brusszel


ÁRZUHANÁS AZ ARANYPIACON - Ramadánra várva

Figyelő Online - Figyelő
1996.12.04  00:00   
mail
nyomtatás
Másfél éve nem látott mélységeket tesztel az arany ára. Egyes elemzők szerint az árfolyam süllyedésének még koránt sincs vége, az optimistábbak viszont úgy vélekednek, hogy a karácsony, a kínai újév, az indiai házasságkötések közelgő szezonja, valamint a Ramadán átsegíti a piacot a nehézségeken.

Múlt pénteken záráskor már csak alig valamivel 371 dollár fölött jegyezték az arany unciánkénti árát a londoni fémtőzsdén, holott néhány héttel ezelőtt az árfolyam még stabilan 380 dollár felett mozgott, az év elején pedig a 420 dolláros szintet ostromolta. Elemzők megosztottak mind az árfolyamesést kiváltó okok, mind pedig a folyamat kimenetele tekintetében. Az Union Banques Suisse (UBS) aranyspecialistája, Andrew Smith szerint további vérveszteségektől tarthat a piac, amelyet elbizonytalanított néhány központi bank aranyeladási akciója. A rossz példával a svájci jegybank járt elől, amely a múlt héten bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az alkotmány módosítását, ily módon szerezve szabad kezet az aranyeladáshoz, valamint a nemesfém kölcsön- és csereügyletekhez történő felhasználásához.

A világ egyik legkonzervatívabb központi bankjának ez a kijelentése veszélyezteti az arany kezelésével kapcsolatos tabukat - figyelmeztetett Andrew Smith, aki szerint ez a piaci káoszhoz vezethet.

Az aranypiac nehézségei az év eleje óta halmozódnak. A fogyasztás növekedése érezhetően megtorpant, miközben a termelők határidős eladásai növekedtek. A Nemzetközi Aranytanács (a legnagyobb termelőket képviselő szervezet) legújabb statisztikája a határidős ügyletek jelentős gyarapodásáról tanúskodik. Az elemzést készítő független szakértő, Jan Cox szerint 1990-ben az ilyen jellegű tranzakciók 200 tonna aranyat érintettek, miközben a termelés 1565 tonna volt. 1990-ben 1000 tonna került határidős megállapodással a piacra, az idén pedig közel 1950 tonna, ami már a kibányászott mennyiség mintegy 85 százaléka. Különösen az észak-amerikai és ausztrál termelők próbálják ily módon finanszírozni beruházásaikat, de az utóbbi időben a dél-afrikai bányák is hozzányúltak ehhez az eszközhöz.

A Wall Street Journal beszámolója szerint az arany árának gyengülése mögött az áll, hogy Oroszországban várhatóan engedélyezik a kereskedelmi bankoknak és bányáknak nemesfémtartalékaik önálló értékesítését. Az orosz aranyeladást jelenleg egyetlen állami cég, az Almaze felügyeli. Ha az orosz parlament jóváhagyja az elképzelést, akkor a bányák és a bankok felhasználhatják a New York-i Comexet és más nemzetközi piacokat arra, hogy aranyukat ott értékesítsék.

Egy londoni intézet szakértője szerint Oroszország és más FÁK-államok idei aranytermelése a tavalyi 7,3 millióról 7 millió unciára csökken. Az orosz jegybank a múlt évinél több aranyat vásárolt fel a termelőktől, ezért az 1996. évi orosz aranyexport várhatóan csökken. Az IMF adatai szerint az orosz jegybank aranytartaléka az első nyolc hónapban 2 millió unciával, 11,4 millióra növekedett.

Az optimistább elemzők kevésbé tartanak a helyzet súlyosbodásától, sőt bíznak a fordulatban. A Paribas szakértője, Charles Kernot szerint az év utolsó negyede és az új év eleje az áremelkedés jegyében telik majd el, hála a soron következő ünnepeknek.

A karácsony, a kínai újév és a Ramadán miatti vásárlókedv mellett még egy tényező támogatja a fordulat melletti érveket. A Deutsche Morgan Grenfell szakértője, Alan Williamson az arannyal spekuláló befektetési alapok viselkedésére hívja fel a figyelmet. Ezek az elmúlt 4-5 hónapban jelentős, mintegy 10-12 millió unciára becsült eladási pozíciót halmoztak fel, ami csaknem kétszerese a tavaly év véginek. A fedezet felvásárlása pedig minden bizonnyal felhajtja az árakat - állítja a szakértő.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.