brusszel


Pados László: A gazdaság több mint a piac

Figyelő Online
2012.07.29  13:51   
mail
nyomtatás
Súlyos bajok gyötrik a XXI. század elejének kapitalizmusát.
Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a következő évtizedek még minden bizonnyal a kapitalizmus jegyében telnek el. Rögtön korrigálnom kell az első mondatot, hiszen a XXI. századi kapitalizmus, mint olyan, nem létezik. Így leírva pusztán politikai-szociológiai-közgazdasági absztrakció. A legjelentősebb francia társadalomtudományi, szellemi műhelyek a kapitalizmusról csak többes számban beszélnek: les capitalismes. Mert mekkora különbségek is vannak: terjedelmes művekben lehetne csak leírni a finn és az oroszországi kapitalizmus közötti különbségeket, jóllehet szomszédos országokról van szó.

VISSZATASZÍTÓ MUTÁCIÓ


Még terjedelmesebb művekben lehetne leírni a közelmúlt magyar kapitalizmusának történetét, kialakulásának hazai és nemzetközi körülményeit, a politikai osztály, a gazdaság és a szellemi élet főszereplőinek érdemeit, felelősségét, tévedéseit vagy éppen bűneit. Azt gondolom, nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt 25 évben kialakult magyar gazdasági rendszer a kapitalizmusnak meglehetősen furcsa, sok szempontból visszataszító mutációja. Ezt leginkább a végeredménnyel, a magyar társadalom jelenlegi állapotával lehet igazolni. Hogy e mutáció kialakulásában mekkora szerepük volt a külső kényszereknek, illetve mekkora a saját tévedéseinknek, mindazt majd a gazdaságtörténészek feladata lesz kimutatni. (Mi mindenesetre gyakran mentjük fel magunkat a saját felelősségünk alól.) Talán ehhez már meg is van a kellő történelmi távolság, és csak intellektuális becsületesség kell ahhoz, hogy a tények objektív elemzését elvégezzék.

A kapitalizmus magyarországi mutációját elegánsabban duális gazdaságnak szoktuk nevezni, amelyben a multinacionális cégek világa virágzik, a kkv-ké pedig vergődik, egyik napról a másikra él. Vannak hangadók, akik a multik jelenlétét csapásnak tartják, hiszen szerintük csak piacokat foglalnak, proletarizálják a nemzetet, szennyezik környezetünket, a magyar lelkületet, és lényegesen több erőforrást visznek el, mint amit behoztak. Mások a hasukat fogják a nevetéstől, amikor a politika, a gazdaság, a külgazdasági diplomácia szavak elé a magyar vagy a patrióta jelzőt biggyesztjük. Ők e vállalati kör állami eszközökkel való támogatását kidobott pénznek tekintik.

Tudjuk, a sok-sok részigazság soha nem teszi ki a teljes igazságot. Chikán Attilának igaza van, a hamis kérdésfeltevés zsákutcába taszít bennünket.

A döntő különbség kapitalizmus és kapitalizmus között nem azoknak szerkezetében rejlik, hanem abban, hogy az adott rendszer milyen társadalmi és morális célokat szolgál. Azok a rendszerek, amelyekben a társadalom szereplőinek egyik fele kioltja a másik felének energiáit, vagy az út szélén hagynak milliókat, nyomorra, végső soron bukásra vannak ítélve. A gazdaság célja ugyanis nem a profit, hanem a társadalom minden tagjának jóléte, boldogulása. A GDP növelése nem cél, hanem csupán eszköz egy jó, humánus és igazságos társadalom megteremtéséhez. Ezért nem az a legfontosabb kérdés, hogy minek nevezzük azt a rendszert, amely ezt a célt szolgálja, hanem az, hogy hogyan kombináljuk a társadalmi kohéziót megteremtő közösségi és magán erőforrásokat.

A duális magyar gazdaság erőviszonyait rövidtávon nem lehet megváltoztatni. Annyit azonban kijelenthetünk, hogy az államnak olyan gazdaságpolitikát kell folytatnia, amelynek eredményeképpen a gazdasági növekedés a magyar társadalom jövedelmének gyarapodását eredményezi. Tehát a GDP-vel együtt a GNI is növekedjék, és legyen megbecsült tagja a társadalomnak minden multi és nem multi, amely ennek a követelménynek eleget tesz!

