brusszel


Titokzatos új befektetőé a Kapuvári Hús Zrt.

Nemzeti tőkehús
Figyelő Online - Szirmai S. Péter
2012.08.09  06:25   
mail
nyomtatás
Nehéz helyzetű cégek megszerzésével új nemzeti húsipari csoport formálódik, amely Csányi Sándor Bonafarmjának versenytársa lehet.
Rendkívüli munkásgyűlésen jelentette be Román Gyula, a Kapuvári Hús Zrt.­ elnöke augusztus 6-án az öltözőkben már terjedő hírt: eladta a társaságot. A vevő egy fiatal ügyvéd, a húsiparban ismeretlen Zsobrák Péter.

Nagy kivásárlásoknál előfordul, hogy az igazi befektetők helyett formálisan egy ismeretlen személy jelenik meg tulajdonosként. Így vásárolta meg annak idején Csányi Sándor számára az utcáról betérő Brazsák József és Csarodai János botcsinálta befektetőpáros a piacvezető Pick Szeged Zrt.-t. Ez alkalommal azonban a piaci szereplők Nyerges Zsoltot, a Közgép Zrt. elnökét sejtik az ügylet mögött.

A tranzakció keretében az üzemmel együtt a vevő megkapta egy másik Román Gyula-­érdekeltség, a Kapuvári Bacon Kft. felét, és vételi opciót kapott a társaság másik felére is. A további részletekről egyelőre keveset tudni, de azt igen, hogy az eladó fél éven keresztül segíti majd a vevőt a cégek irányításában.

„Román Gyula tudja, mikor kell kiszállni" - jegyezte meg az egyik konkurens a tranzakció hallatán. A hazai húsipar vezéregyénisége 2008 nyarán hasonló huszárvágással adta el a Debreceni Hús Zrt.-t, a békéscsabai Csabahús Kft.-t, valamint a szolnoki Szole-Meat Kft.-t magában foglaló piaci második Debreceni Hús csoportját a cseh-szlovák­ Penta befektetői csoportnak, az akkori ­híresztelések szerint 5-6 milliárd forintért. A Penta azóta be is zárta a gazdaságtalanná vált debreceni üzemet, amelynek újraindításáért hiába küzdött a Fidesz-alelnök debreceni polgármester, Kósa Lajos.

Az akkori eladási szerződés részeként Román Gyula R-KO-N Befektetési és Vagyonkezelő Kft.-je jelképes összegért tarthatta meg az addig a csoportba tartozó, akkor 13,5 milliárd, tavaly már 17 mil­liárd forintos árbevételű kapuvári húsüzemet, amelynek akkori állapota alapján rövid életet jósoltak. A szakember azonban kipréselte, amit az elavult komplexumból lehetett. Az összesen több milliárd forintos befektetés finanszírozásához a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is hozzájárult, így Román Gyula alapos korszerűsítéssel a baconszalonna hazai specialistájává fejlesztette a szerény kapacitású kapuvári üzemet. De minden szakmai fortély és tudás ellenére a válságban csak tavaly tudta nyereségessé varázsolni a termelést. Megoldást jelentett volna a cég számára, ha az MFB - például az adósság egy részét részvénnyé konvertálva - több tulajdonjogot szerez a társaságban, amelyről tárgyalt is a vezérigazgató a bankkal, de végül nem ez a forgatókönyv valósult meg.

A feldolgozó pár hónapja került a befek­tetők célkeresztjébe. Alig több mint egy hónapja megbízói kérésére két ügyvéd kereste fel az üzemet, hogy bevizsgálja. Majd az adásvétel az élelmiszer-gazdaságban szokatlan dinamikával - információnk szerint jelképes összegért - már augusztus 1-jei hatállyal megköttetett. Ezzel az új tulajdonoshoz került az a hányatott sorsú szekszárdi volt vágóhídi ingatlan is, amely a hírek szerint főszerepet játszik majd a hazai húsipar 21. századi történetében. Úgy tudjuk, a telken egy magyar mércével páratlan méretű, évi több mint 1,2 millió sertés feldolgozására alkalmas húsfeldolgozó kombinát épül. Ez nagyobb és főleg modernebb lesz az egymilliós kapacitásával eddig a legnagyobbnak számító, de már több évtizedes, olasz tulajdonban lévő kiskunfélegyházi vágóhídnál. Ezzel pedig a gerincévé válhat a hazai állattartás felvirágoztatását célzó kormányzati programnak. E cél érdekében felmerült egy több milliárd forintos, a fejlesztési bank által segített új típusú feldolgozói, termelési integráció létrehozása is, amelyben megoldódna a több mint nehéz pénzügyi helyzetben lévő gyulai, illetve a pápai és a kapuvári húsüzem sorsa. Ezek a feldolgozók ugyanis felhagyva a saját, korszerűtlen berendezéseiken a vágással, a hatékony új nagyvágóhídról szerezhetnék be a húst a további feldolgozáshoz. A gazdák pedig nemcsak új piachoz jutnának, hanem még élesedne is a verseny az állataikért.

Ha valóban így lesz, Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató Szegedtől a Dunántúlig terjedő Bonafarm-csoportjának az alsómocsoládi üzemétől alig 60 kilométerre lévő versenytárssal kell megküzdeni az állatokért. Pedig a piaci helyzet már olyan kritikus, hogy a földbérleteivel nevet szerzett Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester információnk szerint a felszámolásból megvásárolt veszprémi vágóhídja értékesítését fontolgatja. A vevő akár a pápai húsüzem is lehet.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200