brusszel


Rosszkedvük nyara

Tarthatatlan nővérsors
Figyelő Online - Figyelő
2012.04.11  14:06   
mail
nyomtatás
Másod- és harmadállás vállalásából tengődnek itthon az ápolónők, miközben szaktudásukat jól megfizetik a fejlett országokban. Jelenleg 5-6000 nővér hiányzik a hazai kórházakból.
Mitől lenne jó kedve? – kérdez vissza Éva, az egyik fővárosi kórház onkológiai osztályának nővére. „Nincs elegendő kötszer az osztályon, magunk göngyöljük a vattabucikat, s nem mellesleg halálos betegekkel foglalkozunk” – fakad ki azután. Tizenkétórázik havi nettó 80 ezerért. Nemrég tért vissza gyesről; a férje nem a szakmájának megfelelő állásban van, rosszul keres, és ott a lakáshitel. „Most a Rókusba megyek. Hetente kétszer éjszakai műszakot vállalok a krónikus osztályon, valamiből meg kell élni” – mondja még búcsúzóul.

Egészségügyi dolgozók tüntetése. Megélni havi nettó 115 ezerből. Fotó: MTI

Nővérsors 2012 márciusában, Magyarországon. Ám benne van az egészségügyi ellátás egésze, a katasztrofális munkakörülmények, a rossz fizetések, az ágazat átalakításának nyűgével terhelt intézmények világa. És benne van az állami kézbe került fővárosi és megyei kórházak menedzsmentjének bizonytalansága, amelyek már nem merik nagyobb tételben megvásárolni a gyógyításhoz szükséges eszközöket, hiszen csak megbízottként dolgoznak, hamarosan pályázattal döntenek a főigazgatói posztokról. És persze Éva mondataiban benne van az állapota miatt kiszolgáltatott beteg is.<#zaras_figyelo#>

FELZÁRKÓZTATÁSI PROGRAM
„Nem tudni, képes-e elűzni az ápolónők rosszkedvét a nyártól beígért 15-20 ezer forintos béremelés.  Az évtizede változatlan 80-120 ezres jövedelemhez képest ugyan szép az ugrás, ám a havi megélhetést tekintve már korántsem az. Általános, hogy másod- vagy harmadállást vállalnak a munkatársaim, mert közülük minden második családfenntartó, vagy azért, mert elvált, vagy mert a férje munkanélküli” – nyitja ki a közelképet nagytotállá Babonits Tamásné, a Péterfy Sándor Utcai Kórház ápolási igazgatója. Pedig a Péterfy az átlagosnál jobb helyzetben van, 15-20 százalékkal magasabbak a fizetések a besorolási minimumnál, a havi átlagjövedelem nettó 115 ezer forint.

Lehetőségek Nyugaton
Anyagi gondok és a nyelvtanulás lehetősége késztette négy éve egy dél-londoni házi gondozói munka elvállalására a most 27 éves Nagy Zoltánt. „A közvetítő cég pár nap alatt elvégezte a papírmunkát, s nagyon gyorsan utazhattam.” Először fél évre szegődött el, s azalatt annyi pénzt gyűjtött össze, hogy kifizette az itthoni adósságait. Ám rövid itthoni tartózkodás után újra a szigetország egyik demens betegeket gondozó szanatóriumában kötött ki, ahol másfél év alatt az osztályvezetői gondozói tisztségig vitte. „Mivel édesanyám itthon munka nélkül maradt, őt is kivittem, s bár csekély az angolnyelv-tudása, azonnal munkát kapott. Azóta is egy egészségügyi intézet mosodájában dolgozik, az öcsém pedig kukta a konyhán. Jól érzik magukat; odakint megbecsülik, ha valaki jól dolgozik.”   Nagy Zoltán újra itthon van, másodéves a mentőtiszti főiskolán, mellette félállásban az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik, és klinikai tolmácsolást is vállal a nálunk tanuló külföldi egyetemistáknak. „Annak ellenére, hogy a családom kint van, én szeretnék itthon maradni. Nagyon vonzó számomra, hogy egy mentőtiszti diplomával idehaza félig-meddig orvosi munkát végezhetnék.” Még két és fél éve van hátra a diplomavédéséig, abban bízik, hogy addig tényleg lesz kedvező változás a hazai egészségügyben. Tűrhetetlennek tartja, hogy egy teljes munkaidőben dolgozó mentőápoló 80-100 ezer forintot visz haza, míg az angoloknál a betanított munkás kap 500 ezret. Nem kedvtelésből utazgat az esztergomi kórház mozgásszervi rehabilitációs osztálya és egy osztrák család otthona között a 33 éve egészségügyi szakdolgozói képesítést szerzett Tallósi Mónika. „Megélhetési gondok miatt kényszerültem arra, hogy két hetet itthon töltsek, a másik kettőt Ausztriában. Odakint egy osztrák családnál vállaltam betegápolást, akiktől az itthoni keresetem dupláját és teljes ellátást kapok.”