Ugyanakkor a kormánynak igenis megkülönböztetett figyelmet kell fordítania a fejlődőképes kkv-k támogatására. Mégpedig kizárólag nemzetközi dimenziókban gondolkodva, és hosszú távú stratégiai szándék kinyilvánításával, magyar tulajdonú cégek ezreit kell világszínvonalra fejleszteni, és, ha úgy tetszik, kényszeríteni a külpiacokra. Ne féljünk a pozitív diszkriminációtól, hiszen a kkv-k jövője a gyermekeink és az unokáink jövője is egyben, mert ettől a vállalkozói körtől várjuk el, hogy munkavállalók százezreinek adjanak tisztes megélhetést és boldogulást jelentő munkát. Ha ez nem következik be, fiatal tehetségeink tömegesen hagynak itt bennünket!

A Chikán professzor elindított vitát sok-sok fórumon folytatni kell. És persze ebben a hangütésben. Hiszen a világ számos, ma már fejlett kapitalista országában két évszázadon át folytak, és ma is folynak szenvedélyes viták a külföldi tőkebefektetések megítéléséről. Ha-Joon Chang világhírű koreai közgazdász például több helyen is emlékeztet arra, hogy Andrew Jackson, az Egyesült Államok hetedik elnöke 1836 majd 1841-ben is megtagadta a kvázi központi bank szerepét betöltő Second Bank of the United States működési engedélyének megújítását, mondván, túl magas a 30 százaléknyi külföldi (angol) tulajdoni hányad. „Amennyiben ellenőrzésük alatt tartják a valutánkat, megkaparintják a közpénzeket, ezáltal függőségben tartják a polgáraink ezreit, no ez nagyobb veszélyt jelent, mint az ellenség haditengerészete és katonai ereje. Ennek a banknak tiszta amerikainak kell lennie” –harsogta Jackson. E szigorú elbánás ellenére a XIX. században és a XX. század első felében a legtöbb külföldi tőkebefektetést Amerika fogadta.

A FINN PÉLDA

De vegyünk egy hozzánk közelebb eső példát: Finnország az 1930-as évektől egy sor kérdésben korlátozta a külföldi érdekeltségű cégek megjelenését, sőt, kifejezetten ellenséges volt a külföldi befektetőkkel szemben. Talán ma hihetetlenül hangzik, de tény, hogy a finn állam veszélyesnek nyilvánította azokat a cégeket, amelyekben a külföldi tulajdonrész meghaladta 20 százalékot. Ezen a hozzáálláson csak 1987-ben lazítottak valamelyest, de 1993-ig minden külföldi befektetést jóvá kellett hagynia a helsinki ipari és kereskedelmi minisztériumnak. Ám ennek ellenére az ország nem zárkózott be, ellenkezőleg, olyan társadalom és gazdaságpolitikát valósított meg, amelynek révén a globalizációnak haszonélvezője lett. Tehát sikerült integrálnia magát a világgazdaság vérkeringésébe.

De lenne még mit tanulnunk Japántól, Dél-Koreától, Kínától és több, ma már nagyon fejlett európai kis ország gazdaságtörténetéből is. Elsősorban azt, hogy az erőltetett aktuális rögeszmékkel és partitúrákkal szembemenve, hogyan lehet a nemzet többségének érdekeit szolgáló gazdaságpolitikát megvalósítani.

Csak azok a hajdani szegény országok váltak a modernizáció, a nemzetközi gazdasági folyamatok főszereplőivé, amelyek a külföldi befektetéseket és egyéb erőforrásokat alárendelték saját társadalompolitikai és gazdaságfejlesztési stratégiájuknak, de legalábbis beillesztették abba. Vagyis követték Polányi Károly fontos tanítását: a gazdaság több mint a piac, a társadalom pedig több mint a gazdaság. Ha a társadalom szétesik, s a humán tőke pusztul, akkor a gazdaság is szétesik, és ilyen társadalmakban a piac sem működik. Mint azt tapasztalatból tudjuk.

Pados László a Magyar Külgazdasági Szövetség társelnöke.

A Top 200 projektünkhöz – Magyarok és multik: együtt, működve? – kapcsolódó vita eddigi hozzászólói: Chikán Attila (27. szám); Reszegi László (28. szám); Csaba László (29. szám); Fodor István (30. szám); Papp József (31. szám); Mádi László (32. szám); Varga György (33. szám); Mikesy Álmos és Szabó Zsolt (34. szám); David Young (35. szám). Lapunk várja a reagálásokat, hozzászólásokat a szerkesztoseg@figyelo.hu e-mailre.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200