brusszel


Ezüst jövő

Figyelő Online - Figyelő
2010.04.13  16:36   
mail
nyomtatás
Pár éven belül a cégvilág nem boldogul az idősebb munkavállalók nélkül. Nyugaton néhány vállalat már felismerte a fontosságukat, és rájuk szabott programokkal próbálja megtartani őket. Magyarországon mindez még nem téma, pedig hamarosan nálunk is drasztikusan lecsökken a fiatalok nyújtotta utánpótlás.
Egy hét „nagyszülői szabadságot” ad dolgozóinak a brit ASDA szupermarketlánc. Gyerek születésekor sok cég nyújt hasonlót, ám a brit áruház az unoka érkezésénél kedveskedik ezzel nagyszülőkorú munkatársainak. A lánc tudatosan akarja emelni az 50 felettiek arányát, ezért nyugdíjasok által látogatott kávézókban és játéktermekben helyezte el állást kínáló szórólapjait. Az éltesebb munkavállalóknak módjuk van a karácsonyi hajtás után év elején három hónap fizetés nélküli szabadságon kifújni magukat, akár valamelyik meleg éghajlatú országban.

A BMW pár éve lipcsei gyárának kialakításánál meghatározott arányban vett fel idősebb és fiatalabb munkavállalókat, hogy modellezze a 2015-re várható tipikus korösszetételt. Az IBM egyes projektekre visszahívja nyugdíjasait. A szintén brit Centrica e-learning tanulócsomaggal hívja fel a menedzserek figyelmét az életkori diverzitás kezelésére. Az SC Johnson internetes orvosi központot, wellness és fitnesz programokat kínál az idősebbeknek. A Royal Plaza on Scotts szingapúri szállodalánc bármikor kész visszavenni nyugdíjba vonult kollégáit ugyanabba a pozícióba, patrónusi rendszerük egy-egy junior és szenior kollégát párosít a kölcsönös tapasztalatcsere végett.
A felsorolt cégek látják a közeljövőt, amikor a fejlett világ nagy részében komoly munkaerő-utánpótlási gondok jelentkeznek majd. Amerikában és Nyugat-Európában lassan nyugdíjkorba ér a „baby-boom” generáció, a világháború után született, legnagyobb lélekszámú korosztály. Magyarországon az úgynevezett Ratkó-gyerekek vonulnak pár éven belül vissza, és a nyomukba nem lép hasonló létszámú fiatal nemzedék. Hosszú távon a trend csak erősödik: hazánkban 2050-re a munkaképes korúak (15–64 évesek) száma 1,6 millióval csökken a maihoz képest, míg a 65 év felettieké 1 millióval nő – mindez egy 9 milliós országban (Kevesebben, öregebben – Figyelő, 2009/43. szám). A nyugdíjkorhatár törvényszerűen emelkedni fog, és igen szűk lesz a merítés, ha a cégek csak a friss, húszas-harmincas korosztályba tartozókra vadásznak.

Idősek a szervezetben

MELLETTÜK SZÓLHAT
● Lojálisak
● Élettapasztalatuk révén „szervezeti memóriaként” működnek
● Mentorként segíthetik a fiatalokat
● Több korosztállyal családias légkör jön létre a munkahelyen
● A vegyes életkori csoportok kiegészítik egymás erősségeit
● Könnyebben boldogulnak a hasonló korú ügyfelekkel

ELLENÜK SZÓLHAT

● Több szabadság és betegszabadság
● Feszültségeket kelthet, ha a főnök fia vagy unokája lehetne a beosztottnak
● Ha sokáig maradnak a vezetői székben, a fiatalok elől eltorlaszolják a karrierutakat

„A demográfiai trendet sok országban képzési problémák is erősítik: a fiataloknak nem megfelelő a végzettsége, hiány van a természettudományos, mérnöki, technikai szakmákban” – teszi hozzá Karlheinz Steinmüller jövőkutató, a német Z_Punkt intézet tudományos igazgatója. Különösen súlyos gondokkal szembesülnek már most az IT/telekom, az energetikai, az orvostechnikai és vegyi vállalatok. A helyzet nálunk is ismerős; a fiatalokat nem vonzzák a reál pályák, egyre kevesebben, egyre rosszabb jegyekkel jutnak be ezekre a képzésekre (Utolsókból elsők? – Figyelő, 2009/30. szám).

