brusszel


Aranykapu

Középiskolásként Nyugaton
Figyelő Online - Figyelő
2012.02.07  14:56   
mail
nyomtatás
Egyre nagyobb az érdeklődés a külföldi magánintézmények iránt, ahol magas szintű, kiscsoportos és egyénre szabott oktatás várja a középiskolásokat. A kinti tanulmányok az elitegyetemekre való bejutást is segíthetik.

Szikszay Olivér: Az angliai középiskolai évek után immár egyetemi tanulmányait is a szigetországban folytatja.

Szikszay Olivér egy évet töltött egy, kifejezetten a nyelvtanulásra specializálódott angliai nemzetközi középiskolában, később pedig egy patinás, hat évszázada működő magániskolában fejezte be középfokú tanulmányait. Onnan egyenes út vezetett a University of Sheffield Information Management képzésére. „Édesapám úgy gondolta, hogy a külföldön való tanulás és később egy külföldi diploma kulcs lehet egy jó álláshoz. De a kinti gondolkodásmód, a professzionalizmus és a körülmények is fontos szerepet játszottak a szüleimnél” – sorolja az indíttatás szempontjait az egyetemista.

CSEREDIÁKOK
Kint töltött évei tanulságaként egy másik magyar diák, Horváth Tibor a globális perspektíva elsajátítását említi, amelyet a különböző kultúrák képviselőivel folytatott közös munkákban tervez kamatoztatni. Amikor 16 évesen az Egyesült Államokba ment, egy évig Kentuckyban tanult, majd váltott, s a második évben már az iskola nemzetközi jellege miatt döntött a minnesotai Saint Paul Preparatory School mellett. „Most, hogy gyakorlatilag minden világrészről vannak barátaim, a világ sem tűnik olyan nagynak és érthetetlennek, mint korábban” – vallja a jelenleg légi közlekedési menedzsmentet hallgató egyetemista.

Jó tudni!

FELVÉTELI • A követelmények intézményenként változóak, de általában alapkövetelmény a megfelelő matematikai tudás és a nyelvismeret. A jelentkezőktől elvárják az addigi jó iskolai eredményeket, és rendszerint felvételi beszélgetést is tartanak.

ELHELYEZÉS • A magániskolák többnyire a városi nyüzsgéstől messze, elszigetelten helyezkednek el. Igazi kampuszként ugyanakkor mindennel el vannak látva, így sportpálya, lovarda, színház vagy akár mozi is kapcsolódik az intézményekhez. A közeli városokba iskolabusszal lehet eljutni. A diákokat kollégiumban vagy családoknál szállásolják el, az utóbbi megoldás főleg az Egyesült Államokban jellemző.

EGYENRUHA • Többnyire szigorú szabályok vonatkoznak a tanulók öltözködésére a magániskolákban. Az uniformis kötelező viselésén kívül korlátozhatják például az ékszerviselést, a lányok nem festhetik a hajukat, a fiúk számára pedig kötelező előírás a rendszeres borotválkozás.

IDŐTARTAM • A magániskolák tanulói általában egy évre mennek, azon prózai okból, hogy a sokaknak elsőre szimpatikusabb fél év nem sokkal olcsóbb. Állami iskoláknál működhet a két hónapos kintlét is, Németországban például hosszabb a tanév, így ha itthonról a tanév vége előtt néhány héttel elutazik a diák, akár két hónapot is tölthet a külföldi iskolában, ami a nyelvtanulás szempontjából értékes idő lehet.

ORSZÁGVÁLASZTÁS • Az Egyesült Államok vízumköteles, állami iskolába minimum középfokú nyelvismerettel, magánba gyenge középfokkal lehet jelentkezni, utóbbiban van felzárkóztatási lehetőség. Legalább 3,5-es tanulmányi átlag szükséges. A diákok jellemzően maguk választhatják meg a tantárgyaikat, kivéve néhány kötelezően előírtat. A szabályok és törvények betartását szigorúan veszik. Németországban tartományonként változik az iskolaév ütemezése, választhatók a városok, Bréma környékén beszélik a legszebb németet. Érdemes lehet akár a két hónapos verziót is kipróbálni. Nagy-Britanniában csak fizetős családi elhelyezés van, 16 éves kor alatt kötelező a gondviselő, amit ha nincs kint családtag, kollégiumban, tutori rendszerben oldanak meg. 16 éves kortól a továbbtanulást választók a felvételire koncentrálnak, és kevesebb tantárgyat tanulnak. Kanadában államonként változik a tanulási rend. A továbbtanulást választók az egyetem előtt két évig college-ban tanulnak. Magyarok számára vízumköteles a tanulás.




