brusszel


Garázscég-alapításra ösztönöznek Ausztriában

Fontolva haladók
Figyelő Online - Bucsky Péter
2012.08.09  06:26   
mail
nyomtatás
Bár számos világsikert is fel tud mutatni, meglepően lanyha iramú az innovatív cégek alapítása Ausztriában. Az állami programok most felpörgetnék a piacot.
Luxemburg és Hollandia után Ausztriá­ban a legmagasabb az egy főre jutó bruttó hazai termék az Európai Unión­ belül. Sokak szerint ez a jólét is okolható azért, hogy a sógoroknál nem vállalkoznak túl sokan cégalapításra. Miért is kockáztassanak a fiatalok, ha magasnak mondhatók a bérek, s kiemelkedő a szociális ellátás és biztonság? Míg a fejlett világ majd minden országa munkanélküliséggel küzd, az unión belül Ausztriában a legalacsonyabb az állástalanok aránya, mindössze 4 százalék, tehát munkahelyet találni sem nagyon nehéz. Bécs a legélhetőbb városok világversenyében általában dobogós helyezést ér el. Az osztrák cégek a legstabilabbak Európában, viszonylag kevés megy csődbe, ugyanakkor nem jellemző rájuk a gyors növekedés sem. A megfontoltan haladó vállalatoktól és azok vezetőitől kissé idegen a nagy kockázattal induló, de nagy növekedési potenciállal rendelkező induló vállalkozások, start-upok világa. Az Amerikából importált üzleti modell ennek ellenére egyre ismertebbé válik nyugati szomszédunknál.

Az osztrák vállalatok hagyományosan német és kelet-európai partnerekkel működnek együtt. Természetesen van kapcsolatuk nyugat-európai országokkal is, de az Egyesült Államokkal való üzletelés kevésbé jellemző. Nincs ez másképp a feltörekvő, induló cégek esetében sem, a talán legismertebb osztrák kötődésű start-up, a személyes ízlés alapján testre szabható internetes rádió, a LastFM is német-osztrák alapítású, és Londonban működik. A fiatal vállalkozók többsége eddig Berlinben vagy Londonban kereste a boldogulást, ezen a modellen csak mostanában próbálnak változtatni.

Hogy Ausztria hagyományosan nem bővelkedett a kockázatot kedvelő befektetőkben, arra az Osztrák Kockázati- és Magántőke-szervezet adatai is utalnak, ezek szerint 1995-ben még csak 1 millió euróval gazdálkodtak az alapok. Ez 2011-re ugyan 124 millióra nőtt, de még mindig elmarad a tavalyi magyar megfelelőjétől, hiszen a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület adatai szerint nálunk 195 millió eurót fektettek be. Az osztrákoknál a múlt évben a források 36 százaléka származott állami szervektől, és különös sajátosság nyugati szomszédunknál, hogy a pénzintézetek is indítanak saját kockázatitőke-alapokat. A felső-ausztriai OÖ HightechFonds alapba például hét bank is beszállt, tartományi, szövetségi és uniós vállalkozásfejlesztési forrásokkal kiegészülve. Az osztrák iparkamara foglalkozik feltörekvő, új technológiákra specializálódott cégekkel, versenyük győzteseit a Szilícium-völgybe viszik ralira. Az idei versenyen a SunnyBag, egy napkollektorral ellátott, elektronikai eszközök töltésére képes táska és az Archify, a közösségi médiatartalmainkat egy helyre mentő és később könnyen kereshetővé tevő kezdő cég lett a legígéretesebb. Start-up versenyek ma már szinte minden tartományban vannak, ezeket a helyi kormányok, egyetemek és kamarák is támogatják. Nagy előnye az osztrák rendszernek, hogy a helyi bankok és technológiai cégek mindig szívesen csatlakoznak a kezdeményezésekhez.

Az Austria Wirt­schafts­service (AWS), a vállalkozások grün­do­lá­sát támogató és segítő állami cég nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozásokba 65 millió eurót fektethet a következő öt évben, de magvető - a cégek legkorábbi életszakaszában nyújtott - befektetésekre is kap 22,5 milliós büdzsét. Az állam fő célja, hogy az ötévesnél fiatalabb cégek arányát a jelenlegi 6,9 százalékról tízre emelje. Ennek érdekében a friss alapítású vállalkozások adókedvezményben részesülnek, s az innovatív technológiai cégek az AWS-től ezer euróig visszakapják a piac- és technológiakutatásra fordított kiadásaikat.

Sikeres osztrák start-upok
LastFM
■ A legismertebb osztrák kötődésű start-upot három fiatalember gründolta 2002-ben, még internetrádióként. A német Felix Miller, az osztrák Martin Stiksel és a brit Richard Jones cégébe több kockázatitőke-alap is beszállt, míg végül 2007-ben az amerikai CBS körülbelül 300 millió dollárért (60 milliárd forintért) felvásárolta. Az internetes zenehallgatást forradalmasító oldalt ekkor hagyták el az alapítók. Az oldal sikere sokak számára bizonyította be Európában, hogy innen is be lehet törni az internet legismertebb oldalai közé, garázscégként indulva.

