Dennis Tito (2001), amerikai üzletember
Mark Shuttleworth (2002), dél-afrikai informatikus-vállalkozó
Gregory Olsen (2005), amerikai üzletember és tudós
Anousheh Ansari (2006), első női űrturista, iráni származású amerikai üzletasszony
Charles Simonyi (2007), magyar származású amerikai szoftverfejlesztő
Richard Garriott (2008), amerikai számítógépjáték-fejlesztő
Charles Simonyi (2009)
A következő, 7. űrturista valószínűleg Guy Laliberté, a Cirque du Soleil alapítója és vezetője lesz, aki várhatóan 2009 szeptemberében látogat majd el a Nemzetközi Űrállomásra.
Simonyi kétszer is megjárta a világűrt (fotó: MTI/EPA)
A Virgin Galactic 2010-től innen indítaná az űrturistáit. Eddig világszerte több mint 250 érdeklődő jelentkezett (fejenként több mint 20 ezer dollár előleget befizetve) a 200 ezer dollárra becsült űrutazásra, amely valójában egy két és fél órás utazás lenne egy négyszemélyes SpaceshipTwo rakéta-repülőgéppel: az utasok 15 percet töltenek el az űrben, és mindössze 5 percet a súlytalanság állapotában. Az összegbe beletartozik egy háromnapos kiképzési program is. A tervek szerint az elkövetkezendő öt évben az űrbe körülbelül 3000 turista látogat majd el. Az űrutazásokra már az interneten foglalhatunk repülőjegyet, vagy pedig világszerte a társaság 29 akkreditált ügynökségénél.Richard Branson bemutatja a Virgin Galactic új űrrepülőgépét a SpaceShipTwo-t (fotó: MTI/EPA)
Ugyancsak az űrturizmus beindítását tervezi a SpaceX (Space Exploration Technologies) vállalat, amelyet a fizikusként végzett Elon Musk, a PayPal alapítója hozott létre, valamint a John Carmack nevéhez fűződő texasi Armadillo Aerospace nevű vállalkozás. Az XCOR Aerospace Inc. nevű kaliforniai társaság azonban fapados űrtúrát kínál: 95 ezer dolláros áron (19,5 millió forint) kívánja árusítani a jegyeket az útjaira, amely valójában 61 kilométer magasba vivő, ám a starttól a leszállásig mindössze félórás űrutazás. Az utasok körülbelül egy percig lesznek a súlytalanság állapotában, ráadásul azt nem is élvezhetik szabadon lebegve (ugyanis az üléseikhez szíjazzák őket) ellentétben a Virgin Galactic űrturistáival. Az érdeklődők a Lynx nevű űrjárművel utaznának, amelyet egy tapasztalt űrhajós vinne fel az űrbe. Az űrjármű kísérleti repüléseire a tervek szerint 2010-ben kerül sor.
A svédek is beszállnak
A Spacesport Sweden nevű skandináv társaság Svédország területéről tervez rövid űrutazásokat indítani, 200 ezer dollárért. Az első svéd szervezésű űrjáratokat 2011-ben még az USA-ból fogják fellőni, de a cég elképzelései szerint 2012-től már Svédország területéről (Kirunából) indulnának az űrrepülőgépek. Bár a szervezők svédek, az űrhajókat azonban a fent említett brit milliárdos, Richard Branson cége, a Virgin Galactic adná. A Spacesport Sweden az űrturistákat 110 kilométer magasba vinné fel, ahol csak néhány percig élvezhetik a súlytalanság állapotát. A svéd társaság már körülbelül 300 jegyet értékesített, az első űrturisták főleg dánok, finnek és svédek lennének.
k_fn9_cikk_banner
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.