brusszel


Andor László: Múlt századi útmutató

A keynesi gazdaságpolitika reneszánszáról
Figyelő Online - Figyelő
2009.02.03  09:25   
mail
nyomtatás
Minden komolyabb válság átalakítja az emberek gondolkodását, beleértve a szakemberekét is. A hetvenes évek stagflációs krízise után, a korábbi keynesiánus konszenzust felváltva, kialakult egy domináns irányzat, amely a neoklasszikus hagyomány neoliberális elemekkel való felfrissítésére épült.
Részleteiben ezt a gondolatrendszert sok kritika érte, a jelenlegi válság azonban az első olyan időszak, amikor a neoklasszikus–neoliberális főáram egészében megkérdőjeleződött. S 2008 szeptemberétől megkezdődött a beavatkozó állam pártján álló John Maynard Keynes nézeteinek reneszánsza.

TEMETETT NEOLIBERALIZMUS. A neoliberalizmus kritikusai ma a korábbiaknál is keményebben fogalmaznak. „A neoliberális piaci fundamentalizmus mindig is politikai doktrína volt, amely meghatározott érdekeket szolgált. A közgazdasági elmélet sohasem támasztotta alá. Világosan kell látni azt is, hogy a történeti tapasztalat sem igazolja” – írja a Nobel-díjas Joseph Stiglitz. Azt, hogy a válság hatására elméleti fordulat következett be, jól szimbolizálja, hogy a keynesiánus – és politikai értelemben meglehetősen radikális – Paul Krugman éppen ekkor kap Nobel-díjat.

Fotó: Kalló Iván

Nicholas Gregory Mankiw, a Magyarországon is kedvelt Makroökonómia tankönyv szerzője szerint az amerikai gazdaság jelenlegi problémáit legjobban úgy érthetjük meg, ha – a több mint hatvan éve halott – Keynes tanait hívjuk segítségül: az amerikai gazdasági folyamatok további gyengülése egyedül a kormányzati kiadások emelése árán fékezhető meg. Ezek persze nem forradalmi gondolatok, érdekességük abban rejlik, hogy Mankiw korábban George W. Bush elnök gazdasági tanácsadói testületének elnöke, illetőleg a 2008-as elnökjelölési időszakban Mitt Romney republikánus szenátor tanácsadója volt.

Keynes tehát mindenekelőtt azért válik a mai helyzet elsőszámú teoretikusává, mert a hirtelen jött likviditási válságra és recesszióra a fejlett országok körében a több-kevesebb nyíltsággal folytatott anticiklikus politika, azaz a foglalkoztatás-orientált állami keresletteremtés az egyetlen lehetséges válasz. Keynesi gondolatokkal telített a válság okainak elemzése is, hiszen a nagy cambridge-i közgazdász egyike volt azoknak, akik a pénzügyi spekuláció minden eltúlzott formáját károsnak tartották, s óvták tőlük a nyugati civilizációt. (Keynes tudta, miről beszél: maga is aktív volt a tőzsde világában.) Harmadszor: útmutatóként tér vissza Keynes az előretekintésben is, hiszen ő volt az, aki a harmincas-negyvenes években a nagy nemzetközi egyensúlytalanságokra felhívta a figyelmet, s a Bretton Woods¬ba vezető nemzetközi egyeztető folyamatot kezdeményezte a világgazdaság – és benne a monetáris és finanszírozási alrendszerek – újjászervezése érdekében.

NINCS BIZTOS RECEPT. Hozzá kell tenni: bár az elméletek átértékelődnek, sem Keynes, sem mások műveit nem lehet receptkönyvként kezelni. Semmilyen korábbi mű nem adhat konkrét és univerzális útmutatást a mai gazdasági bajok megoldására. Keynes maga sem gondolta mindenütt alkalmazhatónak az általa kidolgozott kormányzati lépéseket. Forrásért, inspirációért azonban mindenképpen ide kell visszanyúlni – ha erre mód van. Magyarországon erre a visszanyúlásra korlátozottak a lehetőségek. Keynes főművét, az Általános elméletet összesen egyszer adták ki, mégpedig 1965-ben, az új gazdasági mechanizmus előkészítésének időszakában. Könyvesbolti forgalomban tehát nincs, antikváriumokban is csak elvétve bukkan fel. Talán a szeptemberi tanévkezdésig lenne idő, hogy valamelyik élelmes könyvkiadó előrukkoljon vele. Addig pedig a meglevő szöveggyűjtemények, cikkek, tanulmányok segítségével alkalmazkodhatunk a válság keltette friss szellemi áramlatokhoz.

A szerző közgazdász, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Magyarországot képviselő igazgatója.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200