brusszel


Űrrepülő-tervek

Figyelő Online - Figyelő
2009.03.02  18:41   
mail
nyomtatás
Ugyan ma már rutinfeladat a műholdak világűrbe juttatása, pályára állítása, ám gyenge pontja a láncolatnak, hogy az űrtechnikai cégek továbbra is jórészt „eldobható” rakétákat használnak.
Ugyan ma már rutinfeladat a műholdak világűrbe juttatása, pályára állítása, ám gyenge pontja a láncolatnak, hogy az űrtechnikai cégek továbbra is jórészt „eldobható” rakétákat használnak. Pedig jóval kifizetődőbb lehetne, ha e célra is akár több száz bevetésre is alkalmas űrrepülőt fejlesztenének. A brit Reaction Engines nevű vállalatnál ilyen járművön dolgoznak; az egyelőre csak tervrajzokon létező Skylon nevű űrrepülőjük hajtóműve azonban az Európai Űrügynökség 1 millió eurós új támogatásával most megépülhet.

A Skylon lelke a speciális, a Sabre nevű, még nem teljesen kicsiszolt technológián alapuló rakétahajtómű. A tolóhatás kifejtéséhez e hajtómű hidrogént éget el, az ehhez szükséges oxigént az alacsonyabb légrétegekben a levegőből szívja be, magasabban pedig tartályából nyeri. A gond csak az, hogy nagy sebességnél e gázok több mint 1000 Celsius fokra hevülnek a hajtóműben, márpedig ez túl magas hőfok az elégetésükhöz. Az ehhez szükséges hűtő megépítése a Skylon mérnökeinek legsürgetőbb feladata, amire most mód nyílik az ESA pénzéből. Ehhez olyan, mikroméretű átmérővel rendelkező csőhálózatot terveztek, amelyben a forró gázok a másodperc tört része alatt mínusz 130 fokra dermednek. A hűtés megoldásával az egész hajtómű, később pedig a teljes űrrepülő megépítése zöld utat kaphat, így a Skylon akár tíz éven belül röpülhet. Nagy szükség lesz rá: a jelenleg alkalmazott rakéták igen drágák. Egy Ariane–5 például 160 millió euró, és vele 4 ezer dollárba kerül 1 kilogramm hasznos teher űrbe juttatása. Az újrahasznosítható Skylonnal e költségmutató 3 ezer dollár alá csökkenne. Ráadásul akár 60 utast is szállíthatna, így a tervek szerint az űrturizmusban is alkalmazni lehet majd.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200