brusszel


A hét hírei röviden

Figyelő Online - Figyelő
2012.02.21  20:19   
mail
nyomtatás
A hét legérdekesebb külföldi és hazai hírei
Budvar-privatizáció védjegyvitákkal
A cseh mezőgazdasági minisztérium a többségi részesedés megtartásával részben privatizálni akarja a Budvar sörgyárat, de az akciót védjegyvita nehezítheti. A Budvar sörgyár és a belga–brazil InBev tulajdonában lévő amerikai Anheuser-Busch (AB) 2007-ben egyezséget kötött ugyan, ennek értelmében a csehek Európába Budweiser néven, míg Észak-Amerikába Czechvar márkanéven exportálják a sört. Az AB viszont az unión kívül megtartja a Budweiser nevet, míg az unióban Bud néven értékesíthet. A Budvar a közelmúltban felmondta az egyezséget, miután az AB trükkös húzással megvett egy kis cseh sörgyárat, a Ceské Budejovice-i BMP-t, amely a gyártás helye miatt Budweiser Burgerbau néven árulja söreit. A Budvar most attól tart, hogy az amúgy jelentéktelen üzlet kapcsán az AB immár Európában is használni fogja a Budweiser nevet.

Kolosszális kötvényhamisítás
Hongkongban nyomták, Zürichben tárolták és az olasz rendőrség jutott azoknak a hamisított amerikai államkötvényeknek a nyomára, amelyek névértéke meghaladta a 6 ezer milliárd dollárt, a teljes amerikai államadósság több mint harmadát. A Vulcanica művelet során felfedezett 1934-re datált hamis papírokat a bűnözők a harmadik világ országaiban készültek értékesíteni. Az amerikai központi bank, a Fed becslései szerint évente százra tehető a nagyszabású amerikai államkötvény-hamisítások száma.

Kemény megszorítás az AUA-nál
A Lufthansa veszteséges osztrák leányvállalatának egyre keményebb hangnemet megütő vezetősége felmondta a repülő személyzet kollektív szerződését. Az AUA a 260 millió eurós költségcsökkentési terv keretében várhatóan hasonló módon szabadul meg a többi dolgozót érintő kötelezettségeitől is. Tervezik, hogy az AUA és charter márkája, a Lauda Air fuzionál a Tyrolean Airways leányvállalattal, a béreket befagyasztják, és addig nem emelik, amíg a Tyrolean 20–25 százalékkal alacsonyabb bérei be nem érik az AUA alkalmazottainak fizetését. Fel akarják számolni a nagyvonalú végkielégítéseket és a kedvező nyugdíjazási rendszert is.<#zaras_figyelo#>

Börtönben a volt Olympus-elnök
Előzetes letartóztatásba helyezték Kikukava Cujosit, az Olympus japán fotócikkgyártó cég volt elnökét és hat vezető munkatársát. Azzal vádolják őket, hogy 1,7 milliárd dollárt sikkasztottak el a társaság vagyonából. A pénzt a feltételezések szerint japán bűnszervezetekkel kapcsolatban álló cégek kapták, mi több, a legtöbbet egyenesen Japán legnagyobb ilyen szervezete, a Jamagucsi-gumi.

Európai fejezetet nyit a Szberbank
Nem elégszik meg a Volksbank International osztrák pénzintézet megvásárlásával, és új európai fejezetet nyit a Szberbank, a legnagyobb orosz pénzintézet, amely eddig nem terjeszkedett túl az ex-Szovjetunió területén. A napokban véglegesített 480 millió eurós tranzakciót – amelynek keretében a romániai kivételével megszerezték a Volksbank összes kelet-európai érdekeltségét – German Gref bankelnök szerint újabbak követik majd a térségben, először Lengyelországban és Törökországban.

Elbocsátásokra készül a PSA
Átfogó takarékossági intézkedések bevezetésére készül a PSA Peugeot Citroën autókonglomerátum. Tavaly a cég nettó eredménye 1,134 milliárd euróról 588 millió euróra esett vissza, de ezen belül az személyautók szegmense veszteséges volt a kis- és kompaktautók gyér kereslete miatt. A takarékossági tervek között szerepel több ezer dolgozó elbocsátása és 1,5 milliárd eurónyi üzletrész eladása.

Kolosszális vagyon a németek kezén
A német polgárok pénzügyi befektetéseinek és ingatlantulajdonának összesített értéke elegendő lenne az eurózóna teljes államadósságának törlesztésére. A német polgárok több mint 10 ezer milliárd eurón ülnek. A vagyon fele ingatlantulajdon – közölte a német bankszövetség tavalyi adatokra hivatkozva. A számításoknál nem vették figyelembe az autókat, bútorokat, ékszereket és műkincseket. Levonva az 1500 milliárd eurós nettó hitelállományt, a németek vagyona még így is meghaladja a 8000 milliárd eurót, az összeg megfelel 17 euróövezeti állam teljes adósságának, az ugyanis az Eurostat nyilvántartása alapján tavaly 8200 milliárd euróra rúgott.