Kézenfekvő, hogy a vállalatok az idősebbek felé forduljanak. Nyugat-Európában és Amerikában a 2000-es évek közepén, amikor az első baby-boomerek elérték a nyugdíjkorhatárt, téma lett az „ezüst generáció” megtartása. Aztán a gazdasági válság feledtette a problémát, ám néhány élenjáró cég tudatosan készül a megváltozott életkori összetételű munkaerő kezelésére. Az AARP nyugdíjas szövetség minden évben díjakat oszt azon vállalatoknak, amelyek kiemelkednek az ötven felettiek foglalkoztatásában; a cikkünk elején említett munkaadók többségét kitüntették már. „Németországban a munkáltatók nagy része ráébredt, hogy nem működik a korábbi trend, miszerint olcsó fiatalokkal pótolják az idősebbeket. Utóbbiak közül nem feltétlenül vesznek fel újakat, de a meglévőket megtartják” – jegyzi meg a jövőkutató.

ÚGY MARADTAK. A magyar vállalatok még nem ébredtek fel. A HR Tükör kutatásnál (Lemerült erőforrás – Figyelő, 2010/9. szám) vezetőket kérdeztek aktuális személyzeti kérdésekről. „Kiderült, hogy az elöregedő munkaerő a legkevésbé fontos hr-trend a számukra” – számol be Bokor Attila, az OD Partner Kft. szervezetfejlesztő partnere. Továbbra is erős az életkori megkülönböztetés. Részben emiatt ma az 55–64 éves férfiaknak csak 41,7 százaléka dolgozik, a nőknek alig negyede. „Ezzel az unióban majdnem sereghajtók vagyunk, és jócskán elmaradunk az EU versenyképességének növelését célzó lisszaboni stratégia eredeti célkitűzéseitől, az 50 százalékos foglalkoztatottságtól” – jegyzi meg Kucsera Csaba szociológus, az MTA kutatója.

Akadnak nálunk is olyan cégek, amelyek szép számmal foglalkoztatnak éltesebb dolgozókat, ám ezek általában állami vagy állami múltú társaságok, amelyek „úgy maradtak”: a fiatalon belépett gárda elöregedése miatt magas az átlagéletkor (a hazai gyakorlatról lásd külön cikkünket). A szakértők szerint pár éven belül nálunk nem változik a helyzet, hosszabb távon viszont konjunktúra esetén a cégek új foglalkoztatotti csoportokat kénytelenek bevonni, s ekkor felvirradhat az idősek napja.

Pedig az „őszülő szervezet” nemcsak kényszerűség; számos előnnyel is jár az ötven felettiek alkalmazása. A Lancaster University kutatása szerint a McDonald’s azon nagy-britanniai éttermeiben, ahol legalább egy 60 feletti munkatárs dolgozott, 20 százalékkal volt magasabb a vevői elégedettség, mint ott, ahol a személyzet minden tagja 50 évesnél fiatalabb volt. Egy idősebb üzletkötő, eladó bizalmat ébreszthet, ha az ügyfél is hasonló korú – ezt számos nyugat-európai cég felfedezte, és korosabb személyzettel keresi a vevők kegyeit. Ahol érték a sokszínűség, ott az életkori diverzitás is termékenyítően hathat. A vegyes munkahelyi csoportok innovációs potenciálja fokozott, mivel jól ötvözik a korosabbak élettapasztalatát és a fiatalok friss szemléletét. Az évtizedek óta a cégnél levő ősz fők a folytonosságot jelképezik, „szervezeti memóriaként” működnek, mentorként segíthetik a fiatalokat. S nem utolsósorban lojálisak, kevésbé „ugrálnak” pár évente, hűségesek a munkaadóhoz. Mindez az idősebbektől is megköveteli, hogy „tartsák a lépést”, hajlandóak legyenek tanulni, visszaülni az iskolapadba. Egy idei felmérés szerint az 55 éven túli amerikaiak kétharmada szívesen folytatná a munkát a nyugdíjkorhatáron túl is; fő érvük a társadalmi kapcsolatok megőrzése és az önbecsülés.

