Figyelő Online
- Figyelő
2007.10.09 12:32
Egyre több a haszna a molekuláris biológia és a genetika területén elért tudományos eredmények alkalmazásának.
Bár a génmódosításon alapuló gyógymódokra még várni kell, a különböző örökletes betegségek - például a mellrák egyik agresszív formájának - kiszűrését is genetikai tesztek teszik lehetővé. Egy ausztrál vállalkozás, a Genetic Technologies Limited pedig, elsőként a világon, most az egyének sporttehetséget méri géndiagnosztikai eljárással. Módszerükkel megállapíthatják, hogy az adott személy esetleg súlyemelőként, vagy atlétaként boldogulna-e inkább, illetve azt, hogy rövid, vagy hosszú távú futásban érhet el sikereket.
Mostanáig csupán a kutatóintézetekben foglalkoztak sportgenomikával, amelynek eredményeképp nagy vonalakban megismerték a tudósok, hogy milyen összefüggés áll fenn a különböző gének, és az izmok anyagcseréje, vérellátása, vagy az izomsejtek nagysága között. Ezen - többek között élsportolókon végzett - vizsgálatok révén sikerült azonosítani az ACTN3 nevű gént, amely az izomrostokat felépítő egyik fehérje, az aktin termelésében játszik szerepet. E gén különböző variációi és a sportolók teljesítménye között is találtak összefüggést, és az ausztrál cég most ezen alapulva ajánlja géntesztjét. Ezt anonim módon, az érdeklődők által beküldött nyálmintából végzik el. Ha például a cégnél úgy találják, hogy a vizsgált alany nem rendelkezik a gén R577X nevű változásával, akkor szerintük előnnyel űzheti a robbanékonyságot igénylő sportokat, például a gyorskorcsolyát, a dzsúdót, vagy a rövidtávú úszást. Ezzel szemben ha az érdeklődőben megvan az R577X, akkor maratoni futással és kerékpározással, vagy triatlonnal érdemes foglalkoznia. A mintegy 100 dollárba kerülő teszt eredményére két hetet kell várni.
címkék:
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.