"Csodaház" a magyar diákoktól: dupla annyi energiát termel, mint amennyit fogyaszt
Figyelő Online
2012.08.09 14:13
A felhasznált energia dupláját termeli meg az a napház, amellyel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapata indul szeptemberben a madridi Solar Decathlon Europe nemzetközi versenyen, az épületet csütörtökön Budapesten mutatták be az építők és a szponzorok.
Az épület 100 millió forintba kerül, de a teljes projekt - beleértve a madridi kiszállítást is - 200 millió forint értékű. Ennek negyedét adja a főszponzor Siemens Zrt., és ennyivel járul hozzá az állam is.
A költség másik felét több mint hetven kisebb szponzor biztosítja anyagban, eszközben és készpénzben - ismertette Zeitler Balázs a projekt egyik menedzsere a bemutatón.A ház sorozatban is gyártható lesz, és akkor már jóval olcsóbbá válik - mondta Aszódi Attila, a BMGE rektor helyettese. Dale A. Martin a Siemens Zrt. elnök vezérigazgatója azt emelte ki, hogy cége 1999 óta áll szerződéses kapcsolatban az egyetemmel, és együtt kutatják a jövő technikai megoldásait.A ODOO nevű projekt egy olyan 45 négyzetméteres, két személyre tervezett családi ház, amely az épületen kívül egy teraszt, és az azt lezáró falat foglalja magába.
A tetőn és az említett falon, összesen 60 négyzetméternyi napelem termeli a villamos energiát, ezek óránként 9 kilowattot képesek előállítani. A falakat és a tetőt 24 centiméter vastag cellulóz - újságpapírból készült - hőszigeteléssel látták el. A padlóban és a mennyezetben lévő csőkígyó, illetve légcsatornák biztosítják a hűtést és a fűtést, amelyet levegő-víz hőszivattyú táplál. A nappali többlet energia a hálózatba kerül, az éjszakai - jóval kevesebb - áramot pedig onnan vételezi a ház.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.