brusszel


Ázsiai reménység

Monitor
Figyelő Online - Figyelő
2009.03.17  15:57   
mail
nyomtatás
Viszonylag jó állapotban van az ázsiai bankrendszer, s ez nagy segítséget nyújt a válságban és a krízis utáni időszakban is.
Ugyan az ázsiai országok sem ússzák meg könnyen a világgazdasági válságot, ám e régió rendelkezik a legjobb növekedési kilátásokkal a kilábalási időszakra vonatkozóan – derül ki az ING Investment Management elemzéséből. A távol-keleti gazdaságok, ideértve Indiát is, a fejlődő országok GDP-jének 61 százalékát adják. A térség legfontosabb hajtóerői Kína és India. Mindkettőre jellemző, hogy már nem kizárólag az export jelenti gazdaságuk fő motorját: e mellé egyre inkább felzárkózik a belső fogyasztás. Márpedig mindkét ország belső piaca hatalmas, ami bizonyos fokú védelmet nyújt az exportfékező hatásokkal szemben. Jól jellemzi ezt, hogy az indiai GDP csupán 23 százaléka, míg a kínainak a 32 százaléka származik a kivitelből.

Ráadásul Kína – egyelőre legalábbis –viszonylag sikeresen tudja alkalmazni a flexibilis monetáris politika és a gazdaságot élénkítő fiskális politika elegyét. Ezen ország esetében kulcsfontosságú a vidéki, falun élő szegények városokba áramlása. A belső migráció főleg a csendes-óceáni térség nagyvárosaiba irányul; a hatóságok ezt igyekeznek is fékezni, attól tartva, hogy lakhatatlan, infrastruktúrával nem ellátott gigapoliszok jönnek létre. A jelenlegi tervek szerint 2020-ig 250 millió ember költözne faluról a városokba. Az elmúlt három évtizedben, 1980 óta körülbelül 100 millió vidéki kínai költözött a nagyvárosokba, keresve az amerikai álom kínai megfelelőjét, a belső migráció tehát gyorsul. Pár évtized múlva így háromnegyed milliárd ember lakhat az összesen 150 nagy, tengerparti városban. Ha sikerül kordában tartani a népvándorlást, akkor az exportszektor folyamatosan olcsó munkaerő-utánpótlást kap, s a városok fejlesztési, infrastrukturális beruházásai is képesek munkaerőt felszívni. Ám ha nem, akkor a túlzsúfolt városok nem lesznek képesek a robbanásszerű bővüléssel lépést tartani, nem lesz elegendő munka, növekszik a bűnözés, s romlanak majd a lakhatási körülmények. A Világbank felmérése szerint a világ 20 legszennyezettebb levegőjű városa közül 16 már jelenleg is Kínában található, s az ország 7 legnagyobb folyójának vize 70 százalékban már most ihatatlan.

A válság utáni időszakra való felkészülésben az ázsiai fejlődő országok nagy előnye, hogy viszonylag egészséges a pénzügyi rendszerük. A kínai bankrendszer túlnyomó részét az állam ellenőrzi, s a központi bank expanzív politikája következtében jelentős hitelboom indult be az országban.

A régió erős bankrendszerének megvan az az előnye is, hogy a térség kevésbé függ a külföldi tőkebefektetésektől, mint más fejlődő-feltörekvő országok. Ez a stabilitás amúgy a térség tőkepiaci megítélésében is tükröződik, a régió átlagos P/E-rátája (egy részvényre jutó eredmény) a következő 12 hónapban a várakozások szerint 11,9 lehet, míg Dél-Amerikában 8,8, a fejlődő európai régióban 4,2 (a világ összes fejlődő országaira becsült ráta 9,3).

Évekig evidenciának számított, hogy az exportorientált kisebb gazdaságok erősen függenek a nagy, fejlett felvevőpiacoktól. Ez természetesen alapvetően ma is igaz, viszont ezzel párhuzamosan megfigyelhető, hogy a fejlett országok is egyre erősebben függnek a fejlődőktől. Jó példa erre, hogy tavaly a növekvő kínai nyersanyagimport nyomán az égbe szökött számos árupiaci termék ára, ami érzékenyen érintette a fejlett országok feldolgozóiparát.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200