„A közelmúltban bejelentett béremelés elindíthat egy felzárkóztatási programot. Különösen azért gondoljuk így, mert az egészségügyi államtitkárság új közalkalmazotti bértáblát dolgoz ki. Ugyan jelképes a nyárra ígért béremelés mértéke, de ha hozzátesszük, hogy 2002 óta nem volt központi béremelés az ágazatban, reménykedünk” – mondja Balogh Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara Ápolási Tanszékének vezetője, a szakdolgozói kamara elnöke. Mégsem teljes az öröme, ugyanis most csak a szerényebb végzettségűek jövedelme nő, a diplomás szakdolgozóké nem, és ez komoly feszültséget okoz a munkahelyeken. Hiszen a többletjövedelmet garantáló műszakpótlék miatt sok diplomás vállalja az ágy melletti munkát. Most előfordulhat, hogy a kevésbé iskolázott kollégája többet visz majd haza a borítékban.

Az adatok megtekintéséhez kattintson!

ÓRIÁSI LETERHELTSÉG
Iszonyú az ápolók leterheltsége, hiszen 5-6000-en hiányoznak a kórházakból. S amíg a 2000-es évek elején a környező országok magyarlakta településeiről évente 600-800 szakképzett dolgozó keresett munkát nálunk, ma már jó, ha 30-40. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az ápolónők átlagéletkora egyes területeken 53 év fölött van, és nincs utánpótlás. „Legnagyobb a hiány a műtős, az aneszteziológiai és intenzív terápiás asszisztensek, a pszichiátriai és az onkológiai szakápolók körében – avat be gondjaikba az elnök. – Van olyan onkológiai osztály, ahol már csak általános szakápolók vannak, akiknek nincs onkológiai szakvégzettségük.” Ennek oka, hogy 2007–08-ban szétverték a korábban jól működő képzési rendszert, a 12 állami szakképző iskolából csupán kettő maradt a fővárosban. A gyógyításhoz szükséges személyi feltételeket előíró rendeletbe nem kellő hangsúllyal került be a speciális ápolói szakképesítés. Eközben a korábban képesítést szerző ápolónők nyugdíjba mentek, vagy nem bírva a terhelést, jobb pénzért a hipermarketek álláskínálatát fogadták el. Sokan pedig külföldön vállaltak munkát, az itthoni keresetük öt-hatszorosáért. Évente 400-500 szakképzett ápolónő hagyja el az országot, ez további terhet rak az itthon maradókra. A kamara elnöke bízik Szócska Miklós államtitkár ígéretében, aki rendvágást ígért az ápolóképzésben. „Szükség van diplomás munkatársakra, de az nonszensz, hogy csupán egy évvel kevesebb idő kell a szakápolói végzettség megszerzéséhez: érettségi plusz három év, így sokan inkább a főiskolát választják” – mondja Balogh Zoltán.

Ezzel együtt is az egykor elitnek tartott ápolónői szakma most is vonzó, ez a képesítés ugyanis biztos megélhetést garantál a fejlett uniós országokban. Így a szétvert állami iskolák feladatát hamarosan átvették a különféle formában működő képzőhelyek. Az alapítványi Pannon Kincstár Gimnáziumban például jelenleg hatvanan tanulják az ápolás fortélyait, de népszerű a fogászati asszisztens és a szociális szakképzés is – tudom meg Varró Éva igazgatóhelyettestől. Náluk a 18 hónapos felnőtt ápolói képzésre érettségizettek jelentkezhetnek, a havi tandíj 25 ezer forint. „Hallgatóink 70-80 százaléka az egészségügyben dolgozik képesítés nélkül, vagy munkanélküli, ők a biztos elhelyezkedés tudatában jelentkeznek hozzánk” – mondja.

Csakhogy a képesítést szerzők többsége külföldre kacsingat. Számos munkaközvetítő cég nemcsak kecsegtető fizetést ígér például Németországban, de ingyenes nyelvtanulást is garantál.

KÓRHÁZI KÖZMUNKÁSOK
Így aztán elsősorban Közép-Magyarország kórházaiban kénytelenek segédápolókat, ápolási asszisztenseket alkalmazni, akik bár fehér köpenyesek, de szakmai segítséget nem jelentenek a túlterhelt szakápolóknak. „A három éve indított közmunkaprogram keretében évente 200 közmunkást foglalkoztattak a kórházak, a Péterfybe nyolcan jelentkeztek. Ám közülük egy maradt a pályán, hiszen sokan nem tudták, milyen feladatra vállalkoztak. Ha az erre fordított fejenkénti egymillió forintot az iskolarendszerű egészségügyi képzés megújítására vagy a jövedelmek kiegészítésére használták volna, nagyobb eredményt értünk volna el” – állítja Babonits Tamásné.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.