Expo Budapesten, Nemzeti Színház az Erzsébet téren, kormányzati negyed – ezeket a nagy állami tendereket ugyan gyakorlatilag megnyerte, ám a projektek félresiklása miatt végül mégsem valósíthatta meg a KÉSZ-csoport. A 25 éves vállalkozás vezetői (a kormányzati negyedet érintő projektbe invesztált százmilliós nagyságrendű összeg ellenére) mégsem keseredtek el. „Az emblematikus nagyberuházások ugyan nem sikerültek, de azért sok megnyert állami tenderünket befejezhettük” – mondja Jutasi Zoltán, a KÉSZ Holding Zrt. 2007 decemberétől kinevezett új vezérigazgatója.
Jutasi Zoltán. Az új vezérigazgató szerint csoportjuk az egyik leginkább politikafüggetlen építőipari vállalkozás.
Az üzletembereknek a személyes beszélgetések, a saját maguk, illetve a tanácsadó bevonásával elvégzett átvilágítások alapján megtetszett a cég. Gansperger Gyulát – elmondása szerint – meggyőzte a magyar tulajdonú, közel 1500 alkalmazottal rendelkező csoport. Nem is csak a transzparens cégszerkezet kialakításában, de a fejlettebb kontrolling-rendszer bevezetésében, illetve mindenekelőtt a jövedelmezőség javításában is lépni szeretnének az új vezetők.
Az együttesen 70 milliárd forintos árbevételű KÉSZ-csoport több mint 40 társasága által az elmúlt években elindított szerteágazó tevékenységeket az új vezetés négy klaszterbe rendezi.
Gyártás és építőipari kivitelezés
Zászlóshajó: KÉSZ Közép-európai Építő és Szerelő Kft.
● A cég a megelőző fél évtized lényegében stagnáló, 32–36 milliárdos bevételei után tavaly 54 milliárd forint forgalmat produkált. Az építőipari ág ismertebb jelenlegi projektjei az Excelsior Budapest Spa luxusingatlan a Rózsadombon, a PPP-konstrukcióban kivitelezett tiszalöki börtön, a Dunaferr számára épülő hideghengermű, illetve a kaposvári StopShop bevásárlóközpont és irodaház-együttes. ● A csoport saját acélszerkezet-gyárral rendelkezik Kecskeméten. ● Az építőipari ágon belül megemlítendő az ukrajnai KÉSZ UA Ltd. és 3P Beton Ltd., továbbá a KÉSZ Romania Ltd. is.
Vagyonkezelés és ingatlanfejlesztés
Zászlóshajó: KÉSZ Ingatlan Zrt. (ma KÉSZ FM Kft.)● A 30–50 milliárd forint értékű saját ingatlanok kezelése a feladata. A portfólió igen széles: ipari létesítmények, irodák, lakóingatlanok is vannak benne, amelyeket üzleti lehetőségtől függően üzemeltet, bérbe ad, vagy éppen értékesít a társaság. ● Ezen stratégiai ághoz öt PPP-vállalkozás és projektcégek is tartoznak.
Biodízel
Zászlóshajó: Öko-line Kft.
● A potenciálisan 50 ezer tonna gabona feldolgozását és 14 milliárd forintos árbevételt ígérő, a Resonator Kft.-vel közösen birtokolt bábolnai biodízel üzem sajátos színfoltot alkot a holdingon belül.
Flottamenedzsment
Zászlóshajó: KÉSZ & Go Kft.
● Felerészt a KÉSZ-csoportnak, felerészt külső ügyfeleknek dolgozik a 300 járműből álló személygépkocsi-állományt kezelő flottamenedzser vállalkozás. ● E mellett megemlítendő az építőipari gépeket lízingelő a GépBér Kft. is.
ITTHON ÉS KÜLFÖLDÖN. A budapesti mellett kecskeméti és szegedi központtal is rendelkező KÉSZ az elmúlt években sok mindenbe belefogott, most ezeket a szerteágazó tevékenységeket négy klaszterbe strukturálják. Az együttesen 70 milliárd forint árbevételű csoport fő bevételi forrása továbbra is az építőipari kivitelezés. A vertikálisan integrált, alapvetően magasépítéssel foglalkozó KÉSZ-birodalom saját acélszerkezet-gyárral rendelkezik Kecskeméten. A Figyelőnek nyilatkozó építészek, versenytársak az elismerten komoly mérnöki tudással rendelkező csoport fő erősségének a szinte konfekciószerűen építhető acélcsarnok-rendszereket tartották. Mint Radnai Tamás, a legnagyobb építőipari leányvállalat, a KÉSZ Közép-európai Építő és Szerelő Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a 17 ezer tonna éves kapacitású üzem gyakorlatilag 2012-ig eladta termelési lehetőségeit.