Három lehetséges út áll a külföldön tanulni vágyó középiskolai diák előtt: állami, egyházi és magániskolák közül választhat. Az iskolaválasztás egyebek mellett a diák portfóliója alapján történhet: ezt általában a közvetítő cég állítja össze, szerepel benne a jelentkező nyelvtudása, érdeklődési köre, a választott célország és egyes személyiségjegyek, mint az önállóság, talpraesettség.A diákok életkoruknak megfelelő osztályba kerülnek és befogadó családoknál laknak, Angliában jellemző a kollégiumi elhelyezés is. A cserediákprogramok révén állami középiskolákba kerülhet ki a befogadó ország törvényei és vízumszabályainak megfelelően. A diákcsereprogramokat engedéllyel rendelkező szervezetek, közvetítő cégek bonyolítják, mindkét ország oldalán. Ez a helyzet az egyházi iskolákkal is, amelyek kicsit drágábbak, de a közvetítés menete nagyjából ugyanaz.

<#zaras_figyelo#>A magániskolák magasabb árért magasabb színvonalat nyújtanak, a jelentkezőt nyelvtudása, tanulmányi eredménye szerint veszik fel, no és persze aszerint, hogy ki tudja-e fizetni a tandíjat. Aki erre önerőből nem képes, az próbálkozhat ösztöndíjjal különböző szervezeteken, illetve alapítványokon keresztül.

A közvetítő irodák elmondása alapján mind több család érdeklődik a magániskolák iránt. Lehet egyénileg is próbálkozni, de a nívósabb helyekre gondos előszűrés után, közvetítőkön keresztül lehet inkább kijutni. A szülők egymásnak szolgáltatnak referenciákat, és számos intézménybe járnak hírességek gyermekei. Nem számítanak ritkának az olyan történetek, mint azé a kislányé, akit az iskolában a legjobb barátnője meghívott magához, és miután ajtót nyitottak neki, jött rá, hogy az édesanya világszerte ismert színésznő.

CÉLPONTOK
Minden középiskolára jellemző, hogy bizonyos tárgyakra specializálódik – az egyik a természettudományokban erős, a másik üzleti vonalon –, így az a közös bennük, hogy bizonyos típusú egyetemre jobban fel tudják készíteni diákjaikat. Tehát nem a tanári kar vagy a tanulmányi eredmények függvényében lesz nívós egy magániskola, hanem attól, hogy milyen egyetem előszobájaként működik. A legjobbnak számító intézményekben nem ritka a 10 vagy akár kevesebb főből álló osztály, az egyéni érdeklődésre és tehetségre szabott tantervek pedig szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a legjobbat hozzák ki a diákokból.

Népszerűség tekintetében egyértelműen vezetnek az angolszász országok. A legkedveltebb célállomás az Egyesült Államok és a klasszikus magániskolák bölcsőjeként számon tartott Anglia, ahol évszázadok óta működik a privát iskolák jól kiépült rendszere. A korábban szigorúan zárt intézmények ma már hajlamosak nyitni a külföldiek felé, amennyiben azok megütik a tanulmányi mércét és kellőképpen tudnak angolul. „Az Egyesült Államok a leggyakorlottabb a külföldi diákok fogadásában, az ügyintézés gördülékeny, és tapasztalataiknál fogva ragaszkodnak egy jól felépített szabályrendszerhez” – mondta a Figyelőnek Lipták Zsóka, az Into Magyarország programszervezője. Az iroda jellemzően egy vagy fél évre szóló középiskolai tanéveket szervez a jelentkezők számára, itthoni és a célországban tartott előkészítő táborokkal. A köztudatban magániskola-paradicsomként élő Svájc a tapasztalatok alapján a magyar diákok körében kevésbé népszerű, amihez az is hozzájárul, hogy az ottani angol és francia nyelvű intézményeiben másfélszer annyit kérnek, mint angol vagy francia nyelvterületen. Málta viszont a keresettebb célpontok között szerepel, ugyanis ott is nívós, az angol hagyományokra épülő oktatás zajlik. A fontosabb célállomások között említhető még Németország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország és Kanada is.

