brusszel


Jövőre megszűnik az agrárhitelek támogatása

Figyelő Online - Figyelő
2003.03.05  08:19   
mail
nyomtatás
Az uniós csatlakozással megszűnik az agrárhitelek állami támogatása, s ez alaposan átrajzolhatja az agrárgazdaság hitelstruktúráját. A támogatásra évente több milliárdot fordított a költségvetés. Míg az EU-ban az agrárgazdálkodás sajátosságait is figyelembe vevő, főként szövetkezeti alapon szerveződő bankok folyósítják a hitelt, a magyar termelőknek – ezek hiányában – maradnak az üzleti hitelek.
Az üzleti alapon folyósított bankhitelek támogatása a közelmúlt agrárkormányzatainak kedvelt szubvencionálási eszköze volt - írja a Népszabadság. Az állam valódi segítséget nyújtott, miközben a hitelbírálatot, a támogatás felhasználásának ellenőrzését a pénzintézetekre bízta. A bankok számára is kedvező volt, hogy az állam különböző szintű garanciavállalás révén csökkentette az agrárfinanszírozás kockázatát. A rendszer működésére jellemző, hogy a rossznak minősített hitelek száma elenyésző volt.

Az EU-csatlakozással az agrárfinanszírozás is megváltozik: miközben a szubvenció összege növekszik, megszűnik az állami támogatással és garanciával működő hitelezés rendszere. Magyar György, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetségének titkára szerint az új támogatási rendszer a gazdálkodóktól is új finanszírozási szemléletet követel.

Egy állattartással és növénytermeléssel is foglalkozó termelő kiadásainak és bevételeinek egy része ciklikusan jelentkezik. A naptári év első növénytermesztési bevételének a területalapú támogatás számít, amelyet az esztendő elején fel lehet venni. (Az unióban érvényes szabályok szerint ehhez a tárgyév november közepétől lehet hozzájutni.) A normatív földalapú támogatásokon kívül – amelyek az EU-ban megmaradnak, sőt növekszenek – a magyar gazdák jelenleg számíthatnak a hektáronként 15 ezer forint erejéig felvett, műtrágyavásárlásra fordított hitel kamattámogatására. Ez jövőre megszűnik, és a közraktárakban elhelyezett áruk fedezetével felvett hitelek kamattámogatásáról is le kell mondani.

A növénytermelésre három jól elkülöníthető időszakban kell pénzt költeni: a kiadások fele a talaj-előkészítés, illetve vetés időszakára tehető, a maradékon osztoznak a növényápolással és a betakarítással összefüggő költségek. Az időszakos hiányokon segítenek a költségvetés által támogatott speciális hitelek, mint például a zöldhitel.

A mezőgazdaság jelenleg évente mintegy 280-290 milliárd forint hitellel gazdálkodik. Ebből 170-180 milliárd forinthoz kötődik állami támogatás – általában a jegybanki alapkamat 50-100 százalékáig. A szabályok szerint a folyamatban lévő támogatás a hitel lejártáig érvényes. Éppen ezért az idén még bizonyára nagy verseny lesz az építési és ültetvénytelepítési hiteltámogatásért.

Az úgynevezett tőkepótló hitelek – összességében 110-120 milliárd forint –, amelyekhez az állam ötvenszázalékos kamattámogatást adott, s amelyeket a gazdálkodók 2-3 éves lejáratra vettek fel, most „félidősek". Szerencsésebb helyzetben vannak azok a családi és egyéni gazdálkodók, akik tavaly és az idén vettek fel 10-15 évre összesen 60 milliárd forint értékben (gazda)hitelt. Az ehhez kötődő kamattámogatás a különböző konstrukciókban 50-100 százalékos.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.