A KÉSZ fővállalkozóként gyakorlatilag mindent maga csinál; mint valaki megállapította: „nem cifrázza, de raktárakban, sportcsarnokokban kifejezetten erős”. A szélesebb közvélemény például akkor találkozhatott a céggel, amikor a margitszigeti úszó Eb-re, éppen határidőre elkészültek az uszodaépítéssel, noha pár hónappal az átadás előtt a szigetet elöntő árvíz majdnem meghiúsította a projektet.
Jogerősen pert nyert a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2007 novemberében több építőipari cég, köztük a KÉSZ Kft. ellen. A 2003-ig visszanyúló történet szerint az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Fiumei úti székházának felújítására kiírt tenderen a Baucont Rt. és az Épker Kft. olyan megállapodást kötöttek, hogy bármelyikük nyer, a másik alvállalkozói megbízást, illetve készpénzt kap. Később bevonták a KÉSZ Kft.-t is, amely ellentételezésért cserébe visszavonta már benyújtott jogorvoslati kérelmét, és így részesévé vált a tiltott összejátszásnak. A GVH a Baucontot és az Épkert egyenként 227 millió forint, a KÉSZ-t 136 millió forint bírság megfizetésére kötelezte.
Az építőipar mellett egyazon cégblokkba kiemelhető a saját ingatlanok kezelése, a biodízel üzletág, továbbá a flottamenedzsment is (a négy stratégiai ágazat jellemzőit lásd külön). Külön ág lehet majd a szervezeti ábrán az infokommunikáció is, amellyel a csoport még csak kokettál. A tulajdonosok mindenesetre bíznak a következő időszakok jelentős IT-tendereiben. Ha esetleg az indulásnál egy erősebb szereplőt meg tudnának venni, akkor később akár a kormányzati IT-outsourcingban is részt vehetnének már.
TERJESZKEDÉS. A KÉSZ-birodalom forgalmának 15 százaléka a környező országokból származik, döntően Romániából és Ukrajnából (az utóbbiban betongyára is van a cégnek), kisebb részt szerb és montenegrói projektekből. A külföldi terjeszkedésben továbbra is hisznek a vezetők, most indul a bolgár (ott is acélszerkezet-gyár megvételét tervezik), s hamarosan a szlovák és a lengyel üzlet. Radnai Tamás szerint a KÉSZ részben pénzügyi, likviditás-menedzselési okokból megy külföldre, mert miközben itthon az építőipari projektekhez saját finanszírozás is kell, kint még előre fizetnek a vevők.
Vagyis a kinti láb segíti a hazai fejlesztések finanszírozását. A vezetők azért is egyre jobban bíznak a külföldi leányvállalatokban, mert ahogyan előrehalad a román és az ukrán privatizáció, egyre több az olyan magáncég, amely valóban a legjobb ajánlatot, a jobb minőségű műszaki megoldást választja, s ezekben az országokban kifejezetten erősnek számít a magyar technológia.
Gansperger Gyula.
A tulajdonos-
mindenekelőtt
a jövedelmezőséget
szeretné növelni.
A nagy építőipari cégeket a sajtó előszeretettel besorolja a politika valamelyik oldalára is. Ezt ugyan a KÉSZ sem kerülheti el, de Jutasi Zoltán szerint a csoport az egyik leginkább politikafüggetlen építőipari vállalkozás: mindenféle színezetű önkormányzatnál nyert is, bukott
is tendert, és igyekszik az összforgalom 15–20 százalékát adó állami megrendelések esetén ugyanúgy teljesíteni, mint a piaci megrendelőnek.
Ami pedig a szerkezetátalakítás mellett a fundamentális folyamatokat illeti, jelenleg zajlik a 2008-as üzleti év tervezése, de a kapacitások jó részét már szerződéssel lekötötték. Gansperger elismeri, hogy az amerikai eredetű, az ingatlanpiacot is súlyosan érintő válság nem tesz jót nekik, mert az építőipari depresszió elbizonytalaníthatja a befektetőket, de reméli, ezt a hatást ellensúlyozzák majd az idén már intenzívebben belépő uniós projektek.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.