brusszel


Kütyük az egészségért

Telefonok és tabletek védelmeznek minket
Figyelő Online - Figyelő
2012.04.11  14:15   
mail
nyomtatás
Számtalan informatikai újdonság segítségével vigyázhatunk életünkre. Az idős emberek felügyeletére is több internetes eszközt fejlesztettek.
Ki gondolná, hogy egy telefonon futó program pótolhatja az orvosi segítséget? Pedig az iPhone telefonjának köszönheti az életét az amerikai Dan Woolley, akit a 2010. januári nagy földrengés temetett a romok alá egy haiti hotelben, s azóta Unshaken címmel sikeres könyvet is írt kalandjairól. Woolley okostelefonjára pár egyszerű egészségügyi alkalmazást letöltve mérte fel, hogy sérülései milyen ellátást igényelnek, mit tegyen a sokkos állapot elhárításáért. Ez sokat segített neki, hogy kivárja a 65 óra múlva érkező mentőket.

SOKASODNAK
De más példa is akad: az ausztráliai Victoria állam mentőszolgálata szintén készített egy alkalmazást, amely a mesterséges újraélesztést is bemutatja videók segítségével, így az is tud segíteni vészhelyzetben, aki már elfelejtette az elsősegély-tanfolyamon tanultakat. Lapzártánk után mutatják be az iKórlap nevű magyar iPad- alkalmazást is. A Hospitaly Kft. és az Optisoft Nyrt. közös fejlesztésével a háziorvosok elérhetik betegeik kórtörténetét, gyógyszereik adatait évekre visszamenőleg. A vészhelyzetek elhárítása, az adatok jobb kezelése mellett a betegek és idősek távfelügyeletében tölthetnek még be fontos szerepet az új technológiák. Manapság a távfelügyeletet még egy csuklóra erősíthető pánikgombbal oldják meg, amely kapcsolódik a mobilhálózathoz. A Berg Insight tanácsadó cég adatai szerint 2011 végén összesen még csak 2,2 millióan használtak világszerte valamilyen távfelügyeleti egészségügyi eszközt. Ezek közül is csak 570 ezernek van beépített mobilkapcsolata, de a Berg Insight 2016-ra 2,5 millió ilyen eszközt prognosztizál.

Dan Woolley a romoknál.Applikációk segítették megmenekülését. Fotó: Profimedia-Corbis

A fenti cég adataiban sem szerepelnek ugyanakkor az okostelefonok és táblagépek alkalmazásai, applikációi. Ám ezek hardverei ma már nagyobb megbízhatóságot és számítási kapacitást nyújtanak, így egészségügyi, főként diagnosztikai feladatokat is rájuk lehet bízni. Bluetooth adatkapcsolattal, vezeték nélkül tudnak mobilkészülékekhez kapcsolódni, a neten pedig valós időben továbbítanak adatot. <#zaras_figyelo#>

SEGÍT A FELHŐ
Idős emberek felügyelete mellett mentések során is fontos lehet, hogy a vizsgálati eredményeket szakértők akár távolból is monitorozhatják. Az eddigi ilyen rendszereket készítő nagyvállalatok szinte kizárólag az orvosi, kórházi felhasználásban gondolkodtak, és nem adták meg a lehetőséget, hogy beteg vagy idős rokonaink gondját viseljük segítségükkel. Ám például az amerikai Independa cég egy androidos táblagépet alakított át távfelügyeleti központtá, amely a mérőműszerek adatait a számítási felhőbe, a Google Health szervereire továbbítja, így azt az engedéllyel rendelkezők folyamatosan kontrollálhatják. Akár azt is be lehet állítani, hogy figyelmeztessen a gyógyszerek bevételére, és mindazt számon tartsa, amit az érintőképernyőn nem túl macerás dokumentálni. Beállíthatók, hogy mikor akar az aggódó családtag üzenetet kapni. Ha például egész nap nem nyílt ki a hűtő ajtaja, gyanús lehet.

De már nem csak az ismeretlen start-up cégek foglalkoznak a területtel: az SAP informatikai óriás nemrég mutatta be saját egészségügyi megoldását. Ennek segítségével a páciensek mobileszközzel elküldhetik a pillanatnyi egészségügyi állapotukról szóló adatokat orvosuknak. Ezekre újabb, egyéni kezelési tervet kaphatnak, kapcsolódó oktatási tartalmat érhetnek el, vagy akár értesítést is kérhetnek a családtagok a mobiltelefonjukra, ha a beteg elfelejti bevenni a gyógyszerét.

Egészségőrző, felügyelő és vészjelző megoldások

AirStrip
Az orvosok a kórházi mérőműszerek eredményeit követhetik nyomon okostelefonon vagy tableten, így akár távollétükben is tanácsot adhatnak az ápolóknak, kollégáknak például a beteg nem várt reakcióival kapcsolatban. A mobildiagnosztika egyik úttörője 2011 novemberében kötött 4,3 millió dollár értékben hároméves megállapodást az ötödik legnagyobb amerikai biztosítóval, a Catholic Healthcare Westtel, hogy annak 32 kórházában kezdik használni az alkalmazásaikat. Már a GE Healthcare-rel is leszerződtek: a cég műszereit alkalmassá teszik az AirStrip rendszerén keresztüli adatszolgáltatásra.