Hosszú távú befektetés

ÁLLAMI ISKOLÁK
Egyesült Államok
Programár (benne: az oda- és visszaút költségei, elhelyezés egy fogadó családnál és egy középiskolában):
Teljes tanév:      2,2 millió forint
Félév:    2,0 millió forint

Németország
Programár (benne: elhelyezés egy fogadó családnál és egy középiskolában, előkészítő hétvége a Balatonon):
Teljes tanév:     1,6 millió forint
Félév:    1,5 millió forint

Nagy-Britannia
Programár (benne: oda- és visszaút költségei, elhelyezés egy fogadó családnál és egy középiskolában, londoni tábor, előkészítő hétvége a Balatonon):
Teljes tanév (augusztustól végétől
június végéig):    3,0 millió forint
Középiskolai félév (augusztustól januárig, vagy januártól júniusig):    2,0 millió forint
Két trimeszter (augusztus végétől húsvétig):    2,5 millió forint
Kétéves program (nemzetközi érettségivel):    5,8 millió forint

MAGÁNISKOLÁK
(Költségek utazás, biztosítás és költőpénz nélkül)
Egyesült Államok:     3–9 millió forint
Németország:     2,5–4 millió forint
Nagy-Britannia:     5–15 millió forint
Forrás: Into Hungary, Bron-Y-Aur
A legismertebb közvetítő irodák Magyarországon: Big Ben, Bron-Y-Aur, Inside World, Into Hungary, LingVisit, MasterClass



„Mostanában sok szülő részéről találkozunk azzal a gondolkodásmóddal, hogy inkább olyan intézményekre költenek több pénzt, ahonnan a gyerekük garantáltan jó egyetemre fog kerülni” – számol be aktuális tapasztalatairól Bacsa Andrea, a Masterclass közvetítőiroda ügyvezetője. Akik megengedhetik maguknak a külföldi iskoláztatást, jobban megfontolják a lehetőségeket, erre pedig az elmúlt időszakban ráerősítettek a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos bizonytalanságok is. A szülők úgy gondolkodnak, ha csökken az államilag támogatott helyek száma, inkább külföldre küldik a gyereket, még ha több pénzbe kerül is. Sok diák pedig szakmai és üzleti kapcsolatrendszerének hosszú távú megalapozását reméli a kint töltött évektől.

HAZAI SZÁLAK
„Egy érdeklődő diáknál az optimális külföldi középiskola megtalálásához négy fő szempontot veszünk figyelembe: mi a célja a külföldi tanulással, mennyi időre és hova szeretne menni, milyen nyelvi szinten van és van-e valamilyen különleges kívánsága, például sportolás, zenei képzés vagy művészeti oktatás” – fejtette ki a Figyelőnek Szalmasági Éva, a két évtizede diákok külföldi iskolai elhelyezésével foglalkozó Bron-y-aur iroda ügyvezetője, aki hozzátette: a nyelvtanulási cél mellett a másik fő motiváció egyértelműen a külföldi egyetemekre való bejutás.

Jellemzően 16–19 évesek vágnak bele a határon túli tanulásba, ritka, hogy valaki a középiskola megkezdése előtt utazna el egy-két évre, inkább a 10–12. évfolyamot töltik külföldön. A kiutazó diák tanulói jogviszonya mindvégig megmaradhat, ha a szülő a lakhely szerint illetékes jegyzőnél bejelenti, hogy gyermeke külföldön tanul. Visszatérve két változat lehetséges: az előírt vizsga letételével a régi osztályában, egyébként eggyel alacsonyabb évfolyamon tanulhat tovább az évet halasztó fiatal. A visszailleszkedés ritkán okoz gondot a budapesti Apáczai Csere János Gimnázium igazgatója szerint. Munkácsy László ráadásul úgy tapasztalja: az önálló élet, a más iskolarendszer megismerése érettebbé is teszi a tanulókat. Egy olyan esetet is említett, amikor a szülők gyermekük magatartásbeli problémái miatt döntöttek a külföldi oktatás mellett. A szülők nevelési célzatú lépése bevált, a világot látott diák visszatérve kezelhetőbbé vált.

