfeldolgozásra, a késztermékek előállítására koncentráljanak. „Ekkor több kisebb és nagyobb vágóüzemmel vettük fel a kapcsolatot, de végül is csak kettő-három felelt meg az igen szigorú követelményeknek, köztük a Hajdúhús” – emeli ki Kühn András, a húskombinát vezérigazgató-helyettese. Így 2008-tól csak ott vágatják a kocasertéseket.
2010-től, miután a debreceni vállalkozás másfél év alatt kialakította a szükséges feltételeket, már nemcsak vágnak, hanem csontoznak is a Gyulai Húskombinát számára. A közös munka során a Gyulán feleslegessé vált gépek egy részét is átadták a Hajdúhús számára, és egy munkatársuk folyamatosan jelen van a vágásnál, csontozásnál. Kühn András Papp István cégében többek között a pontosságot, a megbízhatóságot, a szakértelmet értékeli. Az éppen állami mentőövre váró húskombinát a debreceni cég számára további potenciális vevőket is jelent, hiszen a referencián túl már a kereskedelmi partnerükkel is összehozták a vágóüzemet.
A Hajdúhús 2000 Kft. több hazai bevásárlóközpontba is szállít. Ez nagyon fontos a bevétel szempontjából, de a láncokkal csak igen nyomott árakon lehet üzletet kötni – mondja az ügyvezető. Ezért a beszerzési gyakorlatán szintén kénytelen változtatni, és újra kell értékelni, intenzívebbé kell tenni a kereskedői munkát. Ehhez a közelmúltban több új munkatársat vettek fel. Ők előtte a városban tavaly bezárt – a szlovák Penta csoport tulajdonában lévő – húsipari cég kereskedelmi és termelési területén dolgoztak, köztük a termelési vezető, akivel az ügyvezető így megoszthatja a korábban kizárólag rá háruló munkát.
JÖVEDELMEZŐ BÉRMUNKAAz előállított termékek megközelítőleg 10 százalékát exportálják az Európai Unió tagállamaiba, főként Romániába, de ez is időszakos, kiszámíthatatlan. A beszerzéshez, napi működéshez szükséges devizabevételt egy németországi partnerrel kötött, több éve működő bérmunkaszerződés biztosítja. A Lipcse melletti partner üzemében nyújtott szolgáltatás jelenleg mintegy 30 embernek biztosít állást. Bérmunkára az idén újabb érdeklődő is van, ezt nagy valószínűséggel ki is használják.
Az elsődleges cél azonban természetesen a debreceni üzemben az immár napi 800 darabos vágási kapacitás kihasználása. Ehhez a piacbővítésen kívül elkezdték a cég működésének az átszervezését, hatékonyabbá tételét. A költségek érdemi lefaragásával kívánják ellensúlyozni az esetleges kényszerű árcsökkentéseket, javítani a gazdálkodást. Összességében a cég jövőjét illetően az ügyvezető bizakodó, úgy számol, hogy az idén 1,5 milliárd forinttal felülmúlják a tavalyi árbevételt.