KIHÍVÁSOK ÉS VESZÉLYEK
Budapest ugyanakkor számos kihívással is szembeállítja a vidékről felkerülő fiatalokat. Meg kell tanulni tájékozódni a jellemzően több épülettömbből álló campusokon, amelyek ráadásul olykor a város egymástól távol eső pontjain működnek. Jó ideig eltart az is, mire az ember kiismeri magát a kerületekben, villamos- és metróvonalakon. A diákok tapasztalatai szerint különösen a budai rész tűnik útvesztőnek eleinte, mivel ott kevésbé lehet a metróállomásokra hagyatkozni, inkább a busz- és villamosvonalakat kell memorizálni, és ezekből lényegesen több van. Persze a gólyatáborok, az első hetek ismerkedőestjei és a hallgatói önkormányzatok felsőbb évesei ebben is sokat segítenek.
Az étkezés, a szállás, a ruházkodás, a szórakozás, a sportolás is drágább, mint a vidéki városokban, és nagyobb a verseny a gyakorlati helyekért, diákmunkákért, ösztöndíjakért, kollégiumi szobákért is.
Az óriásegyetemeken kevésbé lehet személyes kapcsolatot kialakítani a tanárokkal vagy akár a tanulmányi osztályokon dolgozókkal, mert rengeteg a diák. Az ember elvész a tömegben, és főképp az első hetekben, amíg nem alakulnak ki a szorosabb baráti társaságok, könnyen nagyon egyedül érezheti magát. Mindezek a nehézségek azonban sok, a későbbi karrier, életvezetés során hasznosítható élménnyel és tudással ruházzák fel a diákokat. Jó lecke ez arra, hogyan kell önállóan felfedezni egy új közeget, adminisztrációs ügyeket intézni, érdeket érvényesíteni, hatékonyan kommunikálni ismeretlenekkel. Éppen méretükből, tudományos súlyukból adódóan az egyetemek kiváló lehetőségeket kínálnak a szorgalmas, ambiciózus diákoknak: városszerte számos könyvtár, jól felszerelt számítógépterem, ingyenes előadás-sorozat segíti fejlődésüket.
Nem utolsósorban pedig a nagyvárosi helyismeret, a tanulmányok évei alatt kialakuló kapcsolati háló a legtöbb szakma esetében fontos pozitívum például az államvizsga utáni elhelyezkedéskor. A szakemberek újra és újra kiemelik: a budapesti neves egyetemeken szerzett diploma - főként, ha ahhoz olyan pluszteljesítmény is társul, mint egy-egy országos versenyen elért jó helyezés, különleges kutatási téma vagy az adott szakmában nagynevű cégnél eltöltött gyakorlati idő - megkérdőjelezhetetlen előny a munkaerőpiacon.
LEHETŐSÉGEK TÁRHÁZA
Egy többágyas kollégiumi szobába akár már havi 6-8000 forint fejében is szállást kaphatnak a tanulók, az új, felszereltebb komplexumokban viszont ennek többszörösét is elkérhetik. Ahogy az ország összes kollégiumában, Budapesten is a pontszámok rangsora és a szociális körülmények alapján osztják a férőhelyeket. Egy intézményben jellemzően csak egy kollégiumba lehet beadni a jelentkezést, és akik nem kerültek be, év közben is próbálkozhatnak.
Az albérletek a fővárosban 30, akár 40 százalékkal is drágábbak lehetnek, mint a vidéki egyetemi városokban, és bár széles a kínálat, időben el kell kezdeni keresgélni, mert az egyetem és a metróállomások környékén lévő, jól felszerelt, csendes, teraszos lakások gyorsan elfogynak. Aki például lakótársat keres, annak érdemes használnia a felvi.hu honlapon elérhető albérletkereső szolgáltatást. Ez a weblap egyébként is sok fontos és hasznos információt tartalmaz a felsőoktatás szinte minden területével kapcsolatban, érdemes böngészni az első napok, hetek előtt.
Budapesten a felsőoktatási intézmények zöme a VIII., a IX. és a XI. kerületben található. Azok a családok, amelyek megengedhetik maguknak, gyakran vásárolnak befektetésként kisebb garzonokat, de olykor többszobás polgári lakásokat is, mielőtt gyermekeik felkerülnének egyetemre a fővárosba.
Ami a szórakozási lehetőségeket illeti, minden kar, szak hallgatóinak megvannak a törzshelyei, főleg az egyetem vagy főiskola, illetve a kollégiumok környékén. Hogy melyek ezek, arra általában gyorsan - sokszor még az első nap előtt, a gólyatábor alatt - fény derül. Mindazonáltal vannak Budapesten szinte minden egyetemista által ismert, közkedvelt találkozóhelyek - ilyen az Erzsébet téri, korábban Gödör, ma már Akvárium környéke, a Wesselényi utcához közel eső sörözők, diszkók, romkocsmák.
Jó tudni
■ Kollégiumi árak: intézménytől és a kollégium infrastrukturális felszereltségétől függően nagy a szórás: a havi díj 6, de 50 ezer forint is lehet
■ Egyszobás albérlet ára: 40-75 ezer forint/hó
■ Két-, háromszobás albérlet ára: 120-250 ezer forint/hó
■ Helyi közlekedés költsége: a BKV-s havi diákbérlet 3850, a napijegy 1550, a szemeszterre szóló Budapest-bérlet pedig egy félévre 18 ezer forintba kerül
■ Étkezés: Az egyetemi menzákon mintegy 10-20 százalékkal drágább étkezni, mint vidéken, de e téren is nagy a változatosság, mivel sokféle intézmény, étkezde, egyetemi konyha működik a városban. Egy ebéd körülbelül 800-1500 forint fejenként. A diákok körében azonban igen népszerűek a kínai büfék, arab, török étkezdék is. Éjjel-nappal nagy a forgalom például a Szent István körúti Szeráj gyorsbüfében vagy az Örs vezér téri gíroszárusnál
■ Kedvelt szórakozóhelyek: a teljesség igénye nélkül néhány különösen népszerű hely: Szimpla Kert, Szóda, Majorka, Akvárium, VakEgér tőzsdekocsma, A38 Hajó
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.
Felhasználta John Maynard Keynes közgazdász válságkezelő receptjét 2008-ban a péti Nitrogénművek Zrt. többségi tulajdonosa.
Nemcsak a munkahelyteremtés, hanem a sérültek és az épek összekötése a célja a fogyatékkal élőket támogató új vállalkozásoknak.