Tenisz, csillagászat vagy vasfegyelem  – Elit iskolák a világ minden tájáról
Tenisz Floridában: Boca Prep School, Egyesült Államok
Negyven különböző nemzet diákjait fogadják, és a 200 tanuló mindössze negyede amerikai. A művészeti képzés és a sport számít az intézmény erősségének: a tenisz iránt komolyan érdeklődőknek fontos érv lehet a Boca Prep School és az Evert teniszakadémia közötti együttműködés. A magyar diákok olyan tárgyakat hallgathatnak, amelyekkel a hazai középiskolákban nem találkozhatnak, például tengerbiológiát vagy sporttudományt.
Tandíj: évfolyamtól függően évi 14,0–16,7 ezer dollár. Új tanulók esetén 100 dollár jelentkezési díjat és 150 dollár tesztköltséget is kérnek.

A királynő iskolája: Gordonstoun, Nagy-Britannia
Nem túlzás azt állítani, hogy fejedelmi közegben tanulhat az a diák, aki Gordonstounba kerül, a brit királyi család tagjai ugyanis hagyományosan megfordulnak az intézmény falai között. Impozáns választékot kínál a tanrend is: a hagyományosnak számító tanórákon kívül pszichológiát, média-, design- és üzleti ismereteket is hallgathatnak a diákok, az iskola pedig olyan szempontból is rendhagyónak mondható, hogy számos élő nyelven kívül latint és ógörögöt is oktatnak.
Tandíj:  bentlakással az őszi, tavaszi és nyári szemeszterekre egyaránt 9290 font a 9–11. évfolyamokon, 10 220 font a 12–13. évfolyamokon.

Nemzetközi és sokszínű: Rossall School, Nagy-Britannia
Különleges projektje az iskolának a csillagászat oktatására létrehozott tudományos központ. Az asztronómia iránt érdeklődőket saját planetárium, obszervatórium, s abban professzionális csillagászati távcső várja. Fontos pillérként tekintenek a művészeti oktatásra is. Minden évben egy teljes hetet szentelnek a képzőművészetek, a dráma és a zene ünnepének.
Tandíj: a külföldi diákok bentlakással együtt 9960 fontot fizetnek szemeszterenként, a 11. évfolyam alatt 9450 fontot.
Önkéntesség és fegyelem: Saint Aloysius College, Málta

Ideális választás lehet az erkölcsi és szociális nevelés értékét sokra tartó szülők számára a Saint Aloysius College, amely az egyik legerősebb iskolának számít Máltán. A jezsuita oktatási intézményben a középiskolai képzés két szakaszra oszlik: a tanulók öt évig járnak a középiskolába, utána pedig részt vehetnek a kétéves, egyetemi előkészítő kurzuson. A középiskolai osztályokban csak fiúkat fogadnak, az egyetemi előkészítő viszont már koedukált.
Tandíj: 6900 eurótól indul, évfolyam szerinti árakkal. A különböző kurzusokon 20 és 60 euró közötti összegeket kérnek például a számítógép-használatért vagy a laboratóriumi védőfelszerelésért.

Brit módi Dubaiban: Repton School, Egyesült Arab EmírségekPálmafák alatt, mozaikkal kikövezett szökőkutak között tanulhatnak Dubaiban a magániskola diákjai. Az oktatás ugyanakkor nem is állhatna közelebb a klasszikus módihoz: Nagy-Britannia egyik legpatinásabb, több százéves múlttal rendelkező magániskolájában gyűjtött tapasztalataira épített az alapító az oktatási struktúra kialakításánál. Ennek megfelelően alapvetően az angliai nemzeti tantervvel dolgoznak, ám nemzetközi iskola lévén, a tanulók igényeit maximálisan figyelembe tudják venni.
Tandíj: a regisztrációs díj egységesen 10 ezer dirham (1 dirham = 60 forint). Emellett az őszi, tavaszi és nyári szemeszterekben eltérő összegeket kérnek, de egy tanévre összesen évfolyamtól függően 125 ezer és 145 ezer dirham közötti tandíjra lehet számítani. Ezek az összegek a bentlakás és az ellátás díját is tartalmazzák.



Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.