A magyar gazdaság recesszióját várják londoni elemzők
Figyelő Online
2012.08.13 13:45 frissítve: 2012.08.13 15:54
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint valószínűleg a második negyedévben is csökkent Magyarország bruttó hazai terméke (GDP), a magyar gazdaság az első negyedévi visszaesés után így technikai értelemben recesszióba kerülhetett.
Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli házak mindegyike negatív magyar GDP-adatot vár a második negyedévről, és az idei év egészére is recessziót valószínűsít a magyar gazdaságban. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének közgazdászai 0,4 százalékos negyedéves összevetésű GDP-csökkenést jósoltak, éves összehasonlításban 1,3 százalékos visszaesést. A ház elemzői szerint a havi gazdasági aktivitási adatok arra vallanak, hogy az első negyedévhez hasonlóan a másodikban is a nettó export volt a magyar gazdaság egyetlen hajtóereje.
A JP Morgan szakértői 2012 egészére 1,2 százalékos GDP-csökkenést várnak Magyarországon.A cég elemzői a szintén kedden esedékes júliusi inflációs adatokkal kapcsolatban azt jósolták, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi ütem valószínűleg minimálisan, egytized százalékponttal 5,7 százalékra gyorsulhatott. Várakozásuk szerint ugyanis a belépő bázishatások éves összehasonlításban emelhették az élelmiszer-árinflációt a múlt hónapban, amit részben ellentételezhetett az üzemanyagok jelentős - havi összevetésben 3,5 százalékos - áresése.
A Goldman Sachs (GS) szakértőinek előzetes becslése 0,1 százalékos negyedéves és 1,2 százalékos éves GDP-mínuszt valószínűsít az előző negyedévről, szezonális és munkanaphatással kiigazított számítás alapján. Úgy vélik, a magyar gazdaság teljesítményéhez egyedül a nettó export adott pozitív hozzájárulást, ám a ház szerint ez biztosan nem volt elég a még mindig csökkenő magánfogyasztás és beruházás, valamint a "nagyon feszes" költségvetési alapállás negatív növekedési hatásainak ellentételezéséhez.
A cég szakértői szerint a magyar gazdaság fő kereskedelmi partnerének számító euróövezet jövőjével kapcsolatos bizonytalanság, valamint a hazai üzleti környezet együtt nagy valószínűséggel a beruházási érték újbóli visszaesését eredményezte a második negyedévben. Ha nem következi be előre nem látott fordulat a külső környezetben, akkor ezek a folyamatok várhatóan folytatódnak a második fél évben is a Goldman Sachs elemzői szerint, akik 2012 egészére 1,0 százalékos GDP-visszaesést várnak a magyar gazdaságban.
A ház 5,5 százalékos éves magyarországi inflációt vár a múlt hónapra az 5,6 százalékos júniusi ütem után, de a cég elemzői fenntartották azt a véleményüket, hogy a magyar jegybank következő kamatdöntését elsősorban a pénzügyi stabilitással, valamint a forintárfolyamot és a külső finanszírozást terhelő kockázatokkal kapcsolatos megfontolások határozzák meg. A kockázati felárak hosszabb ideje tartó csökkenése és a forint stabilitása növelte ugyan az MNB-kamatcsökkentés esélyét, de a monetáris tanács tagjainak többségét valószínűleg az IMF/EU-megállapodás aláírásának látótávolságba kerülése győzi majd meg arról, hogy lehetővé vált a pénzügy-politikai enyhítés - jósolták a GS londoni elemzői.A cég 2012 vége felé várja a jelenleg 7,00 százalékos MNB-alapkamat első csökkentését.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai közölték: a ház által a magyar gazdasági ciklussal együtt mozgó jelzőszámok (coincident indicators) alapján elvégzett számítás 1,3 százalékos éves összevetésű GDP-visszaesést valószínűsít az idei második negyedévre. E mutatók arra vallanak, hogy a magyar gazdaság éves visszatekintésben számolt teljesítménye gyengült az első negyedévhez képest, akkor ugyanis 0,7 százalékkal csökkent a GDP értéke az egy évvel korábbihoz képest.A cég londoni elemzői szerint az egyetlen kedvező elem az, hogy a várt éves visszaesés a Capital Economics számításai alapján az előző negyedévinél jóval kisebb mértékű, 0,3 százalékos negyedéves összehasonlítású GDP-mínusznak felelne meg.
A ház közgazdászai ugyanakkor azt jósolták, hogy az idén a magyar gazdaság teljesít a leggyengébben a felzárkózó európai térségen belül. A Capital Economics jelenlegi várakozása az, hogy 2012 egészében 1,5 százalékkal csökken a magyar GDP-érték.Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó piaci elemzői azt emelték ki prognózisukban, hogy a magyar feldolgozószektor termelési jelzőszámai az 50-es határszint felett járó beszerzési menedzserindex tanúsága szerint javultak a második negyedévben, és forintértéken számolva az export is stabil volt.
A ház szakértői hangsúlyozták, hogy az új Mercedes autógyár termelésbe állása is lendületet adott az ipari teljesítménynek.Mindezek alapján a Barclays elemzői negyedéves összevetésben az első negyedévinél "sokkal jobb" teljesítményt várnak a magyar gazdaságban a második negyedévre; előrejelzésük szerint így számolva 0,2 százalékkal csökkent a GDP-érték az idei első három hónapban mért, 1 százalékot meghaladó negyedéves visszaesés után.A Barclays londoni elemzői azonban így is 1,3 százalékos éves összevetésű második negyedévi GDP-mínusszal számolnak.A ház a júliusi tizenkét havi inflációra az előző havi ütemmel megegyező, 5,6 százalékos előrejelzést adott.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.