Az ősz vállalat

Az idősek alkalmazása a szervezeti működés újragondolását követeli meg számos területen, de ebből a többi korosztály is profitál.

TOBORZÁS. Életkori diszkrimináció kerülése, időseknek célzott hirdetések és jelentkezési módok. A brit Domestic & General Services biztosító például első körben csak telefoninterjúkon szelektálja a jelölteket, hogy elkerülje az életkori előítéleteket.

MUNKAVÉGZÉS. Rugalmas megoldások, részmunkaidő, távmunka, ciklikus foglalkoztatás (pár hónap munkát pár hónap pihenés követ), job sharing, projektjellegű munkaszervezés.

NYUGDÍJ  Fokozatos nyugdíjba vonulás, nyugdíj utáni alkalmankénti visszatérés, „alumni klub”, ahonnan a cég egy-egy feladatra visszahívhatja régi dolgozóit. A Mitre amerikai kutató-fejlesztő vállalat szükség esetén visszahívja nyugdíjas szakembereit.

SZABADSÁG. Hosszabb, fizetés nélküli szabadság, sabbatical. Az ASDA brit szupermarketlánc minden év elején három hónap szabadságot ad az éltesebb dolgozóknak.

JAVADALMAZÁS. Komplex juttatási csomagok, a korosztályra szabott egészségügyi juttatások. A Molton Brown brit kozmetikai cég gyerekszületéskor adott plusz szabadnapokat, és esküvőkre pénzadományt. Az idősebb munkavállalókhoz igazítva bevezették az utalványokat a „kerek” születésnapokra, továbbá ingyenes influenzaoltást és pénzügyi tanácsadást adnak.

SZENIORITÁS ÉS HIERARCHIA. Az életkor és a fizetés közti összefüggést újra kell gondolni, a felelősség és/vagy a munkaidő csökkenthető éltesebb korban.

ERGONOMIKUS MUNKAKÖRNYEZET. A Toyota átalakította gyártósorait az idősekhez igazítva.

KÉPZÉSEK  Előtérbe kerül az élethosszig tartó tanulás, ugyanannyi tréning jár az idősebbeknek. A BMW kifejezetten szenior kollégáinak is kifejlesztett tréningprogramot.

TUDÁSMENEDZSMENT. Az idősebb kollégák alkalmazása mentorként, a kilépő nyugdíjasok felhalmozott tudásának megőrzése. A Royal Plaza on Scotts szingapúri szállodalánc egy-egy ifjú és éltes kollégát párosít a kölcsönös tapasztalatcsere végett.

ESÉLYEGYENLŐSÉG. A juttatási rendszer kialakításakor nem árt ügyelni, hogy az „extrák” minden munkavállalónak elérhetők legyenek, különben az ifjabbak fognak diszkrimináció miatt perelni. A rugalmas megoldások az ő elégedettségüket is növelik.

KULTÚRA. Furcsán hangzik a „fiatal, dinamikus csapat” szlogen, ha a dolgozók negyede túl van a nyugdíjkoron, s ne feltétlenül rafting legyen a céges rendezvény.



Céges nézőpontból adódnak persze problémák is. A vállalatok gyakran arra hivatkozva zárkóznak el a deres halántékúak foglalkoztatásától, hogy többet hiányoznak betegség miatt, és már nem olyan fittek. Amerikában ezt kezdik cáfolni, ott a mai ötvenesek-hatvanasok tudatosan vigyáznak magukra, így nincsenek rossz állapotban. Nálunk nem ez a helyzet. „Magyarországon az egészségesen eltöltött évek száma uniós összehasonlításban is nagyon kevés, és középtávon nem is várható nagy változás” – teszi hozzá Kucsera Csaba. Ezért ha egy vállalat komolyan veszi az idősek jövőbeli foglalkoztatását, érdemes már most egészségmegőrző juttatásokkal vigyáznia középkorú dolgozóira. Eközben megoldatlan társadalmi problémák is felszínre kerülhetnek: ma nálunk gyakran az 50-es, 60-as frissnyugdíjas nők végzik családon belül az öreg szülők gondozását, eközben besegítenek az unokák nevelésébe. Ha ők tömegesen a munkaerőpiacon maradnak, az az ellátórendszer megoldatlan problémáit fogja előhozni.

