Már nem kizárólag a fizetés határozza meg a pályakezdők anyagi elvárásait, inkább csomagban gondolkodnak.
Havi nettó félmilliós fizetés, szolgálati autó – fellegekben járók mindig is lesznek, de manapság már alig akad olyan pályakezdő, aki ehhez hasonló irreális igényt fogalmaz meg az állásinterjún. „Tapasztalataink inkább azt támasztják alá, hogy a pályakezdők nem mindig tudnak kiindulópontot sem megjelölni, mivel nincs viszonyítási alapjuk. Az élelmesebbek azonban már elhelyezkedett barátaik tanácsaira támaszkodva fogalmazzák meg igényeiket” – számol be tapasztalatairól Szabó Dóra, az IBM Magyarország Kft. személyügyi munkatársa.
Fotó: Getty Images
A Munkáltatói Márka Kutatásból kiderül, hogy a végzős egyetemisták átlagosan 223 ezer forintos nettó fizetésre számítanak, a valóságban azonban 43 ezerrel kevesebbel kell beérniük. Ez azonban nem zavarja őket különösebben. „Azt látjuk, hogy a pályakezdők egyre inkább csomagokban kezdenek gondolkodni. Az alapfizetés és a cafetéria mellett igen népszerűek a kedvezményesen igénybe vehető szolgáltatások, mint a jógatanfolyam vagy a mobilmasszás” – tapasztalja Kisvarga Hajna, a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. személyügyi munkatársa.
Az elvárások jócskán eltérnek egymástól a diploma típusától függően (lásd a táblázatot). A legtöbbet az informatikusok vinnének haza, valamivel kevesebbel érnék be a mérnöki és műszaki végzettségűek, őket követik a pénzügy és számvitel területén, valamint a kereskedelemben dolgozók – sorolja a felmérés eredményeit Sziber Éva, az Aon Hewitt Employer Branding szakterület vezetője. Az egészségügyi diplomával rendelkezőknél is kevesebbre taksálják tudásukat a marketingesek, pedig már egy marketingasszisztensnek is 2,5 millió forintos bruttó éves alapfizetés jár.<#zaras_figyelo#>
Külföldi kilátások
A külföldi és a hazai fizetések közötti
különbségek ismeretében nem meglepő, hogy sok fiatal a határokon túl
keresi boldogulását . Így tervezi a négy nyelven beszélő Dömötör Dávid
is. A nemzetközi gazdaságtant tanuló hallgató a szerény hazai kereseti
kilátások miatt inkább egy külföldi tanácsadó cégnél képzeli el a
jövőjét. Csak a későbbiekben szeretne saját céget alapítani és
visszatérni Magyarországra. A fizetését illetően évi 40–50 ezer eurós
kezdőbérrel lenne elégedett, s erre minden esélye meg is van. Sok
esetben már a szakmai gyakorlatot is megéri külföldön végezni. Privóczki
Csaba egy évet tölt a németországi De.EnCon GmbH-nál. Jelenleg a
tapasztalatszerzésre fókuszál, így is sikerült a munkáltatójával egy
olyan fix összegről megállapodnia, amelyből teljes mértékben
finanszírozni tudja kinti tartózkodásának költségeit. Külföldi
gyakorlattal pedig sokkal könnyebb lesz állást is találnia.
Az informatikusok önbizalma megalapozott, igaz, 70 ezer forinttal azért fölélőnek a kezdő fizetési elvárásaikkal. Így is az ebben a szektorban munkát vállaló frissdiplomásoké a legmagasabb fizetés (lásd a táblázatot). Az elektronika és a villamos ipar területén dolgozók kezdő bérénél valamivel több jár az üzleti tanácsadóknak, de – igaz, csak pár ezer forinttal – lemaradnak mögöttük az autóipar szerelmesei. A sort a banki és biztosítói szektor, valamint a kereskedelem zárja.
MEGÉRI HAJTANIHasonló helyzet figyelhető meg a tapasztalt, legalább 3 évet már ledolgozott munkavállalók esetében is. A 450 ezres bruttó átlagkeresetnél többet visznek haza az IT/telekom, az üzleti tanácsadói és az FMCG (napi fogyasztási cikkeket előállító) szektorban dolgozók. A sort a kereskedelmi alkalmazottak zárják, alig több mint 300 ezres bruttó keresetükkel.
