brusszel


Amerikai álom

Magyarként az Egyesült Államokban
Figyelő Online - Figyelő
2012.02.28  12:22   
mail
nyomtatás
Mind több honfitársunk vállal munkát a tengerentúlon. Kijutni sem egyszerű, legalább ilyen nehéz azonban a beilleszkedés, az íratlan játékszabályok feltérképezése. A kulturális sokkot szinte lehetetlen megúszni.
Közel négy évet töltött Péter, egy 32 esztendős közgazdász az egyik amerikai pénzügyi szolgáltató budapesti irodájában, mielőtt a New York-i központba került. Nagy várakozásokkal indult útnak, már csak azért is, mert Magyarországon korábban sokszor úgy érezte, hogy el van zárva bizonyos információktól, s ezekhez csak a tengerentúlon lesz módja hozzáférni. Azonban érkezése után sem árasztotta el az áhított információtömeg. Idővel aztán kiderült, hogy csak rossz helyen kereste: „Az itteni vezérlő erő a kollégák tudás-cserekereskedelme. Ez a rendszer tőlünk, magyaroktól kulturálisan távol áll, mi inkább a felülről jövő irányításban és tervezésben gondolkodunk” – állapítja meg a szakember.

Fotó: Getty Images

A kapcsolatépítés és a kommunikáció Amerikában a multikulturális munkakörnyezet okán is fontos. Itthon például a pénzügyi területen dolgozó kollégák általában hasonló háttérrel rendelkeznek – sokszor ugyanarra az egyetemre is jártak –, a közös nevező voltaképpen adott. Egy-egy amerikai munkahelyi teamen belül azonban már több a különbség, mint a hasonlóság. Mivel hiányzik a közös alap, semmit nem lehet köztudottnak, magától értetődőnek feltételezni. „Ugyanakkor arra sincs idő, hogy mindig mindent a legapróbb részletekig egyeztessünk, sőt, a kollégák idejének fecsérlése főbűnnek számít. Minden e-mailt, előadást, megbeszélést a lényeggel, a punchline-nal kell kezdeni, egyébként olvasatlan lesz a levél vagy kiürül a terem” – tapasztalta Péter.

A kapcsolatépítés, azaz a networking fontosságát hangsúlyozza Urbán László is. A szakember összesen nyolc évet töltött az Egyesült Államokban. Tanulmányokat folytatott a University of Californián és a Princetonon, 1995 óta pedig vezető posztokat töltött be egyebek mellett a Világbanknál, az ABN-Amro Banknál, a Citibanknál, illetve legutóbb az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál (EBRD). <#zaras_figyelo#>

Mint mondja, Amerikában bevett dolog személyes ismeretségek révén eljutni egy-egy állásinterjúra, ebből azonban még nem következik egyértelműen az, hogy az illetőt automatikusan fel is veszik az adott posztra. Magyarországon ellenben sokan, akik ismeretségi alapon keresnek munkát, fel sem teszik maguknak a kérdést, vajon alkalmasak-e az adott pozícióra. „Amikor a fiam hazajött Amerikából, és vállalkozásba akart kezdeni, mindenkitől azt hallotta, hogy meg kell találni annak a módját, hogy hogyan lehet feketén, zsebbe fizetve üzletelni. Ezek a normák Magyarországon már olyan mértékben áthatják a társadalmat, hogy félő, egyszerűen baleknak nézik azokat, akik más értékrenddel indulnak, és ehhez tartják is magukat” – fogalmazott lapunknak Urbán László. Hozzáteszi: a rule of law Amerikában valóban működik, tehát ha egy szabályt törvény rögzít, akkor az megkérdőjelezhetetlen.

