brusszel


Salgó István: aszályos időszak

A vállalati hitelezés lehetőségeiről
Figyelő Online - Figyelő
2011.12.06  21:17   
mail
nyomtatás
Milyen volt ez az év? Átlagos: rosszabb, mint a tavalyi, de jobb, mint amilyen a következő lesz. Ez a vicc jól jellemzi a vállalati hitelezési piac kilátásait is. A hitelezés volumenét és feltételeit 2012-ben még a korábbiaknál is nagyobb mértékben fogja befolyásolni a kínálati oldal, több okból is.
Mindenekelőtt a bankok nemzetközi mozgásterét a korábbiaknál komplexebben határozza meg a Bázel III keretrendszer: a banki működés egészét új szabályok szigorítják és végeredményben adott tevékenységhez magasabb tőkekövetelményeket írnak elő a pénzintézetek számára, mint a válság előtt bármikor.

A KRITIKUS HÁNYADOS
A tőkekövetelménynek pedig a bankok kétféleképpen tudnának megfelelni. Az egyik lehetőség a saját tőke növelése, ám ehhez hatalmas mértékű tőkebevonásra lenne szükség, annak pedig az európai bankszektor egészét tekintve minimális a realitása, azaz ennek előteremtése a tulajdonosok részéről nem tűnik valószerűnek.

Ha nem megy a számláló, nézzük a nevezőt! A szigorú bázeli tőkekövetelményeknek való megfelelés másik lehetséges módja a mutató másik elemének, a mérlegfőösszegnek a csökkentése. Ennek következménye viszont a bankok mozgásterének, a hitelezésnek jelentős szűkülése lesz. Az üzlet visszafogása pedig nem csak a bankok számára problematikus – hiszen negatívan befolyásolja jövedelmezőségüket –, hanem nyilvánvalóan a vállalkozások számára is. Hiszen a vállalatok rendelkezésére álló forráslehetőségek szűkülése a vállalati működés korlátozásához és a beruházások volumenének csökkenéséhez vezet, ami az egész gazdaság lassulását vonja maga után. A pénzügyi közvetítő rendszer a gazdasági növekedés motorja, amelynek lassulása akadályozza a növekedést, rontja a kilátásokat.

A képet Magyarország esetében tovább árnyalja, hogy a devizahitelesek számára megnyitott végtörlesztés lehetősége miatt több kereskedelmi banknál várható tetemes veszteség, ami a bankszektor egészét tekintve és egyes bankokat különösen sújtva komoly tőkeproblémához vezethet. Várhatóan ezúttal az anyabankok sem fognak tudni minden esetben leányvállalataik segítségére sietni, hiszen a saját tőkeellátottságuk sem feltétlenül éri el az előírt szintet. Éppen ezért a külső többletforrás híján a hazai bankoknál a mérlegfőösszegnek az európai átlagnál nagyobb arányú csökkenésére is sor kerülhet, ami a magyar gazdaságra nézve további lassulást okoz majd.

A helyzetet az is súlyosbítja, hogy az elmúlt időszakban meghozott, a hazai bankrendszer üzleti kilátásait alapvetően befolyásoló kormányzati döntések – a bankadó kiterjesztése, illetve a végtörlesztésre vonatkozó szabályok – miatt a külföldi befektetők szemében számottevően megnőtt az ország szabályozási kockázata. Ennek az a következménye, hogy ha egy nemzetközi pénzintézet tulajdonosa piacépítést, beruházást tervez, akár a régióban is, akkor nagy valószínűséggel nem Magyarországra fogja allokálni a szűkös forrásait. Ha ehhez még hozzávesszük azt is, hogy számos hazai banknál az elvártnál magasabb a hitel/betét arány, akkor érthető, hogy ennek csökkentését az anyabankok miért a külső finanszírozásuk korlátozásával látják a leginkább végrehajthatónak. És e mögött nem kell összeesküvés-elméletet keresni, mivel tisztán üzleti racionalitásról van szó.

A bankok aktivitását alapvetően befolyásolja az adott gazdaság kockázati besorolása is, ami Magyarország esetében nemrégiben romlott a Moody’s leminősítésének hatására. Nyilvánvalóan nem lehet más érdek, mint elejét venni bármilyen további leminősítésnek, mert ha azt még egy hitelminősítő megteszi, akkor még rosszabb lesz a helyzet, és súlyosan veszélyezteti a külföldi befektetők hajlandóságát a magyar gazdaság finanszírozására.

ELADÓI PIAC JÖN
A hitelkínálati piac sok összetevős rendszer, és alapvetően határozza meg a vállalatok üzleti mozgásterét. Azok a cégek, amelyeknek a jövője a hiteleik megújításától függ, jövőre igen nehéz helyzetbe kerülhetnek. És mivel a szükséges források csak szűkösen állnak rendelkezésre, valamint a megnövekedett országkockázat miatt csak drágábban lehet ezekhez hozzájutni, megint csak az üzleti racionalitás miatt a hitelek árazása biztosan magasabb szintre emelkedik. Eladói piac lesz, és hiába nő az ár, ennek elenyésző lesz a hatása ahhoz képest, hogy kiszáradnak a csapok, és a vállalatoknak súlyosan hitelhiányos időszakra kell felkészülniük.

A szerző az ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepének
vezérigazgatója


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200