A nemzetközi hátterű, de nálunk is próbálkozó utazásszervező cég, a TVI Express pilótajáték-gyanús tevékenységet folytat.
Fantasztikus üzleti lehetőségeket ecsetelt egy ötvenperces web-konferencián a TVI Express egyik magyar vezető partnere. A hivatalosan utazásközvetítésre alapított nemzetközi szervezet cégbemutatóját múlt szerdán tucatnyi érdeklődő, köztük a Figyelő munkatársa követte. A mondanivaló az volt, hogy a világban túl sokan feleslegesen boldogtalanok a munkájuk miatt, holott egyszerűen, kevés energia befektetésével is lehet gyorsan, milliókat keresni.
Illusztráció: Dániel András
Ezúttal kérdezni is lehetett, pedig több blogger is arra panaszkodott, hogy más csoportok előadásain a szervezethez való csatlakozás előtt nem engedték meg az effajta érdeklődést. A XXI. századi technikát kiválóan alkalmazó férfi előadó viszont igyekezett megfelelni a megfontoltabb hallgatóság igényeinek. A közönség egy kritikus tagja egyenesen nekiszegezte a kérdést: „Ez valamilyen pilótajáték?” A válasz az volt, hogy természetesen nem erről van szó, hiszen a TVI Express legális, igazi szolgáltatásokat értékesít. Az előadó egyébként heti háromszor tart efféle online eseményeket, emellett offline is aktív: hetente egyszer egy budapesti cím alatt toboroz tagokat.
CSALOGATÓ AJÁNLATOK. Az indiai–angol befektetőcsoport által alapított vállalkozás – honlapjának közlése szerint – mindössze egy éve jött létre. Azóta példátlan módon 600 ezren léptek be hozzájuk. A magyar tagok száma pontosan nem ismert. A webes előadáson az hangzott el, hogy a három itthoni csoporthoz körülbelül 1,5 ezren csatlakoztak, de egy Figyelőnek nyilatkozó, a hálózatot ismerő forrás úgy tudja, már 7,5 ezernél is többen vannak. Ez nem meglepő, hiszen az embereket csalogató ajánlat egy mindössze 250 dolláros belépési és 25 dolláros adminisztrációs díjról szól, amiért egyhetes luxusnyaraláshoz és örökös tagsághoz juthatunk. Ennél többet viszont nem nagyon lehet megtudni a szolgáltatásokról. Nincs információ arról sem, milyen feltételekkel és hová lehet „ingyen” elutazni.
Figyelmeztetések
IRREÁLIS ÍGÉRET. Molnár Judit, az OTP Travel
ügyvezető igazgatója úgy véli, a TVI Express által a körülbelül 60 ezer
forintos tagdíjért kínált luxusnyaralás teljesen irreális. Emellett a
tagságnak ígért kedvezményes utazásokról és saját online foglalási
rendszerről is csak mendemondák keringenek.
BIZONYTALAN TERMÉK.
Az expertmlmreview.com multi level marketing lehetőségeket értékelő
internetes oldal is megvizsgálta a TVI Express modelljét, s egyenesen a
csalás kategóriájába sorolta azt, hiszen nincs tisztán kivehető termék a
rendszer mögött.
ÉLETKÉPTELENSÉG. A hasonló szolgáltatások
megfigyelésével is foglalkozó Citizen Corps portál tanácsadói
figyelmeztetést adtak ki, aggályosnak tartva a hosszú távú befektetés
legalitását és életképességét.
PARTNERBLÖFF. A TVI Express
partnerként tünteti fel a Hiltont és a Malévet, de egyik társaságnál sem
tudnak a cégről.
A cégbemutatót meghallgatva, és a hivatalos honlapot böngészve valódi terméknek csak a morzsái fedezhetők fel, s nem is ezen van a hangsúly. A hazai és nemzetközi prezentációk azzal is kevéssé foglalkoznak, hogy a cég miből él. Kérdés, van-e a tagdíjon kívül más jelentős bevétel, hiszen TVI-s utazást csak a tagok vehetnek, külső vásárlóknak nem elérhető a kínálat.
A magyar jogszabályok szerint illegális pilótajáték az, amikor a tagok jövedelme elsősorban más fogyasztóknak a rendszerbe való bevonásából ered, nem pedig termék vagy szolgáltatás eladásából. Aggályos még, hogy nincs információ arról sem, miként lehet kilépni. Pedig – amint azt Tonk Emil, a Magyar Marketing Szövetség alelnöke is hangsúlyozza – fontos garanciális elem, hogy a befizetők bizonyos időn belül meggondolhassák magukat, és következmények nélkül visszaléphessenek. A szakember szerint egyébként pilótajátékra olyan esetben kell gyanakodni, amikor a kínált áru nehezen megfogható, és irreálisan magas a belépési díj. Továbbá ilyenkor az értékesítési és bónusz jövedelem nem a forgalommal, hanem a belépőkkel arányos. A Figyelő ezekkel a kérdésekkel telefonon megkereste a TVI Express angliai központi kirendeltségét, azonban kétszer is csak az ügyfélszolgálatig jutottunk.
