brusszel


Csurran-cseppen

Tőkeáramlási tendenciák
Figyelő Online - Figyelő
2012.01.31  19:38   
mail
nyomtatás
Tavaly Csehország és Lengyelország is jócskán megelőzte a működőtőke-beáramlás terén Magyarországot. Az idén valamelyest javulhat a helyzet, főleg az autóipari beruházások következtében.
Két-három milliárd eurónyi külföldi működő tőke (FDI) érkezhet az idén az országba a tavalyi 1 milliárd euró körüli beáramlás után – mondta lapunknak Hidvéghi Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes helyettes államtitkára (a jegybank csak később közöl hivatalos adatokat a tőkebeáramlásról). Az államtitkár emlékeztetett rá, hogy a tavalyi érték kisebb a megelőző évinél. A múlt évi tőkeáramlási folyamatokban meghatározó szerepe volt a tőkekivitelnek is. A Mol-részvények júliusi állami megvásárlása 1,9 milliárd euróba került, míg a Nokia 800 millió euró osztalékot fizetett anyavállalatának.

A győri Audi gyár. Továbbra is az autóipar húz.
Fotó: Bánkuti András

A helyettes államtitkár középtávon átlagosan évi 3–4 milliárd euró értékű közvetlen tőkebefektetést vár. A jelenlegi gazdaságpolitikai helyzetben a befektetők lassabban, alaposabban mérlegelnek, s gyakran bizonytalan időre el is elhalasztják a döntést. Van példa arra is, hogy a beruházási szándék ugyan megvan, a projekt elindítása mégis késik. A külföldi befektetők tavaly 30 nagyobb befektetési döntést hoztak Magyarországgal kapcsolatban, ezek közül néhány már az idén beindulhat, javítva ezzel a tőkebeáramlási helyzetet.<#zaras_figyelo#>

TÁMOGATNÁNK
A legnagyobb beruházások az autóipar területén várhatók az idén: hamarosan megkezdi a Mercedes gépjárművek gyártását a Daimler, az Audi új beruházásának kivitelezése is rövidesen indul, s az Opel új motorgyártásának a startja is ebben az évben esedékes. A befektetési döntések alakulásából ugyanakkor nem lehet egyértelmű következtetést levonni a várható FDI beáramlásra vonatkozóan – hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár. Csak az állami támogatásban részesülő projektek esetében van kötelezettségük ugyanis a cégeknek a beruházás nagyságának, ütemezésének és a vállalt munkahelyteremtésnek a megtartására. Egyébként a 2010–2011-ben elfogadott egyedi kormánydöntéses ajánlatokat figyelembe véve 10 projekt megvalósítása indult már el, illetve kezdődik meg hamarosan. Ezek 520 millió euró beruházási összeget tartalmaznak, és mintegy 2100 új munkahelyet teremtenek az elkövetkező időszakban.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és háttérintézménye, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) jelenleg közel 100 befektetési projektet kezel. Döntő többségük a magyar gazdaság számára az elmúlt években húzóágazatoknak bizonyult járműiparban, gépiparban és elektronika ágazatban valósulnak meg. Népszerűbbé vált az elmúlt időszakban az élelmiszeripar, a szolgáltató központ létrehozása, valamint az információ és kommunikációs technológiai ágazat is. Földrajzi illetőségüket tekintve, a befektetők többsége az Egyesült Államokból, Németországból, Indiából és a Távol-Keletről érkezett.

Tavaly összesen 7 olyan nagyberuházást jelentettek be, amelyek egyedi kormánydöntés alapján állami támogatásban részesülnek. A projektek összértéke meghaladja az 500 milliárd forintot, a beruházások közvetlenül több mint 5 ezer új munkahelyet teremtenek, közvetetten pedig várhatóan ennek többszörösét. Közülük 5 esetében már aláírták a támogatási szerződést, legutóbb a Nokia Siemens Networks 2,7 milliárd forintos kutatás-fejlesztési projektjét támogatta az állam 270 millió forinttal. A jelenleg tárgyalás alatt álló tervezett beruházások várható összértéke 6,5 milliárd euró körüli. A közvetlenül létrehozandó munkahelyek száma a kormányzati várakozások szerint megközelíti a 25 ezret, a közvetett munkahelyteremtés pedig elérheti a 65 ezret. Ezen belül 7 projekt esetében reálisan várható kedvező döntés 2012-ben, így a következő években további 4570 új munkahely jöhet létre 537,6 millió euró tőkebefektetés nyomán.

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Szervezete (UNCTAD) várakozásai szerint világszinten az óvatosság és a kivárás fékezi a működő tőke áramlását az idén. A szervezet által negyedévente kiadott Global Investment Trends Monitor január végén közzétett száma szerint 2012-ben 100 milliárd dollárral, 1600 milliárd dollárra nő világszerte az FDI volumene. Ezzel folytatódna az elmúlt negyedévek trendje, fékeződik a zöldmezős beruházások, valamint a vállalatfelvásárlások és összeolvadások növekedési üteme. Tavaly a fejlődő és az átmeneti gazdaságok fogadták be a teljes áramlás mintegy felét, a 755 milliárd dollárnyi összeg minden idők legmagasabbjának számít.

LENGYELORSZÁG BELEHÚZOTT
A tavalyi növekedés elsősorban a zöldmezős projekteknek volt köszönhető. A korábban legfontosabbnak számító régiók – Dél-, Kelet- és Délkelet-Ázsia – szerepét átvették Latin-Amerika és a Karibi-térség országai, illetve az átmeneti gazdaságok. Afrika továbbra is lemaradóban van. A fejlett világban 18 százalékkal nőtt a befogadott FDI értéke 2011-ben, a növekedést elsősorban a határokon átnyúló vállalatfelvásárlások és összeolvadások adták. Sok ilyen tranzakció a vállalati átalakítás részeként, az alaptevékenységet érintve valósult meg, főleg Európában.
A közép- és kelet-európai régióban Csehország tavaly sokkal rosszabbul teljesített, mint egy éve, a visszaesés 26 százalékos volt, ám még így is 5 milliárd dollárnyi beáramlás valósult meg. Lengyelországba érkezett a legtöbb tőke 14,2 milliárd dollár, ami 47 százalékos növekedés az előző évhez képest. Az elemzés nem ad becslést sem Szlovákiára, sem Romániára, sem pedig Magyarországra. Ha azonban – a magyar helyettes államtitkár becslését alapul véve – 1 milliárd euró lesz végül a tavalyi adat, akkor a visszaesés nálunk durván 15 százalék körüli lehetett 2011-hez képest.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.