Az alacsonyabb munkabér elfogadói számára sokat nyomnak a latban a jövőbeli bérnövekedési lehetőségek, valamint az átlagon felüli teljesítménnyel elérhető bónuszok. Egy átlagosan teljesítő pályakezdő egy év után 5 százalékos alapbérnövekménynek örülhet, míg kiemelkedően teljesítő társa e mérték majdnem kétszeresét, 9 százalékos pluszt kap. Három év után arányaiban valamivel kisebb a különbség: 14, illetve 25 százalékos növekedéssel számolhat az átlagosan, illetve kiemelkedően teljesítő pályakezdő.
KOMPENZÁCIÓS CSOMAGOKHa valaki csak az átlagot hozza, a kereskedelemben dolgozva a legrosszabbak a kilátásai, ahol egy év alatt csak 2 százalékos fizetésnövekedésre számíthat. Kiemelkedő munkavégzés mellett azonban a plusz 7 százalék is elérhető. Az átlagon felüli teljesítményeket általában a fizetésemelés kétszeres sebességével honorálják a cégek. Kisebb a különbség az üzleti tanácsadók esetében, bár ők nagyobb erőfeszítés nélkül is 10 százalékkal többet vihetnek haza az első tizenkét hónap után, míg extra teljesítménnyel 16 százalékos a plusz.
Az egyre növekvő fizetés és juttatási csomag azonban nem az egyetlen megoldás a cégek tarsolyában a fiatalok megtartására. A BAT Pécsi Dohánygyár Kft.-nél például különböző képzésekkel, valamint változatos karrierlehetőségekkel igyekeznek a cégnél tartani a menedzsereket.
A kezdő fizetések közötti eltérések mellett legalább annyira érdekesek a frissdiplomások számára mérvadó kompenzációs csomagok. A béren kívüli juttatások sok esetben 13. vagy 14. havi fizetésként is felfoghatóak. A tapasztalattal azonban nem egyenesen arányos a nagy volumenű növekedés. Kivétel ez alól a banki és a biztosítói szektor, ahol a tapasztaltabbak akár a pályakezdők juttatásainak a másfélszeresét is hazavihetik. Érdekes, hogy az elektronikai és villamos ipar esetében nem tesznek különbséget a kezdők és a gyakorlottak között. A juttatások terén is sereghajtók az alapbérként is legkevesebbet kereső kereskedelmisek.
A kompenzációs csomagok legnépszerűbb eleme az ingyenes bérlet, továbbá az utazási támogatás, az étkezési utalvány és a vállalati mobiltelefon. A pályakezdők emellett pozitív elemként értékelik a vállalati autó, az üdülési támogatás vagy éppen az extra szabadság lehetőségét.
Visszatérve a fizetési elvárásokra, a végzés helye szerint is lényeges különbségek mutatkoznak. A legtöbbre a Central European University diákjai taksálják a tudásukat. Őket követik jócskán lemaradva a Károli Gáspár Református Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói. Úgy tűnik, az egészségügyisek optimizmusát igen nehéz letörni, mivel a dobogóról éppen csak lecsúszott a Semmelweis Egyetem. A legkevesebbre az Eszterházy Főiskola hallgatói számítanak. Az itt végzettek kevesebb mint feleannyi fizetéssel kalkulálnak, mint az éllovas intézményben diplomázók. A nagy egyetemek közül a Budapesti Corvinus Egyetem és az ELTE végzőseinek kívánalmai a felső harmadban találhatók, míg a debreceni és a szegedi egyetem hallgatói inkább a középmezőnybe helyezték el magukat.
NYUGATI MÉRCEÁltalánosságban azok helyezik a legmagasabbra a mércét, akik külföldi munkatapasztalattal is rendelkeznek: a kínált átlagfizetés több mint másfélszeresével lennének elégedettek. Valószínűleg már csak azért is, mert testközelből tapasztalták meg a nyugat-európai bérszínvonalat: Svájcban vagy Németországban legalább háromszor-ötször kereshetnek többet, mint Magyarországon. A call centerben dolgozók például négyszer akkora fizetést kapnak, ha Németországban veszik fel a telefont. Míg egy rendszergazda Magyarországon 3,9 millió forintos éves alapfizetéssel tervezhet, ugyanezért a munkáért Németországban 17,5 milliónak megfelelő összeget kapna. Egy könyvelő éves munkája itthon 3 millió forintot, Németországban 14 milliót, Svájcban ennél is többet, 24 milliót ér.