DUGÓ A HIERARCHIÁBAN. Nemzedéki konfliktusok is előfordulhatnak a cégeknél. „Magyarországon eddig a szenioritás elve érvényesült: ha idősebb vagy, egyre följebb kell jutnod a ranglétrán. Ám ha a főnökök még 10–15 évet ülnek a székben, akkor a fiatalok előmenetele bedugul” – mutat rá egy lehetséges konfliktusra Bokor Attila. Megoldás lehet, ha elválasztják az életkort a fizetéstől és pozíciótól. A brit távközlési óriás, a BT például lehetővé teszi korosabb vezetőinek, hogy kisebb felelősséggel folytassák a munkát.

Nem véletlen, hogy a pozitív példák között ennyi nagy-britanniai cég szerepel, ott ugyanis tudatosan bátorítják az idősek alkalmazását. A másik éltanuló Finnország, ahol 1998-ban országos programot indítottak az öregedés kezelésére; azóta számos vállalat alkalmaz praktikákat a nyugdíjasok megtartására (Életerősítés – Figyelő, 2007/40. szám).

Egy 55 éves portréja 2030-ból

● Még nem gondol a nyugdíjra, akár 10–20 aktív év is előtte van, de a nagy hajtást már megelégelte
● Megkereste azt a pénzt, amit életében akart, karriert csinált egy vagy két területen, és most szívesen kísérletezne; kész új dolgokat tanulni, lépést akar tartani a világgal
● Szeretné magát kipróbálni máshol is, hobbijában vagy a szociális segítő munka területén, nem akar napi tíz órát egy irodában ülni
● Esetleg több területen dolgozna egyszerre, csökkentett munkaidőben, vagy tanácsadóként maradva régi munkahelyén
● Igaz, eközben gyereke még egyetemista, s neki kell gondoskodnia idős szüleiről, tehát szüksége van munkajövedelemre, ha nem is akkorára, mint korábban



Ha valahol szép számmal dolgoznak ötvenes, hatvanas, sőt hetvenes éveikben járó kollégák, az szinte minden vállalati terület újragondolását megköveteli. A brit személyzetisek szervezete, a CIPD azt javasolja, hogy a cégek kezeljék holisztikusan az időseknek adott „csomagot”, beleértve ebbe – a fizetésen és a béren túli juttatásokon kívül – a munkakörnyezetet és munkavégzési módokat, a tréning- és karrierlehetőségeket, az elismerést és a szabadidőt is. Egy hatvanas alkalmazott ugyanis nem feltétlenül több fizetést vagy előléptetést akar – lehet, hogy boldogabbá teszi őt egy hosszabb szabadság.

Egy nagyszülőkorú dolgozó nem feltétlenül tud vagy akar évi 12 hónapban napi 8 órát hajtani. Az Abbott Laboratories amerikai egészségügyi gyártó az időseknek négynapos munkahetet, vagy évi 25 nap pluszszabadságot engedélyez. Igény lehet az olyan rugalmas megoldásokra is, mint a távmunka, a részmunkaidő, a projektjellegű feladatvégzés, a job sharing. Az aktív életkor és a nyugdíj közötti fal is felpuhulóban van; sokféle átmenet képzelhető el, a fokozatos nyugdíjba vonulástól az alkalmanként egy-egy projektre való visszatérésig. A BT lehetőséget ad az idősebb dolgozóknak, hogy egy „sabbaticalon”, azaz hosszabb fizetés nélküli szabadság keretében próbálják ki, mihez kezdenek majd magukkal a nyugállományban, esetleg önkéntes munkát végezzenek.

Az idős munkavállalókat is érdemes differenciáltan kezelni – elvégre egészen más karriertervei vannak egy 50, illetve egy 75 éves dolgozónak. Ahol pedig ez megoldható, ott hasznos a juttatásokat az összes korosztálynak biztosítani a cégnél: a rugalmas megoldások a fiatalok elégedettségét, lojalitását is növelik.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200