123people
■ Az oldal abban segít, hogy az interneten elérhető informá­ciók összegyűjtésével tájékozódjunk egy másik emberről. Bár szinte mindenkit megtalál a két közösségi oldal, a Facebook vagy LinkedIn fiókja alapján, leghatékonyabban 12 észak-amerikai és nyugat-európai országban lehet vele keresni,­ mert ott számos publikus helyi adatbázist is bekötöttek a rendszerbe. Így egy helyen látható a telefonszám, az életrajz vagy az illető kapcsolódó blogbejegyzései. A napi 50 millió egyedi felhasználót felmutató oldalt a bécsi start-up élet egyik legaktívabb tagja, Markus Wagner inkubátor cége ­segítségével futtatták be.

Jajah.com
■ Daniel Mattes és Roman Scharf 2005-ben alapította internetalapú telefonálásra szakosodott cégét, amely a drága távolsági és nemzetközi hívásokat tette olcsóbbá. Érdekessége, hogy nem a számítógépen keresztül kell vele telefonálni, mivel egy helyi híváson át a saját megszokott készüléket is lehet használni. 2010-ben a legnagyobb spanyol távközlési társaság, a Telefónica vásárolta meg a céget 145 millió euróért, és azóta Kaliforniába tette át a székhelyét. Fejlesztőközpontja Izraelben van. A 10 millió felhasználóval rendelkező szolgáltatás legújabb fejlesztésének segítségével okostelefonról ingyenesen hívhatók a Facebook-ismerősök.

Tripwolf.com
■ A hagyományos Marco Polo és DuMont útikönyvek tartalmát ötvözi a közösségi médiával. A történelmi leírások, építészeti érdekességek mellett megjelennek a városban éppen zajló programok és a felhasználók ajánlásai, kritikái. A mindössze 15 fős bécsi cégnek már kétszáznál is több útikalauza van, ezeket a honlap mellett természetesen okostelefonon is el lehet érni. Az alkalmazást eddig 1,6 millióan töltötték le.

Busuu.com
■ Ingyenes online nyelvtanulást kínál a bécsi és liechtensteini alapítók által üzemeltetett oldal. A családi kölcsönből indult cégbe idővel osztrák üzleti angyalok szálltak be, így először Bécsbe költözött a vállalkozás központja, ma pedig már Madridban van a főhadiszállása. Ötmillió regisztrált felhasználónál tartanak, okostelefonra készített alkalmazásukat pedig 10 millióan töltötték le. Az oldalon nem csak a megszokott módon lehet tanulni, anyanyelvi tanárok is segítenek a megfelelő kiejtés elsajátításában. A kezdeti leckék ingyenesek, később fizetni kell.

Wikitude.com
■ Ez a salzburgi alapítású, Bécsben és Kaliforniában irodával rendelkező cég fejlesztett a világon először úgynevezett kiterjesztett valóság rendszert telefonra. Az ilyen típusú alkalmazásoknál a telefon kameráján keresztül nézi a felhasználó a környezetét, a képernyőn pedig megjelennek a helyre vonatkozó feltöltött adatok. Például telefonon keresztül nézve az utcáról egy lakást, a képernyőn megjelenhet annak apróhirdetése, ha eladó. A Wikitude-ot futtatva a telefon kameráján keresztül a kijelzőn a képen jelennek meg a látható hotelek ajánlatai, a közelben posztolt Twitter-üzenetek vagy geotaggel ellátott Wikipédia-oldalak. A cégbe a Szilícium-völgy egyik kockázatitőke-befektető cége, a The Merger szállt be.

Yasssu.com
■ Jelenleg az egyik legígéretesebb cég a szomszédban. Az interneten lévő átláthatatlan mennyiségű cikk, video- és hanganyag befogadásában szeretne segíteni. A több ezer forrásból a felhasználók kiválogathatják, hogy mire van szükségük. A program figyeli, mi érdekli őket és mi nem, így egyre pontosabban mutatja az illető ízlésének és érdeklődési körének megfelelő híreket. Ráadásul a felhasználók kommentálhatnak és szerkeszthetnek, így maguk is alakítják a híreket. A felhasználók harmada fizet is a szolgáltatásért. Üzleti angyalként Manfred Reichl, a Roland Berger tanácsadó cég korábbi vezetője segítette a feltörekvő vállalkozást. Ismertségük növelése és befektetők bevonása érdekében az alapító bécsi fiatalok néhány hete indultak a Szilícium-völgybe kapcsolatépítésre.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200