A TVI Expressről, többek közt a befizetett pénz útjáról, további részleteket a Figyelő hetilap friss, 2010/7-ik számában olvashat.<#zaras_figyelo#>Ott nem tudtak nekünk válaszolni, ezért azt mondták, hogy az illetékeshez kapcsolnak, de ezután öt perc elteltével sem jelentkezett senki. A cég honlapján található e-mail címen is próbálkoztunk, ám lapzártánkig nem érkezett válasz.
ZAVAROSBAN HALÁSZVA. Furcsa körülmény, hogy a társaság székhelye sem egyértelmű. A honlapja egy London közeli címet jelöl meg telephelyként. Internetes források – például a Citizen Corps portál (lásd a Figyelmeztetések című írást) – viszont úgy tudják, a cég vezetőit Indiában kell keresni, de az indiai kirendeltség megadott címét nem találtuk a térképen. Az ismeretlen alapítók Cipruson jegyeztették be a vállalkozást, ami nem teszi átláthatóvá a működést. Ezzel kapcsolatban a honlapon Ciprus EU-tagságával és politikai stabilitásával igyekeznek megnyugtatni a tagokat.
A befizetett pénz sorsa is kétséges. Regisztráció nélkül ugyanis nem lehet megtudni, hová kellene befizetni a kért 275 dolláros összeget. Egyik forrásunk szerint két módja van a tagság vásárlásának. Egyrészt az internetes belépés után egy bankszámlaszámra lehet utalni a pénzt, de fizethetünk készpénzben is a minket beszervező mentornak, aki később elintézi nekünk a klubtagságot. A Figyelő által meghallgatott előadáson a szervező állította, számlát is tud adni. Arról, hogy ezt milyen cég miről állítja ki, már nem szólt a fáma.
Forrásunk tapasztalata megegyezik az internetes véleményekkel, miszerint az új belépők beszervezése után járó bónuszokat kifizetik. Egy embernek mindössze két másikat kell rávenni a csatlakozásra, ezután automatikusan „utazik a mátrixokban”, és jutalmat kap. Az első fázis (utazó tábla) befejezése után máris 500 dollár üti a markát. Ekkor az express táblába sorolódik be, s már nem is kell új embert beszerveznie, kizárólag az „alatta dolgozók erőfeszítései” révén lépked felfelé a csúcsig, ahol akár többször is 10 ezer dolláros jutalmat kap. Egy magyar szervező a honlapjára átutalási bizonyítékot is feltöltött, eszerint 2 millió forintnak megfelelő bónuszt utaltak ki egy tagnak. A dokumentumból kitűnik, hogy a TVI pénzét a szintén ciprusi Marfin Laiki Bank kezeli. A cég ajánlatában egyébként egy tagoknak szóló, MasterCard típusú bankkártya is szerepel. Erre vonatkozó kérdésünkre a ciprusi bank nem válaszolt.
NEM TUDNAK RÓLUK. A TVI-t nem ismerik olyan cégeknél, amelyeket pedig partnerként neveznek meg az előadásokon. A Hilton szállodaláncnál kategorikusan cáfolták, hogy együttműködnének a TVI Express-szel. Margittai Zsófia, a Hilton Budapest marketingvezetője elmondta, már hallottak arról, hogy a nevükkel példálóznak a toborzáshoz használt anyagokban. „Most vizsgáljuk, milyen jogi lépéseket tehetünk ez ügyben. A két fővárosi szálloda vezetése már fel is keresett egy ügyvédet.” A Malévnál sem tudnak a TVI-ről, s a kommunikációs osztály úgy tájékoztatott, nem fogadják el a vállalkozás állítása szerint utazásra jogosító vouchereket.
A TVI internetes reklámjaiban más megtévesztés is felfedezhető. Egyebek közt milliárdos amerikai befektetők nevét és arcképét tüntetik fel úgy, mintha tagjai lennének a szervezetnek. Megtalálható ott Warren Buffett és Donald Trump amerikai üzletember, valamint Bill Clinton volt amerikai elnök neve is.
A Gazdasági Versenyhivatalhoz már érkezett panasz pilótajáték gyanújával. Mihálovits András szóvivő azt mondta, márciusban döntenek majd arról, kivizsgálják-e az ügyet. Hangsúlyozta, nem jelenthet kibúvót, hogy nincs Magyarországon regisztrált szervező vállalkozás. Ugyanis ha egy cég nálunk gazdasági tevékenységet folytat, akkor meg kell felelnie a hazai jogszabályoknak.