brusszel


Magyar kórháznak magyar szoftver

Szövetségre lép nyolc cég
Figyelő Online - Figyelő
2012.01.31  17:26   
mail
nyomtatás
Szövetségre lépne nyolc magyar társaság, hogy a kórházi-rendelőintézeti, informatikai jellegű tendereken együtt induljanak. A multikkal versenyképes ajánlat nyárra áll össze.
Ma még a betegnek kell magával hordoznia az összes leletét, ha az egyik kórházból vagy rendelőintézetből egy másikba kell mennie a problémájával. Évek óta napirenden van, hogy az egészségügyi ellátórendszer intézményei között a betegadatok – megfelelő kontroll mellett – elektronikusan átvihetőek legyenek, ám eddig érdemi előrelépés nem történt. A fejlesztés a piaci szereplők szerint elkerülhetetlen, ezekre az elsősorban informatikai jellegű megrendelésekre számít a piac. A hazai vállalkozások azonban a globális multikkal gyakran nem állják a versenyt, ezért nyolc kisebb magyar társaság közös portfólió kialakításáról kezdett tárgyalni.

Műtét Kecskeméten, új műszerekkel. Csábító piac. Fotó: MTI

Az Optisoft Nyrt., a Medicor Elektronika Zrt., a Tempo Egészségpénztár, a Kék Lagúna magánklinika, a Közép-Kelet-Európai Rekreációs Társaság és további három – egyelőre inkognitóját őrző –, kórházi informatikában jártas társaság intenzív egyeztetéseket folytat arról, hogy a termékportfóliójukat összeadva, együttes ajánlatokat tudjanak adni a tendereken.<#zaras_figyelo#>

„A tömörülésnek meglesz az informatikai, az orvos-szakmai és a pénzintézeti lába is, arról azonban még korai lenne beszélni, hogy az együttműködés milyen jogi formát ölt majd” – mondja Semerédy Péter ötletgazda, az Optisoft igazgatótanácsának elnöke. A három, eddig meg nem nevezett kórház-informatikai vállalkozás nevére akkor derülhet fény, ha az egyeztetések sikeresek lesznek. A tagok azt tervezik, hogy pár hónapon belül bemutatják együttes szakmai ajánlásukat azoknak a kormányzati intézményeknek, amelyek a jövőbeni potenciális tendereztetők lehetnek. Vagyis elkezdenek lobbizni azért, hogy a jövőbeni tendereken már eleve ismertek legyenek a döntéshozók előtt. Ügyüket nyilvánvalóan segítheti a jelenlegi kurzusnak a magyar beszállítókat lehetőség szerint mindenhol preferáló gyakorlata is.

Mivel a kórházak mára állami tulajdonba kerültek, és az idén várhatóan a rendelőintézeteket is állami kezelésbe veszik, illetve az összevonás egyik hangoztatott mozgatórugója éppen a közbeszerzések központosítása és olcsóbbá tétele volt, a szállítók arra készülnek, hogy ezentúl egy helyre kell majd beadniuk a korábbinál komplexebb ajánlataikat. Ez a rendszer a magyar tulajdonú kisebb társaságok nyerési esélyeit nyilvánvalóan csökkenti. A központi közbeszerzéseket valószínűleg a több korábbi intézmény összevonásával létrehozott Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) fogja koordinálni, a beszállítók előtt egyelőre nem világos, hogy pontosan milyen rendszerben.

„Sokszor előfordul, hogy a kisebb magyar cégek egyenként nem képesek versenybe szállni a globális beszállítókkal, mert nem bírják rugalmassá tenni a saját gyártásukat, vagy nem tudnak kellően gyorsan pluszforrásokhoz jutni” – magyarázza Semerédy Péter, hogy miért gondolkodnak a szövetség létrehozásában. Elgondolásuk szerint a nyolc cég együtt majdnem teljes mértékben le tudja majd fedni az orvosi-informatikai igényeket, és könnyebben tud friss tőkét bevonni, ha arra lesz szükség. A következő években több milliárd forintosra becsülik a piacot, amelyen nemcsak a beszerzések, hanem a kiépített informatikai rendszerek fenntartása és működtetése is jó bevételi lehetőségnek ígérkezik. „Nem mindig egyszerű a szövetségesek közötti egyeztetés, de ha össze tudunk állni, akkor olyan szereplőt hívhatunk életre, amely a piac jelentős részét képviseli” – ígéri az elnök.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200