Urbán László. Amerikában a szabály megkerülhetetlen. Fotó: Figyelő archív

DOLGOZNI ÉS LÁTSZANI
Az amerikai vállalati hieararchia egyértelműen teljesítményalapú: mindig a maximumot kell nyújtani. Nincsenek garanciák, és ha valaki nem teljesít, jön helyette más, a személycserék rugalmasak és gyakoriak. Minár Eszter egy menekülteket segítő civilszervezetnél dolgozik. Mint mondja, az európai típusú szociális védőhálók itt jóval kevésbé feszesek: sokan félnek a munkahelyük elvesztésétől, mert adott esetben az az egész családra kiterjedő betegbiztosítás megszűnésével járhat. Emellett lényegesen nagyobb a verseny az élet minden területén: jellemzően több száz ember közül kell kitűnni egy állás megszerzéséért, de egy jó koncert- vagy mozijegyért is gyakran közelharcot kell vívni.

A multik jóvoltából már itthon is mind elfogadottabb a „nincs munkaidő, feladat van” szellemisége, viszont a tengerentúlon ez minden szektorban magától értetődő. Lényegesen kevesebb a szabadnap, és a munkaidő is hosszabb. Az állás értékére pedig már igen korán felhívják a figyelmet a szülők, akik a gyerekeiket nyári munkára ösztönzik.


Karrier a tengerentúlon
SPORTOLÓKNAK. Az amerikai munkaerőpiacra a legrövidebb út valamely kinti egyetemen keresztül vezet. Az itt ma megforduló magyar diákok túlnyomó többsége például sportösztöndíjjal került ki az Egyesült Államokba. Ez nem véletlen: az átlagosan évi 4 millió forintos tandíjat a legtöbb magyar család aligha tudná finanszírozni. Egyre több magyar élsportoló – úszó, vizilabdázó, teniszező – próbálja ki magát amerikai egyetemeken – köztük Kovács Ágnes vagy Kiss Balázs olimpiai bajnokaink.

HALLGATÓKNAK. Ha már kint tanult valaki, viszonylag könnyen boldogul a tanulóévek után is. Az amerikai egyetemek karrierirodákon keresztül sikerrel indítják útnak végzős diákjaikat a munkaerőpiacon. Rendszerint az egyetem utolsó éve előtti nyári szünetben olyan vállalatoknál próbálják szakmai gyakorlatokra elhelyezni a hallgatókat, ahol bedolgozhatják magukat teljes állású munkatársnak is. Ezek a nyári gyakorlatok külföldi diákok számára is elérhetők, és nagy előnyük, hogy nem igényelnek munkavállalási vízumot, hanem a már meglévő diákvízumok érvényesek. Ez azért lényeges, mert az előbbi típusú okmányt rendkívül nehéz megszerezni abban az esetben, ha „fresh off the boat” azaz mindenféle amerikai előélet nélkül érkezik valaki az Egyesült Államokba.

VÉGZŐSÖKNEK. Azért az itthon végzett friss- diplomásoknak sem lehetetlen kijutni Amerikába. A Hungarian–American Enterprise Scholarship Fund például a legtehetségesebb magyar diákokat egy 6–12 hónapos szakmai gyakorlat keretében amerikai vállalatokhoz közvetíti. Emellett megnyithatja a kinti vállalatok kapuit az Amerikában szerzett MBA-fokozat is, igaz, ez nem olcsó: egy kétéves, standard képzés költségei a 30–35 millió forintot is elérhetik.

MULTICÉGEK DOLGOZÓINAK. A legnagyobb esélyük talán azoknak a magyaroknak van, akik amerikai anyacég magyarországi leányvállalatánál dolgoznak, és ki tudják használni az irodák közötti exchange-programokat. Emellett a pénzügyi szektorban például gyakoriak a rövid, néhány évre szóló szerződések kezdő pozíciókban. Ennek tudatában érdemes az önéletrajzokat frissen tartani, és a fejvadászokkal rendszeres kapcsolatban állni, mert nagy a versengés a magas fizetésekkel és szakmai kihívásokkal járó pozíciókért. Nem ritka, hogy ezeket egy évvel a tényleges foglalkoztatás megkezdése előtt betöltik.