CardioDefender
Az amerikai Everist Genomics kütyüje és az azt kiegészítő mobilos applikációja a kórházi eszközökkel megegyező minőségű EKG-adatokat tud biztosítani, egyszerűbben és olcsóbban. Az egyre kifinomultabb matematikai modelleknek és statisztikai adatoknak köszönhetően következtetni tudnak a várható problémákra, betegségekre, így ezeket eredményesebben lehet megelőzni. Eddig az ilyen fejlett EKG-berendezésekhez csak kevesen jutottak hozzá a nagy kórházi költségek miatt.

Cellnovo
Néhány hónapja jelent meg a világ első, valós idejű távfelügyeletet is lehetővé tevő cukorbetegség-menedzselő rendszere. A készülék egy inzulinpumpából és egy vezeték nélküli, érintőképernyős központi egységből áll. Az 1-es típusú cukorbetegséggel együtt élőknek jelent segítséget a pumpás megoldás; a készüléket a testre szerelve az folyamatosan ellenőrzi a vércukorszintet, és inzulint juttat be a szervezetbe, amikor arra szükség van. A Cellnovo nem egy előre beállított program szerint juttatja be az inzulint, hanem a folyamatos méréseknek megfelelően, így a betegeknek kevésbé kell szigorú napirend szerint élni. Sőt, az adatokat mobilhálózaton valós időben továbbküldi a gép, így, ha baj van, azonnal segítséget lehet küldeni.

Healthmash.com
A magyar WebLib Kft. fejlesztése egy egészségügyi kereső és tudásbázis. A tudományos kutatók mellett gyakorló orvosok és érdeklődők számára ad képet a kereséseikhez kapcsolódó gyógyászati fogalmak rendszeréről. A tanulmányok, tesztek, diagnózisok, kezelési módok és gyógyszerek szinte átláthatatlan rengetegében segít eligazodni. Hogyha nem is ismerjük a jó keresőszót, csak a témakört, akkor is megtaláljuk a fontos és releváns (nem pedig áltudományos csodaszereket hirdető) információkat.

iHealth
Vérnyomásmérő is rendelhető már az Apple-höz. Ez a mérési eredményeket a telefonunkon tárolja, és így könnyebben előkereshetők vagy megoszthatók, méghozzá automatikusan. Akár a kezelőorvossal is.

Okos karkötő
A telefonkiegészítőket kínáló Jawbone cég Up nevű karkötője a nap minden percében méri, hogy mennyit mozogtunk. Akár rezgéssel figyelmeztet, ha túl sokat ültünk egy helyben, és nyilvántartja, mennyit aludtunk. A kapcsolódó telefonos applikáció étkezési tanácsokat is ad, állapotunknak megfelelően.

Skylight
Mikroszkóphoz készítettek okostelefon-adaptert fiatal amerikai mérnökök. A Kickstarter.com közösségi finanszírozó oldalon indult projekt a mikroszkópos vizsgálatokat teszi olcsóbbá. A fejlődő országokban így a vidéki háziorvosok egy egyszerű mikroszkóp alá téve a mintát okostelefonjukkal le tudják fotózni, és el tudják küldeni távoli szakembereknek.

Virtual Signs
Csupán az iPad felénk néző gyengécske kameráját használja a pulzusunk és a légzésünk számlálására a Philips fejlesztése. Az alkalmazás a bőrszínünk apró változásait nézi, illetve a mellkas mozgásának figyelésével oldja meg a feladatot, meglepően pontosan.

Az efféle rendszerek elterjedését eddig az gátolta, hogy szigorú szabványoknak kell megfelelniük az egészségügyi eszközöknek. A szektorban pedig a mai napig lassabb az innovációk terjedése, ez a komoly biztonsági igény miatt érthető is. De a jég megtört: januárban az Egyesült Államok Szövetségi Gyógyszer- és Élelmezésügyi Hatósága (FDA) elfogadta az első okostelefon-alapú diagnosztikai eszközt, az Everist Genomics EKG-berendezését. (Néhány megoldást külön is bemutatunk.)

Az okostelefonok processzorait gyártó Qualcomm AliveCor prototípusa a tokján tartalmaz ujjainknak érzékelőt, amellyel a méréseket elvégzik. Bár a készülék még nem vásárolható meg, és nincs FDA-jóváhagyása sem, de életet már mentettek vele: egy Eric Topol nevű utas ezzel állapította meg egy repülés során rosszul lett utastársánál, hogy infarktusa van. Emiatt kényszerleszállást hajtottak végre, és sikerült megmenteni a beteg életét.

EGY KIS SCI-FI
Az űrhajósokhoz nem lehet mentőt küldeni. A NASA legújabb fejlesztése egy olyan kapszula, amelyet az asztronauták bőre alá ültetnének be. Ebben több kamrácska van gyógyszerekkel megtelve, amelyek akkor kerülnének a véráramba, ha a szenzorok egy bizonyos molekula hiányát vagy túlzott jelenlétét érzékelik. A rákos betegeknél egy ilyen rendszer segítségével a tumor közepébe lehetne a kemoterápiát irányítani.

A kiterjesztett valóság (Augmented Reality, AR) is kaphatna egészségügyi feladatokat az Európai Űrügynökség szerint. A valós és a virtuális kép összehozásával akár műtéti beavatkozásokat is instruálhatnának a szakemberek.

Bár akadnak zsákutcák is: a kütyüimádó Japánban 20-30 éve még úgy gondolták, hogy segítő robotokkal benépesített otthonokban, önállóan élhetnek majd a nehezen mozgó idősebbek is. A legnagyobb robotfejlesztő, a Tmsuk például méteres házi segítő modellje viszonylag alacsony, 100 ezer dolláros árával és az ehhez kapcsolódó bérleti programmal együtt sem volt működőképes.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200