brusszel


Szennyvizek tisztítására használt baktériumokkal termelhetnek energiát

Figyelő Online
2012.08.10  10:46   
mail
nyomtatás
A kommunális szennyvíz tisztítására használt baktériumok elegendő elektromos energiát állíthatnak elő, akár az egész szennyvíztisztító telep működtetéséhez is, amerikai kutatók új eljárásával.
A Science tudományos magazinban ismertetett technológia egy viszonylag új tudományterületen, az elektro-mikrobiológián alapul, amely azt tanulmányozza, hogy bizonyos mikrobák miként képesek elektromos áramot előállítani saját sejtjeiken kívül. A mikrobák azzal tisztítják meg a szennyvizet, hogy az abban lévő szerves anyagot táplálékként elfogyasztják, az így nyert energiából áramot tudnak termelni, a keletkezett áramot pedig kinyerhetik és tárolhatják.
Bruce Logan, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője elmondta, olyan eljárást írtak le, amelyben bizonyos mikroorganizmusokat úgy kapcsolnak össze eszközökkel, hogy azok elektromos áramot, energiát termelnek.Becslések szerint az Egyesült Államokban a teljes energiafelhasználás mintegy 3 százalékát fordítják a szennyvíz megtisztítására, és legalább 5 százalék kerül a teljes vízinfrastruktúrába. "Egyértelmű, hogy ez nem tartható fenn" - vélekedett Logan.
A kutatók által felvetett eljárás iránt már több nagy cég érdeklődik, köztük a Siemens és a General Electric, ahogyan kisebb vállalatok is.Akadályt jelent egyelőre, hogy a technológia megvalósításához szükséges berendezéseknek nagy a beruházási költségük, és szükség van az ily módon való energiatermelés hatékonyságának növelésére. "Most még kissé drága" - foglalta össze a helyzetet Logan.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200