Emellett pedig nemcsak dolgozni kell tudni, de látszani is. Odakint jellemzően mindenki nagyon odafigyel arra, hogy milyen színben tűnik fel a környezetében. „Az amerikaiak nagyságrendekkel jobban elő tudják adni magukat, mint az európaiak, főképp, mint a magyarok. Ez a gyermekkortól tudatosan fejlesztett önbizalomból és jó kommunikációs készségből, valamint egy folyamatos bizonyítási kényszerből adódik” – sorolja Várady Gergő, aki két éve dolgozik a Google New York-i irodájában, ahol csapatával a Google Térkép fejlesztéséért felelős.

Az amerikaiak sokszor burkoltabban fejezik ki a mondanivalójukat, mint a magyarok vagy az európaiak. Olykor egy pozitívnak tűnő mondat valójában kritika, és ezt csupán abból lehet sejteni, hogy az üzenet nem nagyon pozitív. Az is előfordul, hogy egy nyilvánvalóan negatív megjegyzést is dicséretbe csomagolnak.

ELTÚLOZZÁK?
Egy magyar gyomra a túlhangsúlyozott politikai korrektséget sem könnyen veszi be. Bizonyos álláspontokat megfogalmazni már nem is lehet anélkül, hogy az illetőt meg ne bélyegeznék. Ennek tipikus példája a feminizmus: előfordul, hogy egy udvarias előreengedésre durva felmordulás a reakció. Ennek azonban lehet egy másik olvasata is: valóban nincs diszkrimináció. Mint azt egy honfitársunk megfogalmazta: „Vannak olyan extrém esetek, amikor túlzásba viszik a politikai korrektséget. De egy amerikai munkahelyen az az elvárás, hogy az emberek egymással tisztességesen bánjanak. Nem számít, hogy a kolléga fekete vagy fehér, férfi vagy nő, a lényeg, hogy ő elsősorban munkatárs. Szerintem Európában talán még nem jutottunk el idáig.”

Wells Hubert
Az ötvenes években mint fiatal természettudós és állatbarát dolgozott Homoki Nagy István filmrendező keze alatt Budapesten. Az 56-os forradalom után aztán Amerikába emigrált, Kaliforniába költözött. Los Angeles melletti farmján többek között oroszlánt, tigrist és leopárdot trenírozott hollywoodi filmszerepekre. A sikerre nem kellett sokáig várnia, a megbízások futószalagon érkeztek. Wells a forgatásokon együtt dolgozott Meryl Streeppel, Rex Harrisonnal és Robert Redforddal is. Magyarországra a mai napig majdnem minden évben hazalátogat, bár vegyes érzelmekkel vall otthoni benyomásairól: „A gazdasági különbségek egyre kisebbek Amerika és Magyarország között, de a magyarok között még mindig nincs összetartás. Az amerikaiak örülnek egymás sikereinek, ezt el kellene tanulnunk tőlük.

Turcsik Balázs
Fiatal teniszedzőként 2002-ben érkezetti New Yorkba szerencsét próbálni. Az első években egy klubban dolgozott, három év után már mint vezetőedző. Később saját akadémiát alapított amerikai üzleti partnerével. „Sosem éreztem úgy, hogy hátrányt jelentett volna az, hogy külföldi vagyok. A legtehetősebb tanítványaim sem érzékeltették társadalmi vagy anyagi fölényüket” – mondja. Turcsik akadémiáját jelenleg olyan New York-i dinasztiák sarjai látogatják, mint a Rockefellerek, illetve a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi alapkezelője, az Och–Ziff Capital Management vezetői és családtagjaik. Legnagyobb kihívásként Turcsik az emberi kapcsolatok hiányát emliti. „Magyarországon a tanítványaimmal és a szülőkkel sokszor baráti viszony alakult ki közöttünk, itt azonban ilyenről szó sem lehet. Az edzések jó hangulatban, profi módon működnek, de utána mindenki megy a maga dolgára. A távolságtartást és a felületes kapcsolatokat máig nem tudtam megszokni.”





Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.