brusszel


Lélektani törés

Figyelő Online - Dózsa György
2012.08.09  05:59   
mail
nyomtatás
Aggasztó fázisba érkezett az európai adósságválság. Az eddig többé-kevésbé egységet felmutatni próbáló európai mag, a németek és a franciák immár nyíltan egymásnak estek. Guido Westerwelle német külügyminiszter szokatlanul határozottan figyelmeztette François Hollande francia miniszterelnököt, hogy „ne beszélje szét Európát”.
A francia miniszterelnök ugyanis arra ösztökélte az olaszokat, hogy vegyék igénybe az EU pénzügyi mentőcsomagját. A németek nyilván további megszorításokat látnának szívesen. Egyébként meg Róma majd eldönti maga, hogy mit óhajt cselekedni, nincs szükség arra, hogy olasz-francia egységfront jöjjön létre Berlinnel szemben - gondolhatta a német diplomata.
Mario Monti olasz miniszterelnök egy lapinterjúban annak veszélyéről beszélt, hogy az EU pszichológiailag megtörik. A válság egymás ellen fordítja a tagországokat, s immár az unió szétesésével fenyeget - figyelmeztetett Monti. Angela Merkel német kancellárt eddig csak a görög tüntetéseken és a sajtóban ábrázolták Hitlerként. A múlt héten azonban a Berlusconi család tulajdonában álló Il Giornale című napilap Negyedik birodalom címmel hozta vezető anyagként a kancellár asszony egy náci karlendítésre emlékeztető mozdulatáról készült fotóját.

A politikusok civakodnak, az adósságválság pedig magától nem oldódik meg. Pontosabban megoldódik, de ennek hosszú évekig elhúzódó gazdasági pangás, munkanélküliség és recesszió lenne az ára.
Leírni az adósságot? Volt már rá példa a múltban, a 30-as években Hoover elnök elengedte az első világháborús jóvátételt az európai országoknak. A közelmúltban is előfordult hasonló, a harmadik világbeli országok adósságának nagy részét törölték a nyugati hatalmak. Olyan azonban nem nagyon történt még meg békeidőben, hogy fejlett, a világgazdaság szempontjából is mérvadó országok adósodjanak el nyakig. Görögország csődbe mehet, ezzel már mindenki számol, de Spanyol- vagy Olaszország nem, hiszen ennek tovagyűrűző hatásai felmérhetetlenek lennének. Jelenleg a pakliban nemcsak egy Fekete Péter van, hanem minimum három. Ha az adósságokat vagy azok egy részét elengedik, borítékolható, hogy az eurózóna tagállamainak adófizetői állják majd a számlát. Az Európai Központi Bank (EKB), a különböző mentőcsomagok pénzügyi alapjai, valamint a Nemzetközi Valutaalap mögött is az adófizetők befizetései állnak. Ha a bankok, biztosítók, nyugdíjalapok szenvednek el veszteségeket az adósságválságon, az ő mérlegüket is ki kell tisztítani, s ennek forrása sem lehet más, mint az adóbevétel.

A görögöknél tavasszal már végrehajtottak egy koordinált adósságelengedést. Akkor a magánhitelezők, a bankok követeléseinek jókora része vált nem teljesítővé. Nem megerősített hírek szerint a következő csomagba az EKB, a tagállamok központi bankjai, valamint a közvetlenül a görögöknek hitelező államok kerülnek be.

A szó klasszikus értelmében vett megoldás nincs az adósságválságra. Vitatkozni csak arról érdemes, hogy ki viseljen többet és ki kevesebbet az adósságtömeg leépítéséből. Az európai nagypolitika szereplői a szavak szintjén általában kiállnak az eurózóna egysége mellett. Azzal azonban továbbra is adósak, hogy milyen, hosszú távon is működőképes rendszerben lehetne menedzselni az adósságtömeget..
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200