brusszel


Megéri diplomát szerezni

Felsőfokú végzettségűek munkaerő-piaci helyzete
Figyelő Online
2012.08.09  06:01   
mail
nyomtatás
A hangzatos cikkekkel ellentétben az egyetemi és főiskolai végzettségűek még mindig a munkaerőpiac nyertesei közé tartoznak mind foglalkoztatási arány, mind átlagfizetés terén – állapítja meg a Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI).
Munkanélküliség vár a pályakezdő diplomásokra! Efféle hangzatos címekkel kommentálták a médiumok a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarország 2011 című június végi kiadványának azon megállapítását, hogy a diplomás fiatalok foglalkoztatási rátája az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent. Ez valóban igaz, azonban a szülők továbbra is jól teszik, ha rábeszélik csemetéiket a továbbtanulásra. A felsőfokú végzettségűek ugyanis a magyar munkaerőpiac legszerencsésebb helyzetű csoportjának számítanak. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének tanulmánya hangsúlyozza: a diplomások túlnyomó része hosszabb-rövidebb idő alatt ugyan, de kap munkát.

A 20-24 éves diplomások körében a munkanélküliség csaknem 20 százalék. A néhány évvel idősebbeknél azonban már radikálisan nő a foglalkoztatási mutató. Ennek hátterében az áll, hogy az ötéves képzésekből többnyire 23-24 éves korukban bukkannak elő a diákok, akik pár hónap álláskeresés után már a 25-29 éves korcsoportba tartoznak.

A fiatalabb korosztály magasabb állástalansági rátáját a 21 évesen a munkaerőpiacra kerülő főiskolások dobják meg. Az abszolút nyertesek az egyetemet végzettek. Körükben a legmagasabb a foglalkoztatottság. Bár a diplomás munkanélküliség valóban növekszik, 1998 óta még sosem lépte túl az 5 százalékot. A középfokú végzettségűeknél ez az arány ennek a duplája. A diplomásokhoz képest minden más képzettségi csoportban sokkal gyorsabban nőtt az elmúlt években az állástalansági ráta.

A GVI évente megszervezett vállalati adatfelvétele szerint a legnagyobb igény továbbra is mérnökökre van, míg a turisztikai, pénzügyi, logisztikai munkatársakra csökkent a kereslet. A legnagyobb presztízsű intézmények a budapesti Szabadság híd két oldalán találhatók. Műszaki területen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, gazdasági téren pedig a Budapesti Corvinus Egyetem növeli leginkább az ott végzők elhelyezkedési esélyeit.
A diplomások aránya folyamatosan növekszik, a KSH adatai szerint az elmúlt két évtizedben átlagosan 1,7-szer annyian szereztek felsőfokú végzettséget, mint 1970 és 1990 között, miközben az ország lélekszáma csökkent. A munkaerőpiac azonban felszívja a kiművelt emberfőket: tanulmányok szerint a munkahelyek egyre nagyobb arányban igényelnek magasabb végzettséget.

Aki 15-17 évet az iskolapadban tölt, ennyi ideig tart eljutni a diplomáig, az nemcsak stabil állásra, de magasabb keresetre is számíthat. Az OECD adatai szerint hazánkban a diplomások mintegy kétszer annyit visznek haza, mint a középfokú végzettségűek. Ez az arány nemzetközi viszonylatban is magas.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200