brusszel


Százötven év börtön

A szerk.
Figyelő Online - Figyelő
2009.06.30  20:07   
mail
nyomtatás
vár Bernie Madoff pénzügyi befektetőre, amiért az Egyesült Államok történetének legnagyobb befektetési csalását kitervelve és végrehajtva 65 milliárd dollártól szabadította meg az ügyfeleit.
Ez a 150 esztendő volt a kiszabható maximum, tekintettel az ellene felhozott 11 vádpontra.

A 71 éves Madoff – akinek 10 napja van, hogy fellebbezzen – még az ítélethirdetés előtt bocsánatot kért a „hatalmas szenvedésért és fájdalomért”, amelyet okozott. Elismerte, hogy már az 1990-es évektől kezdve élt a pilótajáték módszerével, azaz a régi befektetőknek a később lépre csaltak pénzéből fizetett nyereséget, nem pedig valódi profitból. Amikor pedig a pénzügyi válság hatására Madoff nem tudta tovább fenntartani a látszatot, több ezer ember bukta el a befektetett pénzét, sokszor egy élet megtakarításait.

Az amerikai pénzügyi felügyelet munkatársai nyolcszor vizsgálódtak Madoffnál az elmúlt másfél évtizedben – eredménytelenül. Még ha az ő bűnügye nem is mosható össze a pénzügyi válságban a felszínre bukott, sokszor hasonlóan kalandor, mindazonáltal legális befektetői módszereivel, az eset újra ráirányította a figyelmet arra, milyen fontos szerepe van a piaci ellenőrzésnek. Ezért is aggasztó, hogy a globális válság csitulásának első jelei hatására világszerte máris sokkal kevésbé szigorú pénzügyi felügyeleti reformok vannak napirenden, mint amilyeneket a piac pánikba esett szereplői alig néhány hónapja a bankcsődök és tőzsdei leolvadás közepette maguk is sürgettek.

Innen, a következmények nélküli Magyarországról nézve akad még egy tanulság. Madoff alig fél éve, 2008. december 10-én ismerte el fiainak, hogy valójában az egész üzletük csalásra épül. Már másnap letartóztatták, és vádat emeltek ellene, majd június 29-én kihirdették a 150 év letöltendő börtönbüntetésről szóló ítéletet. Az elmúlt időszak legnagyobb hazai pénzügyi botrányai közül Princz Gábor ellen még 1997-ben indult büntetőeljárás a Postabank-ügyben. Tizenegy év múlva, 2008-ban jogerősen 3,6 millió forint (!) megfizetésére ítélték. Akad persze példa gyorsabb ügymenetre is: a K&H bankhoz kapcsolódó brókerbotrány 2003-ban robbant ki, s a főszereplő, Kulcsár Attila ellen – igaz, csak első fokon – már meg is született a bírói ítélet. Ehhez már „csupán” öt év kellett…
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200