Kínai turisták mint mentőangyalok
A kínai turisták számára érvényes vízumrendelkezések lazítását szorgalmazza a brit divattanács elnöke, Harold Tillman. A Jaeger és az Aquascutum márka és egy divatos étteremlánc tulajdonosa szerint a kínaiak beutazásának könnyítésével az ágazat több milliárd font sterlinges többletbevételhez juthatna. Sok üzlet mandarin nyelven beszélő alkalmazottakat keres, mi több, a kínálatukat is a kínai igényekhez igazították. A divatipar 21 milliárd fonttal, a kapcsolódó szolgáltatások révén pedig további 10 milliárd fonttal járul hozzá a brit GDP-hez.

Búcsú a francia franktól
Véget ért a tízéves türelmi időszak, a múlt hét végétől nem lehet euróra cserélni a francia frank bankjegyeket. Az eurózóna államai közül elsőként – január 1-jén – Olaszországban zárták le a bankjegycserét. Március 1-jétől hasonló sors vár a görög drachmára és a finn márkára is. Számítások szerint félmilliárd frank – több mint 22 milliárd forint – lakosságnál maradó pénz veszítette el értékét. A fentiekkel szemben a német márka és az osztrák schilling határidő nélkül becserélhető.

Oroszokkal szövetkeznének az európai Mars-kutatók
A NASA amerikai űrhivatal a költségvetési megszorítások miatt kénytelen kiszállni az Európával együtt tervezett ExoMars-programból. Egy amerikai Atlas rakéta szállított volna bonyolult, a talajba mélyen leásó európai kutatólaboratóriumokat a vörös bolygó felszínére 2016-ban és 2018-ban. Európa így a Mars-kutatásban kevésbé sikeres oroszokat vonná be az ExoMars-programba. Eredetileg a költségeket 1-1 milliárd euróval finanszírozták volna az európaiak és az amerikaiak.

Elárverezi régi bútorait az Accor
Az eBay aukciós oldalon indított saját virtuális boltján, a reBornon keresztül értékesíti régi bútorait, a renováláskor kiselejtezésre kerülő tárgyait a világ vezető szállodalánca, az Accor. Elsőként három párizsi Sofitel szálloda 760 bútorát kínálta fel, áprilisig összesen 2500 darabot adnak el. Egy XVI. Lajos stílusú karosszék induló ára például 55 euró, egy hasonló kanapéé 150 euró. A 4400 szállodát tömörítő Accor ezzel példát akar mutatni környezeti tudatosságból, véget vetve a korábbi gyakorlatnak, amikor igyekeztek minél hamarabb megszabadulni a felesleges használati tárgyaktól.

Kémkedtek a kínaiak a Nortel után
Majdnem tíz éven keresztül, 2009-ig kémkedtek a Wall Street Journal információi szerint kínai hackerek a Nortel kanadai telekommunikációs eszközgyártó cég után. A vezetők jelszavának megszerzése és kémprogramok telepítése után olvashatták a cég e-mailjeit, kutatási jelentéseit, bizalmas dokumentumait. A kanadai cég 2009-ben csődöt jelentett és felszámolták, szabadalmi eljárásait tavaly 4,5 milliárd dollárért megvásárolta az Apple, a Sony és a Microsoft konzorciuma, amely nyilván nem volt annak tudatában, hogy az eljárásokat a hackerek már régen megszerezték.

Csődben a Glasgow Rangers
Skócia 54-szeres labdarúgóbajnok, s ezzel világrekorder csapata, az 1873-ban alapított Glasgow Rangers az összeomlás szélére került. Craig Whyte, a klub tulajdonosa a napokban csődvédelmet kért. A klub ellen, még a jelenlegi tulajdonost megelőző időkből, adóhatósági eljárás indult, a Rangersnek rossz esetben 90 millió eurónyi büntetést kellene fizetnie, és az adóhatóság állítólag meg is indította volna a fizetésképtelenségi eljárást, ha Whyte nem kér csődvédelmet. Whyte, aki tavaly tavasszal vette át a klubot, játékosok eladására és munkatársak elbocsátására kényszerül.

Megduplázódik a lengyel plázák száma
Jelenleg 381 bevásárlóközpont működik Lengyelországban, ezer lakosra 232 négyzetméter ilyen típusú eladótér jut. Az európai átlag 400 négyzetméter. A CB Richard Ellis ingatlanügynökség becslései szerint az elkövetkező tíz évben a lengyelországi bevásárlóközpontok száma megduplázódik. A városok fejlődésével kitolódnak a településhatárok, s az így kialakuló övezetekbe érdemes lesz további plázákat építeni. Emiatt nemcsak a kisvárosokban, hanem például Varsóban és Poznanban is lehet számítani új plázák megjelenésére.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nézze meg, eltalálta-e a lottószámokat?

Az ötös lottó nyerőszámai.

Superbrands díjas lett a Figyelő

Az idén nyolcadik alkalommal ítélte oda a Superbrands Magyarország szakértői bizottsága a Superbrands díjakat.

A hét legérdekesebb hírei itthonról és a nagyvilágból

Szlovák multi venné meg a német Burger Kinget - Divatban is utazik a katari uralkodóház - Közel ezer embert felvesz a román Cora - Harmadik kif

Reggeli csúcs a megametropoliszban

Csúcsforgalom a mumbai vasútállomáson.

top200